1. Home
  2. WSPIERAMY
  3. Konkurs Power Tower 2023
Konkurs Power Tower 2023
0

Konkurs Power Tower 2023

0

W dniach 30 listopada i 1 grudnia 2023 Koło Naukowe IKS działające na Politechnice Koszalińskiej organizuje siódmą edycję konkursu Power Tower.  W konkursie biorą udział studenci kierunków budowlanych oraz uczniowie szkół średnich o profilach technicznych. Celem konkursu jest promowanie zawodów inżynierskich poprzez rozwijanie zdolności technicznych uczestników, nauka zasad projektowania konstrukcji oraz rozwijanie umiejętności współpracy w zespole. 

Głównym zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie i zbudowanie wieży kratowej o zadanych parametrach. Uczestnicy konkursu mogą rywalizować ze sobą w jednej z dwóch kategorii. W kategorii Tradycyjnej wieże są wykonywane z drewna balsy lub sosny za pomocą połączeń klejonych. W kategorii Nowoczesnej modele wieży są przygotowywane wcześniej i drukowane w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej.

Przygotowane przez uczestników konkursu wieże są poddawane badaniu niszczącemu w celu określenia ich wytrzymałości.  Komisja konkursowa ocenia zdolności uczestników pod względem kształtowania konstrukcji inżynierskich, dokładności wykonania modelu i współpracy w grupie. Ostatecznym wynikiem każdego z modeli  jest zależność pomiędzy wytrzymałością a masą konstrukcji. Najlepsze zespoły z każdej kategorii oraz najlepsze drużyny uczniowskie otrzymują ciekawe nagrody związane z dziedziną inżynierii lądowej, np. zestawy Lego Technic i Lego Architecture, drukarki 3D.

W poprzednich edycjach wzięło udział łącznie ponad dwustu uczestników z krajowych uczelni oraz szkół technicznych. Zwłaszcza dla uczniów jest to ciekawe doświadczenie, w którym mają szansę wymienić się doświadczeniem ze starszymi kolegami. W tegorocznej edycji konkursu organizatorzy przygotowali ciekawe zadania dodatkowe dla uczestników konkursu w kategorii Nowoczesnej.

Koło Naukowe IKS zaprasza do śledzenia wyników konkursu i udziału w jego następnych edycjach.

Opiekun Koła Naukowego IKS. dr inż. Michał Piątkowski