1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. III. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – VI EDYCJA KDMI
III. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – VI EDYCJA KDMI
0

III. WYRÓŻNIENIE I 1000 ZŁ – VI EDYCJA KDMI

0

Projekt konstrukcyjny pływalni krytej z wykorzystaniem oprogramowania BIM

Autorka:
Jagoda Gidokeit

Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie

Mentor:
Dr inż. Szymon Skibicki

O projekcie:

Praca obejmuje projekt konstrukcyjny obiektu krytej pływalni z wykorzystaniem oprogramowania BIM. Cały proces projektowania rozpoczęto od wyboru odpowiedniego dźwigara, który stanowić miał główny element nośny dachu. Podczas pierwszego etapu przeanalizowano cztery różne warianty jednak najlepszym wyborem okazał się dźwigar krzywoliniowy niesymetryczny z drewna klejonego. Podczas tej analizy wzięto po uwagę między innymi: reakcje poziome, warunki nośności według norm europejskich, ilość potrzebnego materiału, emisję CO2, wysokość dźwigara oraz możliwość jego transportu. Natomiast w drugim etapie projektowania skupino się na optymalizacji kształtu dźwigara. W tym miejscu z uwagi na dużą rozpiętość wynoszącą około 30 m zaprojektowano połączenie przegubowe w środku jego rozpiętości, tak aby możliwy był jego transport na budowę. W kolejnym etapie zwymiarowano usztywnienie układu dźwigarów w postaci płatwi z drewna klejonego. Następnym krokiem było zaprojektowanie słupa żelbetowego ze względu na przypadające na niego duże reakcje poziome oraz stalowego połączenia przegubowego tego słupa z obliczonym wcześniej dźwigarem. Cały proces projektowania przeprowadzono w programach zaawansowanych inżynierskiego takich jak: Revit, Robot czy AutoCad co znacznie przyspieszyło cały proces analizy i modelowania konstrukcji. Oprócz obliczeń całej konstrukcji stworzono także jej szczegółowy model 3D.

Co było największym wyzwaniem inżynierskim?

Wyzwaniem w przygotowaniu pracy do Konkursu dla Młodych Inżynierów było zaprojektowanie przekrycia obiektu pływalni krytej, co oznaczało zaprojektowanie i zwymiarowanie dźwigara stanowiącego główny element nośny dachu, tym samym zaprojektowanie odpowiedniego usztywnienia w kierunku prostopadłym do osi dźwigara. Dodatkowo zamodelowanie i obliczenie połączenia dźwiagara z słupem żelbetowym oraz dobranie odpowiednich warstw wykończeniowych dla dachu.

O autorce:

Jagoda Gidokeit

Absolwentka Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pasjonatka technologii BIM oraz modelowania 3D. Aktualnie inżynier budowy specjalizuje się w konstrukcjach betonowych przy budowie tunelu, budowanego za pomocą materiałów wybuchowych w Szwecji.