1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. WYMIANA DOŚWIADCZEŃ TWORZY ROZWIĄZANIA
WYMIANA DOŚWIADCZEŃ TWORZY ROZWIĄZANIA
0

WYMIANA DOŚWIADCZEŃ TWORZY ROZWIĄZANIA

0

„Obecny czas dla branży budowlanej jest niezwykle wymagający. Po okresie pandemii i rozpoczęciu wojny w Ukrainie obecnie borykamy się z bardzo wysoką inflacją oraz niepewnością polityczną, którą wymusiły wybory. Według mnie to doskonały czas dla branży na współpracę, wymianę doświadczeń i poszerzanie wiedzy wśród naszych pracowników, klientów oraz partnerów biznesowych” – komentuje MARCIN DMOWSKI, Prezes Zarządu GEZE Polska.  

Ostatnie lata dla branży budowlanej były szczególnie wymagające. Podobnie jak cała gospodarka musieliśmy przezwyciężyć kryzys związany z pandemią COVID-19, która na pewien czas wstrzymała standardowy sposób funkcjonowania na rynkach całego świata. Następnie stawiliśmy czoła kryzysowi wynikającemu z rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz jego skutkom gospodarczym. Obecnie zmagamy się z bardzo wysokim poziomem inflacji, co dla długofalowych inwestycji budowlanych jest szczególnie niewygodne. Tego typu zawirowania rynkowe są jednak z drugiej strony mocnymi impulsami do zmiany i możliwościami rozwoju. Weźmy choćby pod uwagę, jak pandemia zmieniła nasz stosunek do higieny. Odczuliśmy to we wzmożonym zapotrzebowaniu na bezdotykowe rozwiązania do automatyzacji drzwi. Coraz popularniejszy w dzisiejszych czasach home office zmienił z kolei mocno strukturę użytkowania biurowców, które przeszły prawdopodobnie największą metamorfozę. Wiele firm rewidowało zasoby biurowe, inne przebudowywały swoje przestrzenie, aby móc lepiej zaadaptować je do bieżących potrzeb. Z kolei załamanie rynku deweloperskiego zachęciło wielu deweloperów do zaproponowania innych modeli wykorzystania inwestycji, choćby pod apartamentowce na wynajem czy tak dynamicznie rozwijające się condohotele. To wszystko było również dużą szansą dla firm budowlanych, które mogły zaproponować najnowsze rozwiązania w tym zakresie.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na wielu rynkach i w różnych rodzajach obiektów również nasza firma mogła się tu odnaleźć i zrealizować wiele ciekawych inwestycji. To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez stałego rozwoju i podążania za wymaganiami i potrzebami rynku. Według mnie wszelkiego rodzaju kryzysy i trudne sytuacje wzmagają dyskusję, wymianę doświadczeń i tym samym przyczyniają się do przyśpieszenia rozwoju. Stanowią doskonały impuls do kreowania nowych rozwiązań, które potem towarzyszą nam z powodzeniem przez lata. W sumie to samo można powiedzieć o całym ruchu ekologicznym i energooszczędnych budynkach. Kryzys klimatyczny zmusił nas do innego myślenia już od etapu projektowania danego obiektu, poprzez jego budowę, wyposażenie, a następnie właściwe utrzymanie. Szacuje się, że budynki są odpowiedzialne za ponad 35 proc. końcowego zużycia energii. W praktyce budownictwo ekologiczne oznacza właśnie efektywne wykorzystanie energii i zasobów oraz automatyzację w celu zwiększenia komfortu, funkcjonalności, ale i wydajności budynków. Nasza firma również wpisuje się w ten trend. Bardzo często realizujemy inwestycje, wykorzystując nasze systemy automatyzacji drzwi i okien oraz systemy zarządzania budynkiem, jak choćby nasz najnowszy – myGEZE Control. Czas stagnacji czy kryzysu to również dobry moment na poszerzanie wiedzy przez nasze ekipy, jak i na szerzenie jej wśród naszych partnerów i klientów. Kiedy potencjał sprzedażowy nie wypełnia 100 proc. czasu naszych ekip, możemy go spożytkować właśnie na szkolenia i rozwój kompetencji. Szczególnie w tak dynamicznych czasach, w których żyjemy, niezwykle ważne jest, aby zawsze być na bieżąco, znać najnowsze technologie i rozwiązania stosowane w branży budowlanej, ale także aktualne normy i wymogi. W naszej firmie mocno na to stawiamy, organizując szkolenia i prezentacje, podczas których z przyjemnością dzielimy się wiedzą. Jest to doskonała okazja do przygotowania się na czasy lepszej koniunktury, która z pewnością nadejdzie. Wymiana doświadczeń tworzy bowiem rozwiązania! 


MARCIN DMOWSKI
Prezes Zarządu GEZE Polska Sp. z o.o. od 2020 r. Już od ponad 20 lat związany z branżą budowlaną – najpierw na stanowiskach zarządzających w firmie 3M, a następnie w firmie Cersanit, w której zarządzał biznesem ceramiki i wyposażenia łazienek w całej Europie. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej na kierunku marketing i zarządzanie oraz Wyższej Szkoły Ekonomicznej na kierunku administracja hotelowa. W ramach hobby uprawia sport, w tym dwubój olimpijski i crossfit, chętnie żegluje i gotuje. W 2022 r. wyróżniony certyfikatem Osobowość Branży w kategorii „Budownictwo”, przyznawanym przez miesięcznik „Builder”.