1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. SPOSÓB NA CICHE WNĘTRZA. ŚCIANY DZIAŁOWE ZABEZPIECZAJĄCE PRZED PRZENOSZENIEM DŹWIĘKÓW
SPOSÓB NA CICHE WNĘTRZA. ŚCIANY DZIAŁOWE ZABEZPIECZAJĄCE PRZED PRZENOSZENIEM DŹWIĘKÓW

SPOSÓB NA CICHE WNĘTRZA. ŚCIANY DZIAŁOWE ZABEZPIECZAJĄCE PRZED PRZENOSZENIEM DŹWIĘKÓW

0

Komfort użytkowania wnętrz w dużej mierze zależy od poziomu izolacyjności akustycznej ścian wewnętrznych. Te wykonane w Systemie H+H TEMPO PRO H+H z betonu komórkowego o podwyższonej gęstości zapewniają ochronę akustyczną, a jednocześnie są lekkie i nie obciążają nadmiernie stropów. Nie zajmują cennego miejsca, są wytrzymałe i proste w montażu. A o czym warto wiedzieć przed przejściem to tego etapu inwestycji – podpowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

System średniowymiarowych elementów murowych o podwyższonej izolacyjności akustycznej H+H TEMPO PRO, uzupełniony gotowymi nadprożami TEMPO PRO N, pozwala na szybsze i wygodniejsze w porównaniu z typowymi rozwiązaniami ABK wznoszenie efektywnych i wytrzymałych ścianek działowych z betonu komórkowego.

Podniesienie gęstości brutto betonu komórkowego, z którego wykonywane są H+H Panele TEMPO PRO do 700 kg/m3 przełożyło się na poprawę wskaźnika oceny izolacyjności akustycznej właściwej dla ścian wewnętrznych do poziomu 38 dB (RA1R) dla elementów o szerokości 100 mm i 36 dB dla węższych, 75-cio mm bloczków.
Oznacza to zapewnienie większego komfortu akustycznego w pomieszczeniach, a jednocześnie umożliwia zachowanie optymalizacji kosztowej, jak również niewielkiej grubości ścianek bez niepotrzebnego ograniczania metrażu.
Badania laboratoryjne przeprowadzone z wykorzystaniem elementów systemu H+H TEMPO PRO potwierdziły jego wysoką skuteczność ochrony przed przenikaniem dźwięków między oddzielonymi ścianą przestrzeniami i spełnianie rygorystycznych wymagań zaostrzonej normy ochrony akustycznej PN-B-02151-3.Prawidłowe wznoszenie ścianek działowych

Wysoka izolacyjność akustyczna, a także zdolność do przenoszenia obciążeń, zależą od zastosowania odpowiedniego materiału budowlanego, ale w dużej mierze także od prawidłowego wykonania przegród.
Przed przystąpieniem do wznoszenia ściany wewnętrznej z Paneli Tempo PRO należy na podłożu wytyczyć jej oś lub jedną z krawędzi. Następnie trzeba ułożyć warstwę poślizgową i w celu wyrównania podłoża pokryć ją zaprawą cementową klasy minimum M5. Podczas wznoszenia kolejnych warstw powinniśmy pamiętać o dokładnym i precyzyjnym wypełnianiu wszelkich spoin, także pionowych zaprawą cienkowarstwową, co pozwala osiągnąć lepszą izolacyjność akustyczną przegrody. Wolne przestrzenie na styku z sąsiednimi ścianami lub stropem należy wypełnić materiałem trwale elastycznym, takim jak niskoprężna pianka montażowa i zabezpieczyć za pomocą wklejenia siatki zbrojącej lub taśmy flizelinowej – wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.
Podczas budowy należy także pamiętać o wykonaniu kotwienia ściany działowej do elementów konstrukcyjnych. Prawidłowe zamocowanie zapewni stabilność i bezpieczeństwo przegrody. Pozwoli też w przyszłości na obciążanie ściany, takimi elementami jak półki, regały czy umywalki.
Dla Systemu H+H obciążenia punktowe mogą dochodzić do 250 N w kierunku równoległym do powierzchni przegrody ściennej oraz 100 N w kierunku prostopadłym, dzięki czemu pojedyncze mocowanie jest w stanie wytrzymać obciążenie przedmiotami o masie nawet 25 kg. W przypadku większych i cięższych elementów z mocowaniem w kilku miejscach dopuszcza się stosowanie obciążeń wynoszących do 100 kg na metr długości pamiętając o zapewnieniu odpowiedniego rozstawu i wytrzymałości stosowanych kotew.
Ściany działowe wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną i z wykorzystaniem Systemu H+H zapewniają wysoką izolacyjność przed przenoszeniem dźwięków, są lekkie, cienkie oraz umożliwiają swobodną aranżację wnętrz. Wzniesione z ich użyciem ściany spełniają wymagania normy PN-B-02151-3 nie tylko w zakresie oddzielenia sąsiednich pokoi, ale także pomieszczeń mieszkalnych od sanitarnych, zapewniając wyższy stopień komfortu akustycznego. Ich dodatkową zaletą jest także wysoki stopień ochrony pożarowej (najwyższa klasa reakcji na ogień – Euroklasa A1) oraz szczelności i izolacyjności ogniowej przegród odpowiednio EI 120 dla ścianki z elementów 75 mm i EI 240 dla szerokości 100 mm dzięki czemu nie tylko zapewniają ciszę we wnętrzach, ale także dbają o nasze bezpieczeństwo – dodaje Robert Janiak.

OPIS PRODUKTU

TEMPO PRO – kompleksowy system do budowy ścian działowych przeznaczony do wykańczania gładziami cienkowarstwowymi. Składa się z serii elementów średnioformatowych H+H Panel TEMPO PRO, wytworzonych z betonu komórkowego o gęstości 700 kg/m3.

Tak duża gęstość pozwala ścianom wykonanym w Systemie TEMPO PRO osiągać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej, co zostało potwierdzone badaniami laboratoryjnymi.