1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-KONSTRUKCYJNY PAWILONU WYSTAWIENNICZEGO „MŁODA POLSKA”
PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-KONSTRUKCYJNY PAWILONU WYSTAWIENNICZEGO „MŁODA POLSKA”
0

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-KONSTRUKCYJNY PAWILONU WYSTAWIENNICZEGO „MŁODA POLSKA”

0

FINALISTA

Anna Skiba
Wydział Górnictwa i Geoinżynierii
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

Praca polega na wykonaniu dokumentacji budowlanej. Projekt składa się z części architektonicznej i konstrukcyjnej. Opracowanie zawiera obliczenia statyczne wybranych elementów i rysunki zbrojenia.

Celem opracowania jest wykonanie dokumentacji budowlanej pawilonu wystawienniczego przeznaczonego dla ekspozycji osiągnięć artystycznych twórców okresu Młodej Polski. Podstawą opracowania jest selekcja i analiza formalna wybranych dzieł plastycznych, architektonicznych i literackich z tego okresu, w celu poszukiwania kontekstu formalnego. Projekt składa się z dwóch części: architektonicznej i konstrukcyjnej. Szczegółowe opracowanie konstrukcyjne zawiera obliczenia statyczne wybranych elementów oraz techniczne rysunki zbrojenia.

Miejscem znaczącym dla epoki Młodej Polski nie wątpliwie był Kraków, gdzie przede wszystkim rozgrywało się życie literacko – artystyczne, dlatego też pawilon poświęcony twórcom tego okresu będzie znajdował się właśnie, w tym pięknym mieście na Bulwarach Wiślanych.

Przy projektowaniu pawilonu inspiracji szukano, w dziełach, które po sobie pozostawili wielcy artyści tej epoki między innymi Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Leon Wyczółkowski.

Z szacunku do dzieł twórców okresu Młodej Polski, zaprojektowany z myślą o ich upamiętnieniu pawilon składa się z trzech segmentów utworzonych z dwóch połączonych ze sobą łuków, przypominających kształtem „liście”, które przecinają łączący je ze sobą przeszklony, użytkowy korytarz, w formie prostopadłościanu. Oczywiście dobór takiej, a nie innej formy nie jest przypadkowy, oddaje on hołd naturze, którą nie jednokrotnie artyści minionej epoki stawiali na pierwszym miejscu. Poszanowanie roślinności można również zauważyć na dachu budynku, który wykonano, jako stropodach zielony, dzięki czemu wtapia się on w otoczenie i nie zaburza estetyki. Przy projektowaniu nie można było również pominąć znajdującego się tuż obok kościoła Na skałce, gdzie w krypcie dla zasłużonych został pochowany Stanisław Wyspiański, tak wyjątkowa postać tego okresu, dlatego też przeszklony korytarz umiejscowiono pod takim kątem, aby osoby, które wchodzą do budynku miały w perspektywie właśnie to pamiętne miejsce.

Każdy z segmentów ma inne przeznaczenie. W pierwszym z nich znajduje się biblioteka oraz kawiarnia, gdzie można dzięki przeszklonej elewacji, z książką w ręku podziwiać piękne widoki. Jest to część, w której umieszczona została także szatnia wraz z  recepcją. Drugi budynek to część, w której mieści się sala teatralna, w części tej umieszczono również przestronne toalety. Korzystając z niesamowitego położenia obiektu, w holu zamontowano elewacje przeszkloną, aby przebywający w niej ludzie mieli jak największe odczucie obcowania z naturą, tym bardziej, iż tuż obok płynie nieobojętna Polakom rzeka Wisła. Trzeci segment poświęcony młodopolskim malarzom, przeznaczony jest na sale wystawową,

W łączącym wszystkie części korytarzu, znajdują się szklane schody, które prowadzą prosto na jego górną część, która daje możliwość podziwiania okolicy z wyższego punktu. Tak duża ilość przeszkleń w budynku, ma zapewnić, aby osoby w nim przebywające czuły integracje z otoczeniem.

W projektowanym budynku, hołd naturze możemy zauważyć również w niektórych miejscach elewacji, gdzie specjalnie zaprojektowano ażurowe panele perforowane, w których wycięto przeplatający się nie jednokrotnie w projekcie symbol liścia.

Kubatura brutto budynku (PN-ISO 9836): 7956,08 m3
Powierzchnia zabudowy (PN-ISO 9836): 1649,361 m2
Powierzchnia parteru netto (PN-ISO 9836): 1561 m2
Powierzchnia tarasu nad korytarzem (PN-ISO 9836): 516 m2
Ilość kondygnacji: 1
Wysokość attyki: 5,8 m / 7,7 m
Powierzchnia działki numer: 23 208 m2

O autorze
Anna Skiba, studentka IV roku Budownictwa specjalizacji Konstrukcje Budowlane i Inżynierskie Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo – Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Z zamiłowaniem oddana architekturze. Od najmłodszych lat pasjonująca się rysowaniem, malowaniem oraz innymi czynnościami związanymi z wyobraźnią przestrzenną. Dzięki obecnym programom obliczeniowym i technologii BIM mogąca przerodzić szkicowane rysunki w realne projekty.