1. Home
  2. Bez kategorii
  3. GALA TOPBUILDER 2016
0

GALA TOPBUILDER 2016

GALA TOPBUILDER 2016
0

10 grudnia w warszawskim Multikinie Złote Tarasy odbyła się uroczysta Gala wręczenia statuetek TopBuilder. Po raz 8. miesięcznik „Builder” zasygnalizował najbardziej innowacyjne obszary w branży budowlanej. Ponadto ogłoszono nominacje do II etapu Konkursu dla Młodych Architektów.

– Jestem przekonany, że wyróżnione statuetką TopBuilder 2016 produkty będą zdobywać rynek i wyznaczać trendy – mówił, otwierając galę, Marek Zdziebłowski, wydawca „Buildera”. Istnieją ku temu co najmniej dwie przesłanki, można by dodać. Po pierwsze, nagrodzone produkty bronią się same – jakością i nowoczesnością. Po drugie, istnieje coraz lepszy klimat dla innowacyjnych rozwiązań w Polsce. One bowiem stanowią najcelniejszą, a niekiedy jedyną odpowiedź na wysokie wymagania stawiane budownictwu, choćby w zakresie energooszczędności. Są też coraz bardziej doceniane przez inwestorów, których świadomość rośnie, sprawiając, że chętniej wchodzą oni w dialog na temat propozycji z górnej półki i coraz częściej sięgają po nie. Odzwierciedleniem tego zapotrzebowania jest tempo, w jakim dokonuje się obecnie postęp w budownictwie – wiele z nowatorskich rozwiązań, które dziś znajdują pierwsze aplikacje w realizowanych inwestycjach, jeszcze pięć lat temu nie istniało. W tym kontekście dobrze wiedzieć, jakie produkty i rozwiązania spełniają najwyższe kryteria, którym producentom można zaufać oraz które z realizacji mogą stanowić wzór do naśladowania. A jeszcze lepiej, gdy tę wiedzę czerpie się z pewnego źródła.

Wzorcowe na skalę europejską
Nieustanną potrzebę przekazywania środowisku wiedzy o nowoczesnych rozwiązaniach dostrzega miesięcznik „Builder”, który swoją misję edukowania rynku prowadzi od blisko 20 lat. Oprócz obszernego kompendium tekstów na łamach każdego z wydań, raz w roku redakcja w bardziej intensywny sposób sygnalizuje obecność tych obszarów rynku, które znamionuje innowacyjność. Temu służą przyznawane od 8 lat statuetki TopBuilder. Obecnie to jedno z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych wyróżnień na rynku. Otrzymują je wysokiej jakości, markowe i nowoczesne materiały, rozwiązania technologiczne i konstrukcyjne, sprzęt oraz urządzenia. Ponadto wyłaniane są najciekawsze efekty realizacyjne w postaci nowoczesnych obiektów budowlanych i budowli inżynierskich. Oprócz gamy rozwiązań stricte budowlanych lista laureatów uwzględnia również różnego rodzaju projekty, przedsięwzięcia, inicjatywy i programy dedykowane branży budowlanej, a także produkty IT, stanowiące coraz liczniejszą grupę.

Aby uzyskać tytuł TopBuilder należy spełnić szereg kryteriów. Oceniana jest m.in. jakość i innowacyjność, parametry techniczne, zastosowanie oraz wpływ na środowisko naturalne. W tym roku ponadto Kapituła, której pracami od lat kieruje prof. dr hab. Leonard Runkiewicz z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, przewodniczący Rady Naukowej Instytutu Techniki Budowlanej – szczególną uwagę zwracała na to, czy produkty są zgodne z polskimi i europejskimi normami. W toku weryfikacji wymagane były potwierdzenia laboratoriów oraz jednostek certyfikujących. Jury starało się w ten sposób wyłonić grupę produktów czy realizacji, które z pełną odpowiedzialnością można określić mianem wzorcowych.

Moc innowacyjności
Dopiero kiedy wszystkie kryteria zostają spełnione w dwuetapowym procesie weryfikacji, jest podstawa, by przyznać rekomendację w postaci wyróżnienia TopBuilder. W tym roku szczegółowa analiza dała taką podstawę w 53 przypadkach. Były to propozycje zgłoszone przez 43 firmy. Należy podkreślić, że nad wyborem w 8. edycji, wykazując wyjątkową chęć wsparcia, czuwały Rada Naukowa i Rada Programowa miesięcznika „Builder” w nowym składzie, a ich przedstawiciele – prof. Maria Kaszyńska, prof. Piotr Noakowski, prof. Mirosław Kosiorek i dr Konrad Styka – dokonali wręczenia statuetek podczas uroczystości.

