1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. MISTRZOWIE ARCHITEKTURY- JUHO GRÖNHOLM, ALA ARCHITECTS
MISTRZOWIE ARCHITEKTURY- JUHO GRÖNHOLM, ALA ARCHITECTS
0

MISTRZOWIE ARCHITEKTURY- JUHO GRÖNHOLM, ALA ARCHITECTS

0

Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, stolicę górnego Śląska odwiedził 25 kwietnia br. Juho Grönholm – reprezentant znanej na całym świecie pracowni architektonicznej ALA Architects, by wygłosić wykład w ramach cyklu „Mistrzowie architektury”.

„Mistrzowie Architektury” to seria wykładów o szczególnej randze w Polsce, organizowany przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich, odbywający się na Śląsku już od prawie 15 lat. W tym okresie SARP miał zaszczyt gościć ponad 50-ciu architektów z różnych stron świata, wśród nich laureatów nagrody Pritzkera oraz nagrody im. Mies’a van der Rohe. Każda kolejna edycja stanowi niepowtarzalne forum wymiany pomysłów, projektów i doświadczeń z całego świata. W wydarzeniu możemy uczestniczyć dzięki wyjątkowej pracy kuratorów oraz osób działających przy organizacji.

ALA Architects to działająca globalnie firma architektoniczna z siedzibą w Helsinkach. Biuro specjalizuje się w projektowaniu budynków kulturowych, unikalnych renowacjach a także infrastrukturze transportowej, w szczególności obiektach terminalowych oraz stacjach metra. Finlandzka firma została założona w 2005 roku przez czterech partnerów: Juho Grönholm, Antti Nousjoki, Janne Teräsvirta i Samuli Woolston. Współpraca rozpoczęła się od sukcesu w konkursie architektonicznym w 2004 roku, gdzie pierwszą nagrodę w otwartym międzynarodowym konkursie na nowy teatr i salę koncertową Kilden Performing Arts Center w Kristiansand w Norwegii przyznano właśnie firmie ALA Architects.

Zlokalizowane na norweskiej wyspie Odderøya w Kristiansand, centrum Kilden Performing Arts jest miejscem gdzie organizowane są koncerty i przedstawienia teatralne. Projekt ten należy do trzech najważniejszych obiektów kultury w Norwegii. Tym, co wyróżnia Kilden od innych miejsc, jest pofalowana fasada. Budynek znajduje się pomiędzy klifem skarpowym a oceanem.  Ze względu na trudne warunki w postaci silnych wiatrów, niemożliwe byłoby stworzenie skomplikowanego wzoru fali z innego materiału niż stal, natomiast do wykonania powłoki fasady użyto paneli CNC z lokalnego drewna dębowego.

Biuro jest dziś prowadzone przez trzech partnerów: Grönholm, Nousjoki i Woolston, a oprócz nich zatrudnia 38 architektów, projektantów wnętrz, studentów i pracowników, reprezentujących 14 różnych narodowości. Gościem kwietniowego wykładu był Juho Grönholm. Juho jako partner i założyciel ALA Architects jest doświadczonym liderem projektu, który koordynuje złożone projekty oraz prowadzi międzynarodowe zespoły projektowe w kilku językach. Jego otwarty i bezpośredni styl zarządzania zyskał uznanie u klientów. Pod jego kierownictwem przeprowadzony został projekt Kilden, a obecnie aprobując filozofię i metodę pracy firmy prowadzi projekt rozbudowy lotniska oraz trzech stacji metra wzdłuż zachodniego przedłużenia linii w Helsinkach. Podczas wykładu prelegent mówił o ideach, które towarzyszą podczas projektowania i realizacji procesów twórczych w ALA Architects. Opowiadał także o przyjaźni i wytrwałości, która poprowadziła do stworzenia biura. Wykład dotyczył procesów powstawania projektów, przedstawiał metodę pracy na poziomie organizacji biura przy jednoczesnym podkreśleniu relacji z ludźmi. Po wykładzie architekt chętnie odpowiadała na pytania zaciekawionych wykładem uczestników. Jednym z dodatkowych punktów programu był wywiad z Mistrzem dla czasopisma Builder, do którego gorąco zapraszamy.

Justyna Boduch

Fot. Maciej Spiess
Fot. Kinga Gołąbek
Realizacje i wizualizacje: ALA Architects