1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. KOMFORTOWE… JAK SZKŁO! CZYLI JAK ZADBAĆ O CODZIENNĄ RADOŚĆ ŻYCIA WE WNĘTRZACH
KOMFORTOWE… JAK SZKŁO! CZYLI JAK ZADBAĆ O CODZIENNĄ RADOŚĆ ŻYCIA WE WNĘTRZACH
0

KOMFORTOWE… JAK SZKŁO! CZYLI JAK ZADBAĆ O CODZIENNĄ RADOŚĆ ŻYCIA WE WNĘTRZACH

0

Ciepłe, jasne i przytulne wnętrza czy może minimalistyczne, pełne oddechu przestrzenie? Kwestie naszego gustu stanowią prawdziwy test dla szkła do wnętrz, które zdaje go na piątkę z plusem. Szkło we wnętrzach pokochaliśmy za funkcjonalność, estetykę, możliwość personalizacji zgodnie z oczekiwaniami, niezwykłą zdolność dopasowania do każdego projektu i stylu aranżacyjnego czy umiejętność otwierania pomieszczeń na świat zewnętrzny. Jak zatem żyje się nam w otoczeniu szkła?

Efekt ciepłej szyby w chłodny poranek

Na codzienną radość z przebywania w pomieszczeniach składa się suma komfortów. W jasnych, pięknie urządzonych wnętrzach, które zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i prywatności czy pozwalają się wyciszyć, żyje się zdecydowanie przyjemniej. Jednak nie zapominajmy, że liczy się także to, co niezauważalne, a odczuwalne. Temperatura odgrywa tu więc ważną rolę.

Gdy nie jest nam ani za zimno, ani za gorąco, mówimy o komforcie termicznym, który sprawia, że zdecydowanie lepiej funkcjonujemy w zamkniętych przestrzeniach. Szkło do wnętrz staje w tym aspekcie na wysokości zadania, a nawet wyprzedza inne rozwiązania, pozwalając zawiadywać ciepłem na żądanie.– Tak działa szkło grzewcze EGLAS, które możemy zastosować w zespoleniach szklanych w oknach. Za sprawą specjalnej powłoki pod wpływem prądu elektrycznego przeszklenie emituje przyjemne ciepło, eliminując przy tym wrażenie zimnej szyby czy też parę wodną skraplającą się na szklanej tafli, zapewniając nam przejrzysty widok na otoczenie – mówi Magda Lipińska, Marketing Manager Saint-Gobain Glass.

W chłodny poranek, gdy promienie słońca przenikają do naszych wnętrz jeszcze z pewną dozą nieśmiałości, jest to rozwiązanie, które otoczy nas ciepłem niczym rozgrzewająca, aromatyczna herbata czy wełniany koc. A skoro o promieniach słońca mowa…

Szkło ornamentowe to sposób na jasne, pięknie zaaranżowane wnętrza zapewniające poczucie intymności. Fot. Saint-Gobain Glass

Tyle słońca w całym… wnętrzu!

Mówiąc o przeszkleniach pierwszym skojarzeniem, które przychodzi na myśl, jest światło. Doświetlanie wnętrz to podstawowa rola szyb okiennych, ale i szkło do wnętrz nie ma sobie równych w kreowaniu rozświetlonych aranżacji. Dlaczego komfort wizualny jest tak istotny?

Nie od dziś wiadomo, że światło dzienne ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Pozwala uzupełnić niedobory witaminy D w organizmie, poprawia nastrój oraz koncentrację, dzięki czemu czujemy się pełni energii i możemy lepiej wykonywać swoje obowiązki.

– W biurach, szkołach i wszelkiego rodzaju instytucjach, w których pracujemy, uczymy się i wykonujemy zadania wymagające kreatywności i efektywności szkło do wnętrz sprawdzi się idealnie w doświetlaniu przestrzeni– zauważa Magda Lipińska. – Nie bójmy się stosować szklanych ścian działowych. To designerskie rozwiązanie jest także wysoce praktyczne. Dzięki wysokiej przepuszczalności światła nie pozbawiamy się jego dobrodziejstw, a możemy zyskać wiele więcej, np. dodatkową prywatność. Szczególnie w przypadku takich rozwiązań, jak szkło ornamentowe czy szkło o zmiennej przezierności.