Wśród wyróżnionych tytułem TopBuilder 2016 tradycyjnie przeważały produkty, a ich szeroka gama to dowód na to, że moc innowacyjności ujawnia się dzisiaj od fundamentów po dach oraz w całym przekroju infrastruktury. Jeszcze wyraźniejsza niż w poprzednich latach była obecność tych rozwiązań, których wykreowanie znamionuje szczególny wzgląd na środowisko naturalne, tak jeśli chodzi o wytworzenie, jak i użycie. Warto podkreślić, że niektórym z firm, z Seleną na czele, udało się zdobyć kilka statuetek, zaś dla paru z tegorocznych laureatów to był już szósty (Fakro), a nawet siódmy (Aluplast, Selena) udany start w konkursie. Sądząc po pozycji rynkowej tych firm, można być pewnym, że to co daje rynkową przewagę, to właśnie innowacje.

Przewaga produktów nie oznacza jednak, że słabo widoczne na ich tle były imponujące realizacje – wśród nich ukończona w tym roku Pomorska Kolej Metropolitalna, o którą powiększyło się portfolio firmy Budimex; oraz most im. Tadeusza Mazowieckiego przez Wisłok w Rzeszowie, wykonany przez firmę Porr Polska Infrastructure – modelowy przykład realizacji, ale i współpracy z inwestorem. TopBuilder trafił ponadto do pracowni projektowej Marka Budzyńskiego, której autorstwu swój kształt zawdzięcza niezwykły Kampus Uniwersytecki w Białymstoku. To nie przypadek, konkurs od kilku edycji jest objęty ogólnopolskim programem „Promujemy Polską Architekturę”, tym samym architekci i ich projekty również są pretendentami do wyróżnienia. Drugi projekt, który zebrał najwyższe noty, zasługując na statuetkę TopBuilder 2016, był dziełem pracowni FS&P Arcus. Za umiejętne wkomponowanie nowego biurowca w ściany byłych zakładów Philipsa, w efekcie stworzenie łączącego tradycję i nowoczesność kompleksu Karolkowa Business Park, nagrodę odebrał Mariusz Ścisło, prezes zarządu pracowni.

Młodzi nominowani
Podczas 8. Gali TopBuilder architektonicznych akcentów było jeszcze więcej. Ogłoszono bowiem listę prac nominowanych w 3. edycji Konkursu dla Młodych Architektów. Jest ich dokładnie 19. Ich autorami są młodzi, utalentowani i zdeterminowani ludzie, reprezentujący uczelnie i pracownie projektowe z całej Polski. Są pełni odwagi, a jednocześnie wiary w polską architekturę i budownictwo. – Z nadzieją patrzymy na nowe kadry, które zasilą nasze szeregi – mówił o nich, wręczający nominacje Mariusz Ścisło. W styczniu, w ramach drugiego etapu Konkursu, nominowani staną do rywalizacji, która będzie polegała na zaprezentowaniu czy też obronieniu projektów przed jury, którego członkami są najwybitniejsi polscy architekci oraz przedstawiciele czołowych na polskim rynku firm budowlanych. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 18 lutego podczas uroczystej Gali Builder Awards.

Warto jeszcze zwrócić uwagę, że połączenie ceremonii wręczenia wyróżnień TopBuilder z ogłoszeniem nominacji do II etapu Konkursu dla Młodych Architektów pozwoliło dodatkowo na wykorzystanie synergii. Przyszli projektanci mogli mianowicie poszerzyć swoją wiedzę o znajomość kilkudziesięciu rozwiązań i przykładów realizacji z najwyższej półki.

Pozytywny sygnał
Upowszechnianie i poszerzanie wiedzy inżynierskiej o najnowszych rozwiązaniach niezbędnych do budowy i modernizacji obiektów – to idea TopBuilder. Jedną z jej realizacji jest kontynuowana przez cały rok promocja wyróżnionych produktów i realizacji na łamach miesięcznika „Builder” oraz w serwisie ebuilder.pl. Śledząc kolejne prezentacje, pamiętajmy dodatkowo, że za produktami, rozwiązaniami, realizacjami, stoją konkretne firmy oraz ludzie, odznaczający się wiedzą, doświadczeniem i ambicją. Efekt ich pracy składa się na treść pozytywnego sygnału o branży budowlanej. O jego przekaz zadbamy w kolejnych miesiącach.


____________________________________

LAUREACI STATUETEK TOPBUILDER 2016

Kampus Uniwersytetu w Białymstoku 
Pracownia Projektowa Marek Budzyński-Architekt Sp. z o.o.

ARCHICAD 19 
WSC Szymanik i S-ka Sp. z o.o.

Realizacja Pomorskiej Kolei Metropolitalnej
BUDIMEX S.A.

Realizacja mostu im. Tadeusza Mazowieckiego przez Wisłok w Rzeszowie
PORR Polska Infrastructure S.A.

KAROLKOWA BUSINESS PARK
KARMAR S.A.

