1. Home
  2. Bez kategorii
  3. DANIEL PAWŁOWSKI – TO BĘDZIE WYJĄTKOWY ROK
DANIEL PAWŁOWSKI – TO BĘDZIE WYJĄTKOWY ROK
0

DANIEL PAWŁOWSKI – TO BĘDZIE WYJĄTKOWY ROK

0

Jesteśmy jedyną firmą, która może zaproponować kompleksową ofertę wynajmu sprzętu.

Z Danielem Pawłowskim, Prezesem Zarządu BAUKRANE rozmawiał Grzegorz Przepiórka

Grzegorz Przepiórka: Zacznijmy od podsumowania. Jaki był dla firmy Baukrane rok 2016?
Daniel Pawłowski: Najkrócej rzecz ujmując, był to rok ciężkiej pracy, ale też bardzo dynamicznego rozwoju. Koniunktura na rynku budowlanym wyznaczała nam nowe cele, których wcześniej nawet nie zakładaliśmy, ale z sukcesem udało nam się je osiągnąć. Możemy więc powiedzieć, że ten rok był jednym z lepszych w naszej dotychczasowej historii.

G.P.: A gdybyśmy spojrzeli trochę szerzej – jak wyglądał rozwój firmy w ostatnich latach?
D.P.: Od 2008 do 2011 roku możemy mówić o stabilnym poziomie obrotu i poszukiwaniu możliwości dalszego rozwoju, głównie w oparciu o rynek województwa pomorskiego. W kolejnych trzech latach znacznie zwiększyliśmy pozycję handlową w segmencie wynajmu szalunków. Umożliwiło nam to zachowanie stałego, 15-procentowego poziomu wzrostu. Naprawdę szczególne były jednak lata 2015–2016, bo w tym okresie firma odnotowała ogromny, 40-procentowy wzrost rok do roku. Oprócz dużej ilości sprzętu, który pojawił się w naszej firmie, osiągnęliśmy także znaczący przyrost liczby pracowników. W tej chwili nasza organizacja liczy już 80 osób, a dla porównania w roku 2013 było ich kilkanaście.

G.P.: Wspomniał Pan między innymi o przyroście produktów. Co obejmuje oferta i jak jest poszerzana?
D.P.: Nasza oferta jest unikatowa w skali całego kraju. Jesteśmy jedyną firmą, która może zaproponować kompleksową ofertę wynajmu sprzętu niezbędnego do zabezpieczenia całej budowy. W jej skład wchodzą między innymi systemy szalunkowe, żurawie wieżowe, kontenery budowlane czy ogrodzenia. Nieustannie poszerzamy ofertę o nowocześniejsze rozwiązania, które dostosowujemy do potrzeb klienta. Przykładowo miniony rok był szczególny pod względem zwiększenia parku maszyn w dziale żurawi wieżowych. W czerwcu sfinalizowaliśmy największą na rynku polskim transakcję zakupu tego rodzaju sprzętu. Dzięki temu Baukrane stało się wiodącą firmą pod względem żurawi wieżowych na rynku ogólnokrajowym.
Nie ukrywamy, że cały czas obserwujemy rynek budowlany. Aktywnie uczestniczymy w spotkaniach branżowych i biznesowych. Pozwala nam to dostosować się do sytuacji rynkowej. Nasze doświadczenie i osoby, które tworzą zespół, sprawiają, że potrafimy już wyprzedzić koniunkturę i przygotowywać się na taki boom, z jakim mieliśmy do czynienia w ubiegłym roku.

G.P.: Dzisiaj klient oczekuje nie tylko produktu, ale również doradztwa. Jakiego wsparcia udziela firma Baukrane?
D.P.: Klient może liczyć na nasze wsparcie już na etapie projektowania i budżetowania inwestycji. Nasza doświadczona kadra techniczna pomaga dobrać najbardziej ekonomiczne rozwiązania, które często pozwalają zaoszczędzić nawet kilkanaście procent kosztów całej budowy. Jesteśmy z naszymi partnerami przez cały cykl budowlany – aż do momentu oddania obiektu do użytkowania. Pomagamy na bieżąco rozwiązywać każdy problem, który pojawi się na budowie. Mamy dewizę, zgodnie z którą nie jesteśmy tylko dostawcą sprzętu, a partnerem w budowaniu. Innym niezwykle ważnym dla klientów aspektem jest uczciwe podejście do rozliczeń na zakończenie danego etapu wynajmu szalunków. To wyróżnia naszą firmę i powoduje, że klienci czują się z nami bezpiecznie przez cały okres współpracy, a nie tylko na etapie ofertowania i obiecywania.

