1. Home
  2. WSPÓLNE
  3. 4 FUTURE DAY
  4. Młodość spotyka doświadczenie, czyli 4 FUTURE DAY 2022
Młodość spotyka doświadczenie, czyli 4 FUTURE DAY 2022

Młodość spotyka doświadczenie, czyli 4 FUTURE DAY 2022

0

4 FUTURE DAY to wydarzenie, w którym studenci uczelni technicznych, chcący zostać w przyszłości architektami lub związać swoją karierę z szeroko pojętym budownictwem, mogą zajrzeć do świata branży od kuchni.

W programie tegorocznego 4FD znalazły się m in. rozstrzygnięcie Rankingu Wydziałów Budownictwa i Architektury, wykłady branżowe oraz warsztaty BIM. Studenci mieli również okazję konsultacji branżowych z partnerami programów Builder for the Young Architects oraz Builder for the Young Engineers.

Budowanie mostów

Wydarzenie zgromadziło blisko pół tysiąca studentów z całej Polski. Ale 4 FUTURE DAY od lat kojarzy się z wysoką frekwencją. Foyer Polskiego Komitetu Olimpijskiego, gdzie zorganizowaliśmy tegoroczną edycję, wypełniło się niemal po brzegi. Już w trakcie rejestracji uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z obecności kilkunastu architektów i inżynierów reprezentujących firmy partnerskie 4FD: Cemex, H+H Polska, BIMobject, Peri Polska, Ponzio, Saint-Gobain, Soudal, Grupa Velux, WSC Witold Szymanik, Blachy Pruszyński, Arkance System Polska, Ejot Polska, Grupa NDI, Kajima Polska, Buro Happold oraz Tasbud. Specjaliści służyli radą jako doświadczeni mentorzy, ale też mieli szansę przedstawić młodym adeptom budownictwa najnowsze rozwiązania technologiczne, jakimi dysponuje branża. Stworzenie pomostu między procesem edukacyjnym a rynkiem zawodowym to jeden z najistotniejszych celów wydarzenia. Innym, niemniej ważnym, było rozstrzygnięcie rankingu najlepszych wydziałów budownictwa i architektury BUILDER RANKING EDUCATION FOR THE FUTURE TOP 2022.

Nagrodzeni

Pierwsze miejsce w tegorocznym zestawieniu wydziałów architektury zdobyła Politechnika Śląska. Prof. Klaudiusz Fross, dziekan tamtejszego Wydziału Architektury, odbierając pamiątkowy certyfikat, stwierdził, że to ogromne wyróżnienie dla studentów i pracowników uczelni, którzy starają się tworzyć jeden spójny organizm. Politechnika Śląska zwyciężyła w rankingu już po raz drugi. Kolejne miejsca zajęły: Politechnika Wrocławska oraz Krakowska. W rankingu wydziałów budownictwa pierwsze miejsce przypadło Wydziałowi Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Jego dziekan, prof. Andrzej Szarata, odbierając nagrodę, stwierdził, że program BUILDER 4 FUTURE, dając studentom szansę na zdobywanie i poszerzanie wiedzy praktycznej, jest nieocenionym wsparciem w budowaniu kariery. Na drugim miejscu uplasowała się Politechnika Warszawska, na trzecim Politechnika Gdańska.

Technologia w służbie wiedzy

W części merytorycznej 4FD poruszono szereg tematów związanych z aktualnym stanem rynku pracy oraz wzajemnymi relacjami zawodowymi podczas prowadzenia projektu w firmie,

korporacji czy biurze architektonicznym. Wykłady prowadzili m in. prof. Krzysztof Żółtowski z Politechniki Gdańskiej, Krzysztof Kaczorek z Politechniki Warszawskiej czy arch. Oskar Grąbczewski z OVO Grąbczewscy Architekci. Kulminacyjny moment – warsztaty BIM pomogły natomiast odpowiedzieć na pytanie o współczesny proces inwestycyjny, który w dzisiejszym budownictwie opiera się na coraz szerszym spektrum analizy informacji. Prowadzący zajęcia Michał Doboszyński z Arkance Systems Poland podkreślił, że koordynacja procesów projektowych bazujących na modelach 3D jest w tej materii kluczem do sukcesu i aby móc je skutecznie opanować, agregacja modeli powinna odbywać się w środowisku chmurowym BIM.

4 FUTURE DAY 2022 okazał się dużym sukcesem. W wydarzeniu towarzyszyły nam kamery BUILDER MOVIE TV. Materiały i relacja są dostępne poniżej.

Fot. foto/Legionowo Marek Antoszkiewicz