1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. Niskoemisyjny beton Vertua® CEMEX na budowie kampusu LPP Fashion Lab
Niskoemisyjny beton Vertua® CEMEX na budowie kampusu LPP Fashion Lab
0

Niskoemisyjny beton Vertua® CEMEX na budowie kampusu LPP Fashion Lab

0

CEMEX Polska dostarcza niskoemisyjny beton Vertua® na budowę biurowca „Silk” w Gdańsku, należącego do polskiego producenta odzieży, firmy LPP. Obiekt będzie częścią kompleksu biurowego LPP Fashion Lab. Projekt przygotowała pracownia JEMS Architekci. Generalnym Wykonawcą robót konstrukcyjnych jest firma Makax Sp. z o.o. Inwestycja jest realizowana w systemie Construction Management.

Biurowiec „Silk” to kolejny etap powstającego na terenie Dolnego Miasta w Gdańsku, kampusu, w którego skład wejdzie docelowo pięć budynków .

Głównym zamysłem inwestora jest stworzenie obiektu, który spełniać będzie wymogi zrównoważonego budownictwa, stąd decyzja o implementacji w biurowcu rozwiązań bardziej przyjaznych środowisku. Jednym z elementów tej koncepcji było wykorzystanie do budowy niskoemisyjnego betonu z linii Vertua® z oferty CEMEX, który przyczyni się do ograniczenia śladu węglowego całej inwestycji. W sumie do budowy obiektu zostanie wykorzystanych ponad 4000 m3 tego produktu, z czego 3600 m3 będzie przeznaczonych na wykonanie elementów elewacji oraz wykończenia wnętrz wykonanych w technologii betonu architektonicznego.

Betony Vertua® cechuje nie tylko niska emisyjność, ale także doskonała jakość. To produkty, które pozwalają realizować inwestycje w sposób bardziej przyjazny dla środowiska, przy zachowaniu optymalnych parametrów technicznych. Każdy produkt Vertua® posiada Deklarację Środowiskową produktu III typu EPD, która jest jednoznacznym potwierdzeniem niskoemisyjności naszego betonu.

– Jestem przekonany, że użytkownicy biurowca i mieszkańcy Gdańska docenią także jego walory estetyczne – mówi Piotr Cencek, Kierownik Produktu w CEMEX Polska.

Koncepcja utworzenia ekologicznego kompleksu biurowców powstała w 2015 roku, wraz z modernizacją siedziby głównej polskiego producenta odzieży. Główną ideą inwestora było stworzenie kompleksu, który nawiązywać będzie do przemysłowych tradycji Dolnego Miasta, a jednocześnie odpowiadać będzie na obecne wyzwania klimatyczne.

– Zależy nam na tym, aby konsekwentnie realizować postanowienia naszej strategii zrównoważonego rozwoju „For People For Our Planet”, w której określiliśmy nasze najpilniejsze cele środowiskowe. Jednym z nich jest sukcesywne ograniczanie naszego śladu węglowego. Biorąc pod uwagę nasze zasoby infrastrukturalne, w tym bogatą sieć dystrybucji oraz liczne obiekty biurowe, postanowiliśmy również w tym zakresie podjąć konkretne zobowiązania. Zależy nam na tym, aby nowo powstające budynki LPP posiadały certyfikaty ekologiczne potwierdzające ich zrównoważony charakter. Wybór niskoemisyjnego betonu Vertua®, nie był więc przypadkowy – wyjaśnia Weronika Jaszczerska, specjalista ds. realizacji projektów budowlanych w LPP.

Dzięki trwającej inwestycji uzupełniona zostanie pierzeja ulicy Łąkowej. W ten sposób projekt przyczyni się do odtworzenia przemysłowego charakteru przedwojennej zabudowy Dolnego Miasta. Surowy beton i przeszklenia na dużych powierzchniach fasady wpiszą się w industrialny styl powstających budynków.

Generalny wykonawca robót żelbetowych spółka Makax Sp z o. o.  zapewnia najwyższą jakość wykonywanych elementów zaprojektowanych w systemie betonu architektonicznego. Zachowując dbałość i precyzje przy pracach wychodzi naprzeciw najwyższym wymaganiom inwestora. 

Zakończenie całości inwestycji przewidywane jest na 2027 r.

CEMEX dla klimatu

Betony Vertua® wchodzą w skład portfolio produktów CEMEX dedykowanych dla zrównoważonego budownictwa. Dodatkowo oprócz niskoemisyjnych produktów betonowych, w Polsce są już dostępne cementy luzem i cementy workowane oraz domieszki z linii Vertua®.

Poszerzanie oferty produktowej o nowe, niskoemisyjne rozwiązania, to element globalnej strategii CEMEX pt. „Future in Action”. Celem wspomnianej strategii jest przeciwdziałanie zmianom klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla w należących do firmy zakładach produkcyjnych.

Do 2050 roku CEMEX zamierza dostarczać wszystkim klientom na świecie beton o zerowej emisji CO2 netto.