Home Bez kategorii ODPRĘŻONE PŁYTY ZESPOLONE – TRZECIE WCIELENIE KRÓLA DOCIEPLEŃ
ODPRĘŻONE PŁYTY ZESPOLONE – TRZECIE WCIELENIE KRÓLA DOCIEPLEŃ
0

ODPRĘŻONE PŁYTY ZESPOLONE – TRZECIE WCIELENIE KRÓLA DOCIEPLEŃ

0

Rosnące apetyty na oszczędzanie energii sprawiły, że producenci termoizolacji cały czas udoskonalają  technologię styropianu. Kilka lat temu na rynku pojawiła się druga generacja styropianu o charakterystycznym szarym kolorze, która obecnie wypiera zwykłe białe płyty. Tymczasem do gry wchodzi styropian trzeciej generacji – odprężone płyty zespolone.

Jak pokazują statystyki, jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych,  posiadającym najlepszy współczynnik korzyści do ceny jest styropian. Rosnące wymagania dotyczące termoizolacji spowodowały, że od jakiegoś czasu tradycyjny biały EPS ustępuje pola znacznie efektywniejszemu szaremu następcy, który jest przeznaczony do stosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Podczas gdy szary święci triumfy i w niektórych krajach stanowi już większość sprzedawanego styropianu, na rynku pojawiła się  kolejna, trzecia generacja popularnego termoizolatora, produkowanego w technologii odprężonych płyt zespolony. Co to takiego właściwie jest?

Impuls idzie jak zwykle z Zachodu. Takie kraje jak Niemcy, Austria i Szwajcaria doceniły przed laty styropian szary przede wszystkim za jego wyjątkowo niski, nieosiągalny przy białych płytach współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λd  ≤0,031 [W/mK]). Jednocześnie jednak, okazało się, że szary ma pewną wadę. Wymaga niezwykle skrupulatnego przestrzegania instrukcji aplikacyjnych i najwyższej kultury pracy, z których bardziej słynie branża aptekarska niż budowlana. W przeciwnym razie, na skutek silnych naprężeń wewnętrznych, szare płyty mogą się odkształcać pod wpływem zmian temperatury (noc/dzień) lub bezpośredniego działania promieni słonecznych. Może to prowadzić do powstawania mostków termicznych a nawet skutkować odpadaniem płyt od fasady.

Technologia odprężonych płyt zespolonych powstała jako odpowiedź na te problemy. Styropiany trzeciej generacji posiadają wszystkie zalety szarych płyt, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Dzięki ochronnej białej warstwie zespolonej z szarym rdzeniem, płyty są odporne na działanie słońca nawet po szlifowaniu, które jest często konieczne podczas prac aplikacyjnych.  Z kolei fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, eliminują  naprężenia wewnętrzne (wyginanie, wybrzuszanie) występujące w zwykłych szarych płytach.

Na Zachodzie z roku na rok rośnie sprzedaż styropianu szarego w tym najnowocześniejszych płyt zespolonych trzeciej generacji. Dla przykładu udział szarego styropianu fasadowego w ogólnej ilości EPS stosowanego do termoizolacji fasad w Niemczech wynosi 50%, a w Szwajcarii 80%. W Polsce szary styropian ma obecnie poniżej 10% rynku, ale jego udział bardzo dynamicznie rośnie.

Biorąc pod uwagę, że nowe technologie za którymi stoją namacalne korzyści, zawsze po pewnym czasie zdobywają rynek, przyszłość należy do styropianów szarych i płyt zespolonych. Warto o tym pamiętać budując dom dla siebie.

open