1. Home
  2. Bez kategorii
  3. RYSZARD FLOREK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016
RYSZARD FLOREK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016
0

RYSZARD FLOREK – OSOBOWOŚĆ BRANŻY 2016

0

Urodzony 2 kwietnia 1953 roku w Podłopieniu gm. Tymbark. Absolwent Politechniki Krakowskiej na Wydziale Budownictwa Lądowego. Silnie zaangażowany w pracę społeczną w Akademickim Związku Sportowym – jako zawodnik, szef sekcji, wiceprezes i prezes Klubu Uczelnianego. Sam komentuje, że zdobyte tam doświadczenie, to najlepsza lekcja przedsiębiorczości. 

Wakacyjne wyjazdy zagraniczne stały się dla niego inspiracją do uruchomienia produkcji okien dachowych w Polsce. Po zakończeniu studiów oraz dwuletniej pracy na uczelni razem z Jackiem Radkowiakiem w 1986 roku założył w Tymbarku Zakład Stolarki Budowlanej „Florad”. W 1991 roku ze wspólnikami: Krystyną Florek i Krzysztofem Kronenbergerem założył spółkę prywatną, opartą w stu procentach na polskim kapitale – FAKRO.

Jest prezesem i właścicielem FAKRO, która z prywatnej firmy rodzinnej stała się globalną korporacją i obecnie jest najbardziej dynamiczną i najszybciej rozwijającą się firmą w branży okien dachowych na świecie. FAKRO posiada pozycję nr 1 w Polsce i nr 2 na świecie. Jest jedną z nielicznych polskich firm globalnych.

W skład Grupy FAKRO, zatrudniającej ponad 3300 osób, wchodzi 12 spółek produkcyjnych oraz 16 dystrybucyjnych, zlokalizowanych w Europie, Azji i Ameryce. Okna dachowe  FAKRO trafiają do ponad 50 krajów świata. Ponadto firma należy także do światowej czołówki producentów schodów strychowych.

Strategia FAKRO zakłada budowanie firmy globalnej i umacnianie pozycji numer dwa na świecie. Ryszard Florek dąży do zmniejszenia dystansu wobec światowego lidera rynku okien dachowych. Bo większy udział firmy w rynku globalnym oznacza niższe koszty, głównie dystrybucji, zaś dominującemu  konkurentowi ogranicza możliwość różnicowania cen na rynku globalnym, co dziś najbardziej ogranicza rozwój FAKRO.

Ryszard Florek od zawsze stawia na innowacyjność. To, jak podkreśla, najlepszy klucz do sukcesu. Jego dumą jest nowoczesny ośrodek badawczo-rozwojowy. Na  rzecz rozwoju produktów pracuje ponad 100 inżynierów. FAKRO ma na swoim koncie ponad 140 zgłoszeń patentowych. Autorem kilkunastu nowatorskich rozwiązań jest Ryszard Florek. Do wielu krajów świata FAKRO eksportuje nie tylko okna dachowe, ale także rozwiązania i myśl twórczą polskich inżynierów. W ten sposób polska firma wytycza nowe kierunki rozwoju dla międzynarodowej branży okien dachowych na świecie, Polska zaś stała się światowym liderem w ich produkcji.

Jest laureatem wielu nagród, w tym nagrody Przedsiębiorca Roku 2010 w konkursie organizowanym przez Ernst & Young, dwukrotnie wyróżniony nagrodą gospodarczą Prezydenta RP m.in. za „szczególny wkład w budowanie prestiżu polskiej gospodarki w krajach UE”.

W 2010 roku założył Fundację Pomyśl o Przyszłości, której celem jest działanie na rzecz rozwoju gospodarczego naszego kraju poprzez zmianę świadomości polskiego społeczeństwa, naukę życia w gospodarce wolnorynkowej oraz budowanie kapitału społecznego (więcej na stronie www.pomysloprzyszlosci.org).

Ryszard Florek angażuje się w działalność społeczną – jest autorem projektu Siedem Dolin, który zakłada uczynienie z Sądecczyzny „narciarskiego zagłębia”, porównywalnego z najlepszymi ośrodkami alpejskimi. Chodzi o budowę dziewięciu nowych wyciągów i tras narciarskich łączących dotychczasowe stacje narciarskie: Wierchomla, Jaworzyna, Słotwiny, z drogą Krakowa Nowy Sącz – Krynica. Projekt przewiduje również stworzenie kilkudziesięciu kilometrów tras narciarstwa biegowego, tras saneczkowych, stoków trikke-ski oraz innych atrakcji zimowych (więcej na stronie www.siedemdolin.pl).