1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. LEGENDARNY CEDET ZNÓW OTWARTY DLA WARSZAWY
LEGENDARNY CEDET ZNÓW OTWARTY DLA WARSZAWY
0

LEGENDARNY CEDET ZNÓW OTWARTY DLA WARSZAWY

0

Spółka IMMOBEL Poland, inwestor i deweloper słynący z realizacji spektakularnych projektów, zakończył rewitalizację i rozbudowę legendarnego CEDET-u, zlokalizowanego w samym sercu Warszawy przy ul. Kruczej 50.

Zgodnie z zamysłem inwestora, zbudowany w latach 50-tych XX wieku Centralny Dom Towarowy odzyskał swój pierwotny charakter i już niebawem stanie się wizytówką Warszawy oraz miejscem spotkań jej mieszkańców oraz osób odwiedzających stolicę.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 400 mln EUR. Prace, które rozpoczęły się na początku 2015 r., objęły także remont chodników przylegających do budynku, wymianę oświetlenia ulic oraz odświeżenie fasad sąsiednich kamienic. CEDET jest już prawie w całości skomercjalizowany – pierwsi najemcy wprowadzą się do budynku jeszcze w tym miesiącu.
Immobel Poland – spółka córka firmy Immobel Group, słynącej na świecie z realizacji nieszablonowych projektów w centrach miast, po 3 latach prac oddała do użytku zrewitalizowany budynek CEDET-u. Od początku procesu i we wszystkich swoich działaniach, spółka przywiązywała szczególną wagę do historyczno-kulturowej wartości obiektu, dzięki czemu Centralny Dom Towarowy odzyskał swoją dawną świetność.
„Rewitalizacja Cedetu była wypadkową przyszłościowego myślenia o budynku, dostosowania go do dzisiejszych realiów i potrzeb z jednoczesnym poszanowaniem jego historii.Chcieliśmy, aby ten budynek, tak jak w czasach, których powstawał był wizytówką Warszawy i miejscem spotkań jej mieszkańców. Dzisiaj z pełną odpowiedzialnością możemy powiedzieć, że tak się stało i oddajemy warszawiakom piękny budynek, który podniesie jakość przestrzeni miejskiej na tym obszarze, a także ją ożywi i uatrakcyjni.” – powiedział Jacek Wachowicz, prezes IMMOBEL Poland.
Z uwagi na zabytkowe walory CEDET-u i ogromną wartość sentymentalną, jaką ten budynek ma dla warszawiaków, realizacja projektu była dla nas dużym wyzwaniem. Zależało nam na tym, aby przywrócić CEDET-owi rozmach, który utracił po pożarze w 1975 r., dlatego też przywiązywaliśmy wagę do każdego, nawet najmniejszego detalu. Przez cały czas trwania prac ściśle współpracowaliśmy z Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków i firmą Arcadis, która nadzorowała proces drobiazgowego odtwarzania wszytkich elementów, charakterystycznych dla tego modernistycznego budynku” – dodała Patrycja Van Triet, Project Manager IMMOBEL Poland.
Na budynku został już zainstalowany neon z charakterystyczną strzałką, będący odwzorowaniem pierwowzoru z lat 50-tych. Na frontowej elewacji CEDET-u zagości również neon z literami CeDeT, który będzie nawiązaniem do historycznego neonu CDT oraz obecnej nazwy budynku. Nową część neonu z literami CeDeT, na które będzie wskazywała rozświetlona już strzałka, będzie można podziwiać na fasadzie budynku już od lipca br.
Realizacja tego wyjątkowego projektu wymagała od nas dołożenia wszelkich starań, aby chronić zabytkową strukturę budynku. W zrewitalizowanym obiekcie zostały zachowane oryginalne fundamenty budynku oraz słupy. Natomiast cała zabytkowa bryła budynku została wiernie odtworzona, a szczególnie wiele uwagi zostało poświęcone odtworzeniu charakterystycznych elementów takich jak m.in. elewacja i jej charakterystyczne podziały, słupy, kominy, daszki oraz tarasy.” – powiedziała Andżelika Cieślowska, prezes Korporacji Budowlanej Doraco – generalnego wykonawcy inwestycji.
Znakomita lokalizacja CEDET-u, jakość wykonania oraz historyczne dziedzictwo tego miejsca zostały docenione przez najemców, o czym świadczy fakt, że jeszcze przed oddaniem budynku do użytkowania został on praktycznie w całości skomercjalizowany. Wyłącznym agentem ds. komercjalizacji inwestycji jest firma doradcza JLL.
CEDET jest bez wątpienia jednym z najciekawszych projektów na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych, dzięki czemu przed oddaniem do użytku zyskał komplet najemców biurowych. Kompleks oferuje komfortowe warunki, które w połączeniu z doskonałą lokalizacją tworzą przyjazne miejsce pracy. Inwestycja jest położona w ścisłym centrum stolicy, w sąsiedztwie licznych sklepów, restauracji, kawiarni, hoteli oraz środków komunikacji miejskiej. Wraz z otwarciem CEDET-u Warszawa zyskała kolejny prestiżowy adres do prowadzenia biznesu” – komentuje Marzena Zielonka, Dyrektor w Dziale Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.
W zrewitalizowanym budynku CEDET-u oczywiście nie zabraknie Smyka, wracającego do pierwotnej siedziby ze swoim flagowym salonem, który na dwóch poziomach zajmie ponad 1400 mkw. W budynku swój lokal otworzy także sieć drogerii Rossmann (800 mkw.), Apteka Europejska (140 mkw.) oraz sieć T-Mobile (70 mkw). O swoją kondycję mieszkańcy Warszawy będą mogli zadbać w klubie fitness popularnej sieci Zdrofit (850 mkw.), a tuż obok będą się mogli napić kawy w nowej kawiarni Costa Coffee, która zajmie ponad 150 mkw. Do CEDET-u wróci również supermarket z wejściem od strony skrzyżowania ul. Brackiej z Al. Jerozolimskimi. Zajmie on ponad 1400 mkw. na poziomie -1 i blisko 200 mkw. na parterze.
W nowej części biurowej CEDET-u, swoją pierwszą w Centralnej Europie kreatywną przestrzeń do pracy wspólnej otworzy firma WeWork. Małe i duże firmy będą miały tutaj do swojej dyspozycji ponad 4000 mkw. innowacyjnej przestrzeni zlokalizowanej na dwóch poziomach oraz wewnętrze patio zajmujące ponad 270 mkw. Do nowej części CEDET-u przeniesie swoje biuro również firma IMMOBEL Poland, która zajmie ponad 500 mkw. na czwartym piętrze budynku.
Ogromnie się cieszę mogąc przekazać Warszawie i jej mieszkańcom legendarny budynek CEDET-u, który po odzyskaniu swojego dawnego blasku ozdobi i ożywi centrum Warszawy. Zakończenie tej inwestycji zbiega się jednocześnie z rozpoczęciem kolejnego spektakularnego projektu Immobel Poland – budowy biurowca Central Point, zlokalizowanego w samym sercu miasta, przy skrzyżowaniu ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej. Mam nadzieję, że również ten budynek, umiejscowiony bezpośrednio nad jedynym w Warszawie skrzyżowaniem linii metra, stanie się jednym z symboli Warszawy i nieodłącznym elementem krajobrazu stolicy.” – podsumował Jacek Wachowicz, prezes IMMOBEL Poland.

