Home WSPIERAMY ARCHITECTURE STUDENT CONTEST
ARCHITECTURE STUDENT CONTEST
0

ARCHITECTURE STUDENT CONTEST

0

Siedemnastą edycję Architecture Student Contest można by podsumować w dwóch słowach: ogromne przeżycie. Udział w tym doświadczeniu rokrocznie integruje i inspiruje uczestników, a obserwatorom, takim jak ja, przywraca nadzieję na to, że świat można uczynić lepszym. W tym roku temperatury wydarzeniu dodał fakt, że konkurs organizowany przez Grupę Saint-Gobain miał swój międzynarodowy finał w Warszawie.

Jeśli ktoś szukałby źródła czystej energii, do którego pragnąłby podłączyć dzisiejszy świat, to z pewnością znalazłby je podczas Gali wręczenia nagród laureatom Architecture Student Contest. Wieczorem 9 czerwca w warszawskiej restauracji Kręgliccy, gdzie została zorganizowana uroczystość, wyraźnie czuło się młodzieńczy power, niezwykłą siłę, dzięki której znikają wszelkie wątpliwości, że można zmieniać świat na lepsze. Największe eksplozje entuzjazmu miały miejsce podczas wręczenia pięciu nagród, które trafiły do przedstawicieli zespołów z Finlandii, Łotwy, Polski i Meksyku. Laureatów oraz nagrodzone prace prezentujemy na kolejnej stronie. Warto zaznaczyć, że członkowie jury, którzy oceniali projekty i wybierali zwycięzców w Architecture Student Contest, to przedstawiciele władz lokalnych, uznani międzynarodowi architekci oraz pracownicy Saint-Gobain.

Najlepsza szkoła architektury

Trudno było oprzeć się energii i przeżyciu, które podczas gali miały swoją kumulację i kulminację, jednakże wysokie napięcie wyczuwalne było mocno już dzień wcześniej. 8 czerwca zwycięzcy etapów krajowych reprezentujący poszczególne państwa przedstawili swoje projekty podczas kilkuminutowych prezentacji przed międzynarodowym jury oraz wszystkimi uczestnikami konkursu. Tę niepowtarzalną okazję miały 52 zespoły, w tym 110 studentów z 32 krajów – wybrani do finału spośród ponad półtora tysiąca uczestników reprezentujących 220 uczelni. Biorąc pod uwagę, że była to siedemnasta edycja konkursu, trzeba stwierdzić, że Grupa Saint-Gobain stworzyła dla młodych architektów i inżynierów przestrzeń do zdobywania doświadczeń o niespotykanej skali.

Ale nie tylko skala w tym przypadku ma znaczenie, lecz przede wszystkim treść konkursu, którą jest odkrywanie znaczenia zrównoważonego rozwoju w nowoczesnym budownictwie. Dokonuje się ono poprzez architektoniczne przeżycie, w drodze praktycznego doświadczania, jakim jest stawienie czoła realnemu wyzwaniu projektowemu. W 17. edycji wyzwań dostarczyła Warszawa i jej prawobrzeżny fragment. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować renowację obiektu starej fabryki przy ulicy Berka Joselewicza, a także przygotować projekt komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Propozycje musiały spełnić wielokryterialne wymagania, wśród których zasadnicza była zgodność z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030. Tego typu zadania – adekwatne do aktualnych potrzeb, zaczerpnięte z dzisiejszej rzeczywistości, a jednocześnie wychodzące naprzeciw potrzebom jutra i oparte na fundamentach wartości – to najlepsza szkoła architektury. Żywym dowodem na to są m.in. Anna Barwińska i Joanna Klimasz z Politechniki Śląskiej, zwyciężczynie edycji 2019/2020 z finałem w Mediolanie, które dzisiaj prowadzą własną pracownię architektoniczną.

Praca, która ma sens

Siedemnasta edycja Architecture Student Contest za nami. Zwycięzcy, finaliści powrócili do domów. To jednak nie koniec. Po pierwsze energia, by zmieniać świat na lepsze, wygenerowana podczas trwania konkursu, będzie procentować tam, gdzie zaniosą ją uczestnicy. Po drugie podczas gali w Warszawie została ogłoszona kolejna edycja Architecture Student Contest. Odbędzie się w Lizbonie, a młodzi projektanci staną przed wyzwaniem dokonania transformacji fragmentu jednej z poprzemysłowych dzielnic portugalskiej stolicy. Za głosem Grupy Saint-Gobain już dziś zapraszamy do udziału, bo warto i można zmieniać świat na lepsze, a to sprawia, że praca architekta, inżyniera – czy jakakolwiek inna – ma sens.


Architecture Student Contest – LAUREACI

1 MIEJSCE:

  • UNIWERSYTET W OULU, FINLANDIA Studenci: Marty Steward, Kalle Oiva Mentor/opiekun: Petri Aarnio


2 MIEJSCE + NAGRODA STUDENCKA

  • POLITECHNIKA W RYDZE, ŁOTWA Studenci: Rojs Rozentāls i Edgars Plocins Mentor/opiekun: Edgars Bondars


2 MIEJSCE + NAGRODA STUDENCKA

  • POLITECHNIKA W RYDZE, ŁOTWA Studenci: Rojs Rozentāls i Edgars Plocins Mentor/opiekun: Edgars Bondars


NAGRODA SPECJALNA:

  • UNIWERSYTET IBEROAMERICANA Z MEKSYKU, Studenci: Alon Shporen Tartakovski, Alejandro Gorshtein Czonstkowsky i Lucas Saldivar Cueto-Felgueroso Mentor/opiekun: Gerardo Velazquez Flores

Zdjęcia: Grupa Saint-Gobain

open