1. Home
 2. YOUNG ARCHITECTS
 3. YA INSPIRACJE
 4. Architektura Skylinera
Architektura Skylinera
0

Architektura Skylinera

0

Skyliner to strzelisty, smukły drapacz chmur o starannie wypracowanym kształcie. Wiele ostatnich pięter rzeczywiście chowa się w chmurach. Jego architektura wyróżnia się na tle innych wysokich budynków wokół Ronda Daszyńskiego. Wieża została osadzona w szerokiej, przeszklonej bazie o wysokości 16 metrów, co daje efekt oderwania od ziemi głównej części wysokiej i sprawia wrażenie płynięcia w powietrzu.

Przed 195-metrowym wieżowcem rozpościera się zielony plac miejski oparty na ściśle geometrycznej kompozycji 9 drzew–symboli. To przestrzeń publiczna spinająca węzeł komunikacyjny Towarowa/Prosta z rejonem 19. Dzielnicy.

Jednoprzestrzenny, całkowicie przeszklony hall stworzony w oparciu o żelbetową ścianę stanowi bardzo czytelne wejście do budynku. Szklaną ścianę holu przecinają schody, odwołujące się do Schodów Hiszpańskich z Rzymu. Są symbolem miasta, komunikacji międzyludzkiej, wreszcie – otwartym miejscem, w którym będzie tętniło życie! Hall stanie się w zależności od potrzeby chwili: kawiarnią, miejscem spektakularnego pokazu mody, widownią wydarzenia teatralnego, pokazu kinowego czy galerią dzieł sztuki.

Michał Sadowski_APA Wojciechowski Architekci fot. Adam Rotter

Najistotniejszym architektonicznym elementem kompozycji Skylinera jest ściana z betonu architektonicznego, która niczym klamra spina całkowicie przeszkloną kostkę wejścia, 195-metrową wieżę oraz dwupoziomowy SkyBar, z którego będzie można oglądać niezwykłą panoramę całej Warszawy. W przestrzeniach pięter powtarzalnych nie ma słupów pośrednich czy narożnych, co daje możliwość dowolnej aranżacji biur. Szklana elewacja o najwyższych parametrach termicznych i akustycznych cieszy swoją prostotą i znakomitymi proporcjami. Wysokościowiec powstał we w pełni zintegrowanym środowisku BIM. Budynek uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Excellent – Michał Sadowski, Współwłaściciel, Wiceprezes, Architekt-Partner w APA Wojciechowski Architekci

Ogromnie cieszymy się, że efekt końcowy, który osiągnęliśmy – po wielu miesiącach intensywnej pracy –  jest zgodny z naszymi założeniami. Chcieliśmy stworzyć wysokościowiec inny niż wszystkie, perłę architektury otwartą na miasto i jego mieszkańców, budynek ponadczasowy, o szerokim spektrum możliwości i spójny ze światowymi tendencjami wyznaczanymi przez potrzeby użytkowników. To właśnie człowiek jest w Skylinerze głównym bohaterem, niemal 50 tys. m kw. przestrzeni zapewnia mu nową jakość pracy oraz spędzania wolnego czasu. Technologie zastosowane w Skylinerze sprawiają, że komfort użytkowania odczuwalny jest już w lobby. Jednak – w tych pandemicznych czasach – nie chodzi jedynie o komfort. Bezdotykowy system komunikacji wewnątrz budynku, rozpoznawanie użytkowników i sterowanie środowiskiem pracy za pomocą telefonu komórkowego – oraz inne nowoczesne rozwiązania – sprawiają, że przestrzeń Skylinera jest bezpieczna. Co więcej, udowadniają one, że wspomniane bezpieczeństwo oraz zdrowie pracowników jest traktowane przez nas priorytetowo. Nasza inwestycja doskonale wpisuje się w strategię powrotu firm do życia biurowego, które jest podobne do starego, ale zawiera nowych wiele elementów ułatwiających funkcjonowanie w covidowej rzeczywistości. Można powiedzieć, że z perspektywy dzisiejszych czasów, Skyliner jest najlepszym dowodem na to jak przemyślana i wybiegająca w przyszłość architektura – wypełniona nowoczesnymi rozwiązaniami – doskonale sprawdza się w sytuacji, gdy świat zmienia się nagle o 180 stopni. –  Harald Jeschek i Andreas Prokes – Partnerzy Zarządzający Grupy Karimpol

Facts & Figures

 • Skyliner to budynek biurowy zlokalizowany przy ulicy Prostej 67 przy rondzie Daszyńskiego w centralnej dzielnicy biznesowej Warszawy.
 • Posiada 30 poziomów biurowych oraz 4 poziomy przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy.
 • Dwupoziomowy Skybar znajdujący się na 165 m wysokości oferuje niezwykłe widoki na panoramę Warszawy.
 • Spektakularne lobby Skylinera o wysokości aż 16 m to jednocześnie najwyższe lobby biurowe w Polsce.
 • Skyliner jest obsługiwany przez 21 szybkich wind (o prędkości do 7 m/s) wyposażonych w inteligentny system obsługi bezdotykowej i umożliwiających komfortowy transport.
 • Skyliner jest najlepiej skomunikowanym biurowcem stolicy – doskonale zlokalizowany względem stacji metra przy Rondzie Daszyńskiego (zaledwie 8 metrów) i przy głównym węźle przesiadkowym tramwajów i autobusów.
 • Pięciopoziomowy parking Skylinera przewidziany dla 432 samochodów jest także wyposażony w stanowiska parkingowe dla 330 rowerów z szafkami oraz nowoczesnymi łazienkami. Na parkingach przewidziano również specjalne pomieszczenia na hulajnogi.
 • Skyliner uzyskał certyfikat w systemie BREEAM na poziomie Excellent.
 • Skyliner jest najnowszą inwestycją spółki Karimpol, został zaprojektowany przez pracownię APA Wojciechowski, a generalnym wykonawcą jest Warbud S.A. Za komercjalizację budynku odpowiada agencja CBRE.