1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. GŁOS KAPITUŁY
GŁOS KAPITUŁY
0

GŁOS KAPITUŁY

0

Młodzi studenci i architekci po raz siódmy stanęli przed trudnym wyzwaniem, aby umiejętnie połączyć swoją wiedzę zarówno inżynierską, jak też architektoniczną z właściwym zastosowaniem proponowanych rozwiązań materiałowych. Jak się z tego wywiązali?

I jak współczesny świat odbija się w ich pomysłach na przyszłość architektury? Przedstawiamy uczestników, laureatów i ogółem VII edycję Konkursu dla Młodych Architektów oczami członków Kapituły.

 

ANDRZEJ KACZOR
Dyrektor Zarządzający|
Soudal Sp. z o.o.

 

Koncepcje projektowe zaprezentowane w VII edycji Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder” dają nadzieję.

 

Polska architektura to jeden z obszarów „eksportowych”, którym możemy pochwalić się na arenie międzynarodowej. Wielu znanych architektów pochodzi właśnie z naszego kraju, a ich projekty i realizacje zdefiniowały przestrzeń w wielu miejscach na całym świecie.

Obecne wyzwania, przed którymi staje zawód architekta, są w moim odczuciu o wiele bardziej złożone niż jeszcze przed kilkunastoma laty. Stale rosnący wzrost populacji w wielu rejonach, problemy związane z przeludnieniem, dysproporcje społeczne, zmiany klimatyczne czy stres cywilizacyjny to tematy, z którymi mierzą się obecnie architekci i urbaniści. Z jednej strony wyzwaniem jest zapewnienie miejsca i przestrzeni mieszkalnej, a z drugiej – zadbanie o jak największy komfort życia mieszkańców.

Jestem pod ogromnym wrażeniem prezentacji przedstawionych przez młodych architektów w tegorocznej, siódmej już edycji Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder”, w której nasza firma bierze udział od kilku lat. Uczestnicy przedstawili swoje wizje w ciekawej i nowoczesnej formie, ale przede wszystkim ich prace wynikały z szerokiego spojrzenia na otaczający nas świat oraz problemy, przed jakimi stoją obecnie społeczeństwa.

Rewitalizacja bloków z wielkiej płyty zmierzająca do zwiększenia komfortu mieszkańców oraz całkowitej zmiany estetyki architektonicznej, zapewnienie przestrzeni dla naturalnej roślinności w obszarach miejskich poprzez stworzenie herbarium w centrum miasta czy siedliska ekologiczne na przedmieściach to tylko kilka z zaprezentowanych projektów, które zachwycają nie tylko formą, ale przede wszystkim przemyślaną koncepcją i filozofią.

Koncepcje projektowe zaprezentowane w VII edycji Konkursu dla Młodych Architektów miesięcznika „Builder” dają nadzieję, że pokolenie młodych projektantów jest świadome problemów współczesnej architektury oraz wie, że zawód, który wykonuje, ma przed sobą ważną misję, zakrojoną o wiele szerzej niż stworzenie przestrzeni mieszkalnej czy użytkowej.