To także doskonały pomysł aranżacyjny w czasach home office oraz rosnącej popularności zajęć online – warto zatroszczyć się o komfortową, naturalnie doświetloną przestrzeń i zapraszać słońce tak na salony, jak i do domowych gabinetów czy stref relaksu.

W strefie wellness w domu, profesjonalnym SPA czy hotelu światło odgrywa podwójnie ważną rolę, szczególnie gdy wnętrze ma niewielki metraż. Szkło w postaci kabiny prysznicowej i luster pełni wówczas istotną rolę w tworzeniu idealnej kompozycji. Dzięki specjalnym właściwościom poszczególnych rozwiązań zyskujemy optycznie lekkie, pełne przestrzeni, jasne pomieszczenia.

– Kabina ze szkła z powłoką antykorozyjną TIMELESS® chroni taflę przed matowieniem i zabrudzeniami, zachwycając niestłumionym blaskiem. Z kolei ekologiczne lustro MIRALITE® PURE nie tylko będzie estetycznym elementem wystroju, lecz zatroszczy się także o jakość powietrza, którym oddychamy. To nasza odpowiedź na rosnący w siłę nurt eko-designu. A do nieszablonowych projektów polecamy szkło z efektem lustrzanym z rodziny MIRASTAR® do zastosowania jako drzwi przesuwne czy całoszklane panele ścienne – dodaje Magda Lipińska.

Szkło o zmiennej przezierności PRIVA-LITE zatroszczy się o komfort prywatności. Fot. Saint-Gobain Glass

Zwolnić w codziennym biegu

W czasach gdy żyjemy w ciągłym pędzie coraz częściej poszukujemy miejsc, które zapewnią nam odrobinę wytchnienia. Wydzielanie mniejszych stref dających poczucie intymności to trend, który gości nie tylko w naszych domach, ale również hotelach, biurach czy wszędzie tam, gdzie komfort człowieka odgrywa ważną rolę. Jakie rozwiązanie sprawdzi się idealnie do wydzielenia spokojnej enklawy? Szkło ornamentowe, które dzieli i łączy przestrzeń równocześnie – i robi to w naprawdę wytwornym stylu. Za sprawą ciekawych wzorów pozwala schować się przed spojrzeniami innych, a przy tym nadal cieszyć oczy fantastyczną feerią świateł miękko rozlewających się po pomieszczeniu.

O komfort prywatności troszczy się także szkło o zmiennej przezierności, które w jednej sekundzie z przezroczystej tafli staje się całkowicie matowe. – Szkło PRIVA-LITE® w zależności od potrzeby pozwala natychmiast ukryć się przed ciekawskimi spojrzeniami, by w kolejnej na powrót zintegrować z resztą pomieszczenia. Dzięki przepuszczalności światła na zbliżonym poziomie niezależnie od trybu, w jakim znajduje się tafla, nie musimy posiłkować się sztucznym oświetleniem, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych przegród, zasłon czy parawanów, a to zdecydowana przewaga tego rozwiązania – podkreśla Magda Lipińska.

Funkcjonalność ramię w ramię z designem

Nie bez znaczenia jest również fakt, że funkcjonalność szkła idzie w parze z wyjątkową estetyką, dlatego staje się ono najlepszym wyborem do nowoczesnych projektów. Ogromna wszechstronność pozwala na jego zastosowanie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od stylu i zgodnie z własnymi upodobaniami. Dziś przeszklenia to nie tylko dekoracyjny detal czy efektowne dopełnienie mebli, lecz niezależne, wielkoformatowe konstrukcje, będące często wisienką na torcie aranżacji. Szklane kabiny typu walk-in wykonane z łatwego w czyszczeniu szkła TIMELESS®, lustrzane okładziny ścienne MIRASTAR® stwarzające wrażenie głębi przestrzeni, drzwi przesuwne ze szkła PRIVA-LITE®, mobilne ścianki działowe ze szkła ornamentowego wprowadzającego aurę wysublimowanej tajemniczości – to przepis na stworzenie wnętrz z charakterem oddających naszą indywidualność oraz doskonały gust.