Najważniejsze informacje:
Nazwa inwestycji: CEDET (Centralny Dom Towarowy)
Inwestor: IMMOBEL Poland Sp z o.o.
Lokalizacja: Warszawa, ul. Krucza 50, u zbiegu ul. Kruczej, al. Jerozolimskich i ul. Brackiej
Funkcja: usługowo-handlowo-biurowa
Generalny wykonawca: Korporacja Budowlana Doraco
Projektant: AMC – Andrzej M. Chołdzyński i RKW Rhode Kellermann Wawrowsky
Całkowita powierzchnia: 22 000 m²
Powierzchnia podziemna: 12 000 m²
Powierzchnia handlowo-usługowa: 7000 m²
Liczba kondygnacji: 11 kondygnacji (7 nadziemych i 4 podziemne)
Liczba miejsc postojowych: 138
Rozpoczęcie budowy: początek 2015 r.
Oddanie budynku do użytkowania: 16 maja 2018 r.


IMMOBEL Group:
Działająca od 1863 roku belgijska spółka deweloperska, notowana na giełdzie Euronext. Lider belgijskiego rynku nieruchomości skoncentrowany na sektorze biurowym, mieszkaniowym oraz tworzeniu własnych banków ziemi. Swoją działalność prowadzi także w Wielkim Księstwie Luksemburga, a od 2011 roku również w Polsce.
Ponad 150-letnie doświadczenie spółki pozwala jej projektować i rozwijać innowacyjne projekty miejskie, w pełni dostosowane swoją funkcjonalnością do aktualnych potrzeb miast i ich mieszkańców.
W swoim portfolio firma posiada tak wyjątkowe obiekty biurowe jak: siedziba Parlamentu Europejskiego w Brukseli, tamtejszy biurowiec Black Pearl oraz budynek Policji Federalnej. Wśród licznych ambitnych projektów mieszkaniowych grupy wyróżnia się kompleks Infinity Living – pierwsza wieża mieszkalna w Luksemburgu. Z kolei jedno z najnowszych przedsięwzięć grupy – historyczny kompleks Chambon zlokalizowany w belgijskiej stolicy zdobył tytuł “Najlepsza Rewitalizacja” (Best Refurbished Building) w ramach MIPIM Awards 2017.
Więcej informacji: www.immobelgroup.com
IMMOBEL Poland
Immobel Poland – działająca od 2011 roku spółka córka Immobel Group – lidera belgijskiego rynku nieruchomości w sektorze biurowym i mieszkaniowym. Na rynku polskim firma konsekwentnie wdraża strategię marki polegającą na realizacji ambitnych, często wielofunkcyjnych projektów deweloperskich, które kreują trwałą wartość dla mieszkańców miast. Inwestycje firmy wyróżnia współpraca z najlepszymi światowymi architektami, wyjątkowe połączenie walorów użytkowych obiektów z najnowszymi trendami architektonicznymi oraz poszanowaniem środowiska naturalnego.
W Polsce firma zasłynęła rewitalizacją poznańskiego Okrąglaka. Obecnie Immobel Poland kończy prace przy projekcie zabytkowego, warszawskiego Cedetu – budynku dawnego Smyka. Również w Warszawie firma przygotowuje się do realizacji nowoczesnego wieżowca biurowego – Central Point, który będzie usytuowany przy skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Z kolei w Gdańsku z sukcesem prowadzi wielofunkcyjną inwestycję Granaria, zlokalizowaną na Wyspie Spichrzów.