Home KONKURSY KDMA CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU NA WYSPIE SZCZYTNICKIEJ WE WROCŁAWIU
CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU NA WYSPIE SZCZYTNICKIEJ WE WROCŁAWIU
0

CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZE WRAZ Z ZAGOSPODAROWANIEM TERENU NA WYSPIE SZCZYTNICKIEJ WE WROCŁAWIU

0

Wyróżnienia dodatkowe za najlepsze projekty wykonane w programie Archicad przyznane przez firmę WSC Szymanik i S-ka.

I NAGRODA

Klaudia Trębska, Monika Pasternak, Patrycja Zaborska
Wydział Architektury
Politechnika Wrocławska

Tematem projektu jest Centrum Naukowo-Badawcze wraz z zagospodarowaniem terenu na Wyspie Szczytnickiej we Wrocławiu.

Główne założenie ideowe to edukacja proekologiczna użytkowników budynku, tj. uczniów, studentów, mieszkańców Wrocławia oraz turystów. Program użytkowy zakłada stworzenie dwóch połączonych ze sobą części: szklarni oraz obiektu, który będzie pełnił funkcję jednostki badawczej poprzez swoją konstrukcję oraz zastosowane materiały izolacyjne. Poszczególne elementy budynku będą poddawane analizie w celu zbadania właściwości fizycznych materiałów, zarówno tych proponowanych przez producentów jak i innowacyjnych, budzących wciąż wiele wątpliwości. Ponadto wszystkie instalacje proekologiczne w budynku będą wyeksponowane i, w razie możliwości, dostępne dla osób odwiedzających, co umożliwi zapoznawanie się z systemami działania zastosowanych rozwiązań.

Istotnym celem całości założenia jest badanie wpływu technologii produkcji na jakość żywności.  W tym celu przewiduje się hodowlę możliwie jak najbardziej ekologicznych roślin w warunkach szklarniowych oraz na wolnym powietrzu.

Zagospodarowanie terenu

Projekt zagospodarowania terenu obejmuje Poligon Badawczy z powierzchnią przeznaczoną pod uprawy, sady owocowe oraz eksperymentalną pasiekę. Zdecydowano się na nasadzenia drzew miododajnych tj.: wiśnia pospolita, jabłoń domowa, grusza pospolita, wiśnia ptasia oraz warzyw: marchew zwyczajna, sałata siewna, pietruszka zwyczajna oraz por. Starano dobrać się roślinność, która naturalnie występuje na terenie Wrocławia. Zachowano znaczącą ilość drzew istniejących.

Strefa wejściowa znajduje się w północno-zachodniej części działki, gdzie zlokalizowano przestrzeń do relaksu i odpoczynku oraz miejsca postojowe dla rowerów. Połączenie z Wybrzeżem Stanisława Wyspiańskiego odbywa się poprzez kładkę pieszą. Na południe od projektowanego budynku znajduje się niewielkie wzniesienie terenu, które wykorzystano do stworzenia  farmy fotowoltaicznej.

Odpady stałe gromadzone są w pojemnikach znajdujących się za budynkiem, natomiast resztki roślinne wykorzystywane są do produkcji nawozu w kompostownikach umieszczonych we wschodniej części Poligonu.

Forma

Bryła budynku składa się z szklarni oraz obiektu przeznaczonego na ekspozycję instalacji, sale seminaryjne, sale konferencyjną oraz laboratoria. Obie części są dwukondygnacyjne, lecz zostały wyraźnie wyodrębnione poprzez zastosowane materiały elewacyjne. Pierwsze z nich została obudowana szklaną ścianą słupowo-ryglowa, natomiast druga wykończona jest drewnem i blachą. Integralność formy obiektu zachowano poprzez zastosowanie dachu dwuspadowego w obu częściach, uzyskując efekt tzw. „nowoczesnej stodoły”. Wejście do budynku podkreślono poprzez nadwieszenie.

Układ funkcjonalny

W obrębie strefy wejściowej na parterze zlokalizowano hol z recepcją. Wzdłuż traktu komunikacyjnego prowadzącego do szklarni zaprojektowano cztery niewielkie baseny w systemie akwaponicznym z nadwieszoną roślinnością. W szklarni umieszczono duży zbiornik wodny oraz donice przeznaczone pod uprawy roślin wymagających. Z holu możemy dostać się również do sali konferencyjnej oraz węzła sanitarnego. W centralnej części planu znajduje się klatka schodowa prowadząca na piętro. Tutaj zaprojektowane zostały laboratoria, pomieszczenia eksperymentalne oraz wejście na poziom +1 szklarni. Część podziemną budynku stanowi piwnica, w której znajdują się dwa laboratoria oraz pomieszczenia techniczne i instalacyjne.

O autorkach
Monika Pasternak, studentka V roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Prelegentka i uczestniczka warsztatów związanych z technologią BIM i programem ArchiCAD. Autorka wielu prac konkursowych i projektów pozauczelnianych. Pasjonatka grafiki komputerowej.

Patrycja Zaborska, studentka V roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Pasjonatka dobrze zaprojektowanej przestrzeni, produktów materialnych oraz cyfrowych. Uważa, że projektowanie powinno kreować pozytywne emocje u odbiorcy.

Klaudia Trębska, studentka V roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Laureatka III nagrody w konkursie na najlepszego absolwenta studiów I stopnia Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej w roku akademickim 2018/2019. Uczestniczka wielu międzynarodowych konkursów architektonicznych. Pasjonatka sztuki i rysunku odręcznego.

 

open