1. Home
  2. PATRONATY
  3. Prace nad instalacją „Nieobecność” i nad OSSĄ Spatium – zakończone

Prace nad instalacją „Nieobecność” i nad OSSĄ Spatium – zakończone

0
Po pół roku pracy nad Instalacją ,,Nieobecność” i po ponad 1,5 roku pracy nad OSSĄ Spatium pragniemy ogłosić oficjalne zakończenie obu projektów!
 
Od dnia 29.05 (godz. 13:00-18:00, w pozostałe dni 9:00-18:00) Instalacja ,,Nieobecność” będzie otwarta na stałe dla zwiedzających. Wyjątkowo tego dnia, sale, w których znajduje się Instalacja będą dostępne bez opłaty.  Będzie można porozmawiać z twórcami projektu i dostać publikację ,,Spatium”, która jest zbiorem materiałów na temat przestrzeni zebranych podczas trwania OSSY Spatium, w tym wywiadów z artystami i architektami z Polski i z zagranicy, takimi jak: Albert Baeza, Ricardo Bofill czy Steven Holl.  
 
Przypominamy  OSSA Spatium – hybrydowa edycja warsztatów architektonicznych w ramach Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, która rozpoczęła się we wrześniu 2020. Wydarzenie zrzeszyło ponad 130 uczestników, których dyskusja i działania dotyczyły ,,przestrzeni”. Kulminacyjnym etapem był konkurs na instalację artystyczną, której nagrodą główną była realizacja w salach Klasztoru Cystersów w Lubiążu.
 

Instalacja ,,Nieobecność” – Uosobieniem specyfiki opactwa w Lubiążu jest dla nas postać Michaela Willmanna – wybitnego barokowego malarza, zwanego śląskim Rembrandtem. Żyjący w klasztorze przez ponad 40 lat artysta stworzył kolekcję znakomitych dzieł sztuki zaprojektowanych specjalnie z myślą o jego przestronnych wnętrzach. Burzliwe koleje losu sprawiły, że po ponad 300 latach od śmierci malarza jego obrazów próżno szukać w Lubiążu. Znajdują się głównie w Warszawie, we Wrocławiu i za granicą. Nasza instalacja ma na celu przywrócenie pamięci o lubiąskich dziełach Willmanna. Kompozycja złożona z pustych ram po obrazach o rzeczywistych wymiarach ma podkreślić skalę dorobku artysty i ogrom utraconego przez Lubiąż dziedzictwa.

Autorzy projektu: Mikołaj Cichocki, Marianna Moskal, Bartosz Teodorczyk

OSSA Spatium i instalacja ,,Nieobecność” powstały dzięki współpracy z FUNDACJĄ LUBIĄŻ www.fundacjalubiaz.org.pl //

OSSA Spatium miała możliwość zrealizowania swoich założeń dzięki pomocy Fundacji Jednostka Architektury.// OSSA

Spatium mogła urzeczywistnić wygrany projekt dzięki pomocy Pawła Paciorka i kolektywu FERWOR @_ferwor.

 
film z majówkowych prac montażowych :