G.P.: Obecnie jednym z istotnych czynników w branży jest na pewno logistyka. Jakimi możliwościami dostawczymi operuje Baukrane? Zasięg firmy jest, jak rozumiem, ogólnopolski?
D.P.: To prawda. Należy jednak usystematyzować pewne kwestie. Naszą firmę możemy podzielić na dwa główne piony: szalunków i żurawi. Jeśli chodzi o pierwszą gałąź, to nasze obecne możliwości logistyczne pozwalają nam na sprawne obsługiwanie inwestycji w każdym zakątku województwa pomorskiego. Drugie ogniwo – czyli żurawie – niezwykle dynamicznie rozwinęło się w 2016 roku. W tym segmencie jesteśmy w stanie sprostać potrzebom klienta w całym kraju, a być może niebawem nawiążemy współpracę również z klientami spoza granicy.

G.P.: Jakie realizacje tworzą firmowe portfolio? Z jakimi firmami współpracujecie?
D.P.: Obecnie perełką w naszym portfolio jest realizacja najwyższego biurowca w północnej Polsce, czyli budynku Olivia Star (35 kondygnacji, 156 metrów wysokości). Oprócz tego firma Baukrane została wybrana jako kompleksowy dostawca szalunków i systemów BHP dla kolejnego etapu budowy kompleksu Olivia Business Centre – budynku o nazwie „Seven”. Jesteśmy również obecni w historycznym sercu Gdańska – na Wyspie Spichrzów, gdzie ruszyły długo wyczekiwane prace modernizacyjne. Dostarczamy tam sprzęt dla firmy PORR Polska. Nasze żurawie pracują też przy budowie północnego odcinka autostrady S7 dla firmy Budimex, a na południu Polski przy autostradzie S5 dla firmy Astaldi. Jesteśmy obecni na budowach większości wiodących deweloperów na rynku trójmiejskim, takich jak Robyg, Invest Komfort, Polnord, Hossa, Euro Styl, Ekolan czy Inpro.

G.P.: W ubiegłym roku firmie Baukrane przyznano tytuł Pomorskiego Pracodawcy Roku. Jak modelowane jest środowisko pracy w kierowanym przez Pana przedsiębiorstwie?
D.P.: Otrzymanie tej nagrody to był ogromny zaszczyt dla naszej firmy. Zawsze chciałem stworzyć miejsce, gdzie nie będziemy musieli przychodzić jedynie do pracy, ale będziemy chcieli ze sobą przebywać. Uważam, że wtedy efekt dobrze wykonanej pracy przyjdzie sam. Z całą pewnością mogę powiedzieć, że na zawodowej drodze spotkałem niesamowitych ludzi, którzy tworzą dziś zespół Baukrane. Świadczą o tym opinie naszych klientów i ich wieloletnie przywiązanie do nas. Nasza firma jest wyjątkowa, bo tworzą ją wyjątkowi ludzie – to oni są kluczem do sukcesu Baukrane.

G.P.: Z jakimi nastrojami, założeniami i zamierzeniami firma wkracza w rok 2017?
D.P.: W 2017 roku chcielibyśmy zwiększyć dynamikę dotychczasowego wzrostu, między innymi poprzez otwarcie nowych oddziałów w Polsce dla potrzeb obsługi naszych klientów w zakresie szalunków, kontenerów oraz ogrodzeń. To będzie wyjątkowy rok dla firmy Baukrane, bo z firmy lokalnej w zakresie szalunków staniemy się firmą ogólnopolską, posiadającą sieć logistyczną, która umożliwi nam sprawną obsługę inwestycji na terenie całego kraju. Planujemy również dalsze umacnianie naszej pozycji wśród firm wynajmujących żurawie budowlane. Rok 2017 będzie również czasem, w którym uważnie będziemy obserwowali rynki zagraniczne, szukając okazji do dalszej ekspansji. Chcemy, aby nasza firma była nowoczesna i innowacyjna, dlatego rozpoczęliśmy proces restrukturyzacji, który obejmie każdy obszar naszej struktury. Nowoczesny system operacyjny, uszyty na miarę dla Baukrane, to kolejny milowy krok w przyszłość, który klienci odczują szczególnie pozytywnie w ostatnim kwartale 2017 roku.

G.P.: Dziękuję za rozmowę.