KAROLKOWA BUSINESS PARK
FS&P Arcus

Generalne wykonawstwo salonu sprzedaży firmy TECH-ROL w Ożarowie Mazowieckim
Budrem Group Sp. z o.o.

Dystrubucja materiałów budowlanych w innowacyjnym modelu bezpośredniej obsługi inwestycji i generalnych wykonawców
3W Dystrubucja Budowlana S.A.

Monitoring kosztów najmu szalunków
PPU PALISANDER Sp. z o.o.

Gravion – specjalistyczne kruszywa na zielone dachy
CEMEX Polska Sp. z o.o.

Posadzki dekoracyjne SLID ART
CEMEX Polska Sp. z o.o.

SXR L – najbardziej wszechstronny kołek ramowy
fischerpolska Sp. z o.o.

Zespolone płyty EPS „LAMBDA WHITE fasada”
Swisspor Polska

QuadFoam®500
Purtech Poland Sp. z o.o.

Hydrostop – mata penetrująca
HYDROSTOP ZWMI Paweł Grzegorzewicz

Dachówki ręcznie formowane Heritage
Fabryka Ceramiki Budowlanej Sp. z o.o.

Alu Strop
ALTRAD Mostostal

System do dwuwarstwowego ocieplania poddaszy – TOPROCK SUPER I SUPERROCK
ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.

Schöck Tronsole®
Schöck Sp. z o.o.

SUNDECK – płyty z włoskiego gresu porcelanowego
Libet S.A.

Koparko-ładowarki JCB 3CX/4CX
Interhandler Sp. z o.o.

Okno do płaskich dachów DXW
FAKRO Sp. z o.o.

Okno dachowe FTP-V Z-Wave sterowane elektrycznie
FAKRO Sp. z o.o.

SECUMAX RAIL
FORBUILD S.A.

Dekoracyjny TYNK KWARCOWY Francesco GUARDI Collezione
LAKMA SAT Sp. z o.o.

PROFILATEX PLUS – antybakteryjna farba lateksowa z aktywnymi jonami srebra
FARBY KABE POLSKA Sp. z o.o.

System spoinowania płyt gipsowo-kartonowych Rigips Start+ Rigipis Finisz+
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o.- RIGIPS

Kleje poliuretanowe w aerozolu do izolacji dachu: Soudatherm roof 250, Soudatherm roof 330
Soudal Sp. z o.o.

Pistoletowa pianka poliuretanowa SOUDAFOAM z zaworem DURAVALVE
Soudal Sp. z o.o.

TYTAN Pianoklej dekarski KDT12
Selena S.A.

TYTAN PROFESSIONAL SILIKON SANITARNY SZYBKI EFEKT
Selena S.A.

TYTAN PROFESSIONAL AKRYL SZYBKI EFEKT
Selena S.A.

TYTAN COOL-R Ochronna powłoka dekarska TECHNOLOGIA CHŁODNY DACH
Selena S.A.

ProEnergy System
Selena S.A.

System profili termoizolowanych TM 77HI PRESTIGE – drzwi panelowe
Yawal S.A.

Brama przeciwpożarowa przesuwna z płaszczem elastycznym MARC – Pz EI- 60
MAŁKOWSKI-MARTECH S.A.

Ścienne płyty warstwowe PWS-WA PRUSZYŃSKI z rdzeniem z wełny mineralnej w okładzinach z blachy stalowej pełnej i perforowanej
Pruszyński Sp. z o.o.

SYSTEXX comfort V22
Vitrulan Textile Glass GmbH

SUFITY NAPINANE BARRISOL
A.T.K. Fashion Interior Sp. z o.o.

Austrotherm EPS Fassada Premium Reflex
Austrotherm Sp. z o.o.

EJOT TRIO
EJOT Polska Sp. z o.o. Sp. k.

Strop Zespolony Gęstożebrowy VECTOR
KONBET POZNAŃ Sp. z o.o. Sp. k.

System wysokoparoprzepuszczalnej nakrokwiowej izolacji dachów skośnych ISOVER
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. – ISOVER

ISOVER Agro – sprężysta izolacja budynków inwentarskich i hodowlanych
Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. – ISOVER

Wiertarko-wkrętarka udarowa z technologią drugiej generacji FUEL – M18 FPD-502X, M18 FUEL TM
TECHTRONIC INDUSTRIES POLAND Sp. z o.o.

SILIKAT APLUS
Grupa SILIKATY Sp. z o.o.

CLIMATOP FAMILY
SAINT-GOBAIN POLSKA Sp. z o.o.

MAX PROTECT 042 BIOTYNK POLISILIKONOWY
KREISEL-Technika Budowlana Sp. z o.o.

System okienny Ideal 7000 „powerdur inside”
ALUPLAST Sp. z o.o.

Gont bitumiczny Cambridge Xtreme
IKO Sp. z o.o.

EKSPERT
LafargeHolcim

GRUNTAR
LafargeHolcim

AGILIA SOLS A
LafargeHolcim