1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE INSPIRACJE
  4. BEZPIECZEŃSTWO – WSPÓLNA SPRAWA
BEZPIECZEŃSTWO – WSPÓLNA SPRAWA
0

BEZPIECZEŃSTWO – WSPÓLNA SPRAWA

0

Zakończono realizację Riverview w Gdańsku. Wiele prac wykonywanych było równolegle, co wymagało szczególnej mobilizacji, aby zapewnić bezpieczeństwo względem wielu zagrożeń mogących wystąpić na placu budowy.

MARTA KANTOROWICZ, Specjalista ds. Marketingu i Komunikacji CFE Polska

Kompleks zlokalizowany w prestiżowej lokalizacji w centrum miasta nad brzegiem Motławy charakteryzuje się wysokim standardem budowlanym oraz starannie zaprojektowaną architekturą krajobrazu. Osiedle tworzy siedem budynków mieszkalno-usługowych z 282 lokalami. O niezwykłości tego projektu stanowi nie tylko szczególne podejście do kwestii estetyki, komfortu życia przyszłych mieszkańców czy wykorzystanie idei zrównoważonego budownictwa, ale – przede wszystkim – podejście do kwestii bezpieczeństwa na budowie.

– Można długo wymieniać wyzwania i osiągnięcia w zakresie bezpieczeństwa na budowie osiedla Riverview, jednak najlepszym potwierdzeniem naszego podejścia do tematu bezpieczeństwa jest przyznanie CFE I miejsca w ogólnopolskim konkursie „Buduj bezpiecznie” organizowanym przez Okręgowego Inspektora PIP w Gdańsku. To, że nasze starania w zakresie BHP zostały docenione na poziomie ogólnokrajowym, jest dla nas bardzo ważnym wyróżnieniem – mówi Robert Gołąb, Kierownik Projektu Riverview w CFE Polska.

CFE dba o to, aby każdy pracownik budowlany mógł bezpiecznie wykonywać swoją pracę, a na koniec dnia bezpiecznie wrócić do domu. Dzięki przestrzeganiu wszystkich przyjętych standardów BHP na budowie Riverview nie doszło do żadnych ciężkich wypadków. W trakcie budowy stosowano procedury bezpieczeństwa, stawiając na profilaktykę zagrożeń zdrowia i życia poprzez organizowanie szkoleń indywidualnych oraz typu safe start dla łącznie 500 pracowników firm współpracujących. Ponadto przeprowadzono ponad 24 szkolenia tematyczne Tool Box, odbywające się raz w miesiącu bezpośrednio na placu budowy.

– Przykładaliśmy dużą wagę do tego, aby zmniejszyć generowane podczas budowy uciążliwości dla okolicznych mieszkańców. Roboty były prowadzone równocześnie w 7 budynkach, w których zaprojektowano 18 klatek schodowych, 81 pięter oraz 260 apartamentów wykończonych pod klucz. Z uwagi na zakres działań byliśmy zmuszeni do wykonywania różnych prac równolegle, czego konsekwencją była konieczność zapewnienia bezpieczeństwa. W takich warunkach nadzór nad ponad 200 pracownikami CFE i firm podwykonawczych wymagał świetnej organizacji oraz restrykcyjnego przestrzegania obowiązujących zasad BHP – dodaje Kierownik Projektu CFE Polska.

CFE, jako firma odpowiedzialna społecznie, promuje dobre praktyki BHP również poprzez aktywne uczestnictwo w kształceniu młodzieży. Wizyty uczniów i studentów organizowane na placu budowy na różnych etapach zaawansowania prac cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Inwestorem osiedla mieszkalnego Riverview jest firma Vastint Poland. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia APA Wojciechowski. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma CFE Polska.

Wojciech Dąbrowski, Główny Specjalista ds. BHP w CFE Polska

Małe czyny, które robisz, są lepsze niż duże, które planujesz [George Catlett Marshall] – ta myśl doskonale odzwierciedla podejście do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy w CFE, które opiera się przede wszystkim na działaniu. W CFE już na początkowym etapie każdej inwestycji planujemy, wdrażamy, a przede wszystkim egzekwujemy zasady bezpieczeństwa. Codzienne wykonywanie obowiązków jest nieświadomym podejmowaniem ryzyka związanego z danym stanowiskiem pracy. To ryzyko należy minimalizować poprzez uświadamianie i udzielanie wskazówek, jak zapobiec ewentualnemu wypadkowi.

W CFE priorytetem są szkolenia oraz comiesięczne Tool Box-y przybliżające pracownikom zagadnienia związane z BHP. Chcąc udoskonalić przeprowadzanie kontroli związanych z bezpieczeństwem pracowników na terenie budowy, zespół inżynierów wraz z działem BHP wspólnie opracowali system o nazwie Karolina. Ta prosta w obsłudze aplikacja
jest dostępna dla każdego pracownika nadzoru. Jest kompatybilna z komputerami oraz smartfonami. Wprowadzenie, a także sukcesywne użytkowanie systemu Karolina ułatwiło pracę oraz komunikację pomiędzy zespołem nadzoru na budowach a działem BHP.

Karolina nie jest jedynym wdrożonym pomysłem w firmie CFE. Tydzień BHP, organizowany od 2011 roku, jest praktycznym szkoleniem obejmującym każdego pracownika budowy. Prowadzącymi szkolenia są czynni ratownicy medyczni i strażacy, którzy nie tylko uczą prawidłowej pomocy przedmedycznej, ale także edukują, jak zachować się w sytuacji potencjalnie niebezpiecznej dla życia, a mogącej wystąpić na terenie budowy. W ciągu 9 lat CFE wraz z służbami ratunkowymi wspólnie zorganizowało szkolenia dla ponad 10 tysięcy pracowników budowy. Głównym przyświecającym nam celem jest „zero wypadków na budowie”.