1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. REWOLUCJA W ARCHITEKTURZE I BUDOWNICTWIE STAŁA SIĘ FAKTEM. DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA DLA SZKŁA ORAÉ® POTWIERDZA, ŻE TO SZKŁO O NAJNIŻSZYM ŚLADZIE WĘGLOWYM!
REWOLUCJA W ARCHITEKTURZE I BUDOWNICTWIE STAŁA SIĘ FAKTEM. DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA DLA SZKŁA ORAÉ® POTWIERDZA, ŻE TO SZKŁO O NAJNIŻSZYM ŚLADZIE WĘGLOWYM!
0

REWOLUCJA W ARCHITEKTURZE I BUDOWNICTWIE STAŁA SIĘ FAKTEM. DEKLARACJA ŚRODOWISKOWA DLA SZKŁA ORAÉ® POTWIERDZA, ŻE TO SZKŁO O NAJNIŻSZYM ŚLADZIE WĘGLOWYM!

0

We wrześniu ubiegłego roku marka Saint-Gobain wprowadziła na rynek pierwsze na świecie szkło o zredukowanym śladzie węglowym. Po weryfikacji Deklaracji Środowiskowej Produktu EPD[1] przez niezależnych ekspertów ORAÉ® zostało oficjalnie uznane za przeszklenie o najniższym śladzie węglowym na świecie!

Ekologiczna przyszłość

Szkło bazowe ORAÉ® stanowi milowy krok w rozwoju przyjaznej środowisku architektury. Jego korzystne dla planety właściwości wynikają przede wszystkim ze zrównoważonego procesu produkcji, w którym główną rolę odgrywają dwa czynniki: wykorzystanie zwiększonej ilości stłuczki szklanej oraz zastosowanie odnawialnych źródeł energii.

Zrównoważony proces wytwarzania szkła ORAÉ® wyznacza nowy standard dla ograniczania emisji CO2. Dla szkła o grubości 4 mm wynosi ona jedynie 6,64 kg CO2 na m2 w całym cyklu życia produktu (tzw. cradle-to-grave), czyli o 42% mniej w porównaniu do stosowanych dotychczas rozwiązań. Wykorzystanie szkła ORAÉ® pozwoli sektorowi budowlanemu kompleksowo zmniejszyć emisyjność obiektów, rozwijać gospodarkę obiegu zamkniętego i skuteczniej walczyć ze zmianami klimatu.

mówi Magdalena Piękosz, Dyrektor Marketingu Saint-Gobain Glass.

W trosce o komfort użytkowania i planetę

Szkło ORAÉ® zostało wykorzystane w linii wysokoselektywnych przeszkleń fasadowych COOL-LITE® XTREME, gwarantujących użytkownikom komfort termiczny i wysoki poziom doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym, które pozytywnie wpływa na ich zdrowie oraz samopoczucie.

COOL-LITE® XTREME ORAÉ® umożliwi zredukowanie zarówno wbudowanego, jak i operacyjnego śladu węglowego inwestycji. Znaczące ograniczenie emisji dwutlenku węgla jest efektem zmniejszenia zapotrzebowania na energię w okresie eksploatacji budynku. Tego typu przeszklenie gwarantuje bowiem optymalny dostęp do światła dziennego, skuteczną ochronę przeciwsłoneczną oraz doskonałą izolacyjność termiczną.

tłumaczy Monika Naczeńska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

Unikalne na skalę światową właściwości szkła ORAÉ® sprawiły, że zyskuje ono uznanie inwestorów, poszukujących rozwiązań pozwalających zmniejszyć ślad węglowy budynków i podążać za najnowszymi trendami świadomej architektury. Jednym z ostatnich przykładów jest szwedzka inwestycja Habitat 7 w Göteborgu, która stanowi potwierdzenie, iż ORAÉ® będzie odgrywało kluczową rolę w rozwoju zrównoważonego budownictwa oraz niskoemisyjnej, cyrkularnej gospodarki.

Habitat 7 projekt Architect Krook & Tjäder szkło na fasadzie COOL-LITE XTREME ORAE, fot. Saint-Gobain Glass

Okno na nowe możliwości

Szkło ORAÉ® to swojego rodzaju ekologiczny fundament – punkt wyjścia do kreowania architektury przyszłości. Jego prośrodowiskowe właściwości mogą być precyzyjnie obliczone w autorskim konfiguratorze przeszkleń Calumen® od Saint-Gobain Glass. Zawarte w nim dane pozwolą w dowolnej chwili sprawdzić, jak zastosowanie ORAÉ® wpływa na ślad węglowy całego projektu, jak również określić inne parametry techniczne przeszklenia.

ORAÉ® to dowód realnego zaangażowania Grupy Saint-Gobain w osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Wprowadzenie tego innowacyjnego produktu na rynek nie jest naszym ostatnim słowem w walce o ograniczenie wpływu sektora budowlanego na środowisko naturalne. Stale doskonalimy proces i pracujemy nad poszerzeniem zastosowań ORAE®. W Hiszpanii i Francji ORAÉ® jest dostępne z najlepszymi powłokami niskoemisyjnymi takimi ECLAZ® czy PLANISTAR® dla rynku okiennego. Naszym celem jest, aby każdy w niedalekiej przyszłości mógł szczycić się posiadaniem w swoim otoczeniu przeszkleń dbających o komfort ludzi i przyjaznych środowisku.  

podsumowuje Magdalena Piękosz.

Zmiany klimatu i wynikająca z nich konieczność adaptacji do nowych środowiskowych realiów są jednym z największych wyzwań, z jakimi musimy się obecnie mierzyć. W związku z tym, że globalne ocieplenie wpływa praktycznie na każdy aspekt naszego życia, wymaga podejmowania precyzyjnych, skutecznych i szybkich działań zmierzających do spowolnienia tego procesu. Dotyczy to szczególnie branży budowlanej, odpowiadającej za niemal 40% światowej emisji gazów cieplarnianych. Rozwój oferty zrównoważonych, niskoemisyjnych rozwiązań, które równocześnie charakteryzują się doskonałymi walorami użytkowym to bez wątpienia przyszłość architektury.