Home KONKURSY KDMI Projekt podwieszonej kładki nad rzeką Skawinką ciągu Wiślanej Trasy Rowerowej
Projekt podwieszonej kładki nad rzeką Skawinką ciągu Wiślanej Trasy Rowerowej
0

Projekt podwieszonej kładki nad rzeką Skawinką ciągu Wiślanej Trasy Rowerowej

0

I NAGRODA

Mariusz Spyrka
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Agata Florek
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki

Mentorzy:
dr inż. Bogusław Jarek
dr inż. Krzysztof Ostrowski

Obiekt stanowi projekt zamienny podwieszonej kładki nad rzeką Skawinką w ciągu Wiślanej Trasy Rowerowej. Opracowanie obejmuje zaprojektowanie konstrukcji dla ruchu pieszo-rowerowego, pełniącego również funkcję reprezentacyjną w sąsiedztwie otaczających nadrzecznych terenów zielonych i rolnych.

Aspekt podwieszenia pomostu okazał się jednym z dominujących zagadnień. Skomplikowana geometryczne forma ukształtowania want, przeplatających się miedzy sobą, stworzyła konieczność rozwiązania obiektu w 3D. Ważne było zapewnienie odpowiedniej skrajni dla ścieżki rowerowej oraz wyeliminowanie kolizji między wantami. Skomplikowana statyka wymusiła szczegółową analizę schematów i wiele modyfikacji w stosunku do pierwotnej koncepcji architektonicznej obiektu. Kluczowe okazało się zapewnienie odpowiedniej sztywności skrętnej pomostu, co spowodowało znacznie rozbudowany ruszt pomostu,  ze względu na deformacje skrętne. W celu zapewnienia wykonalności obiektu wprowadzono podział obiektu na trzy przęsła, wykorzystując jako dodatkowe punkty podparcia wsporniki zamocowane na pylonach. Układ nośny zaprojektowano jako stalowy, dwupylonowy, posadowiony na żelbetowych stopach fundamentowych, rusztowy pomost podwieszony o naprzemiennym asymetrycznym układzie want. Całość opracowania zawiera również łożyska, pokrycie pomostu, balustrady wraz z mocowaniem i powiązanie obiektu z terenem za pomocą żelbetowych przyczółków.

Wizualizacje prezentują obiekt w rzeczywistej lokalizacji ujścia Skawinki do Wisły.

O autorach

Mariusz Spyrka

Student II roku II stopnia Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej na specjalności Mosty i budowle podziemne, absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej na kierunku Budownictwo. Wielokrotnie uzyskiwałem stypendium Rektora dla najlepszych studentów, jestem członkiem Koła Naukowego Konstrukcji Mostowych. W poprzedniej edycji udało mi się uzyskać tytuł Finalisty „Wyzwanie dla Młodych Inżynierów 2021”. Posiadam także wyróżnienie w konkursie na najlepszą Pracę Dyplomową w obszarze budownictwa. Aktualnie spełniam się zawodowo jako Asystent Inżyniera Mostowego w krakowskim biurze Tyrens. Posiadam trzyletnie doświadczenie w pracy w Nadzorze Budowy i rozwiniętą wiedzę z zakresu technologii budowy, a obecnie od dwóch lat rozwijam swoje umiejętności w projektowaniu konstrukcji mostowych.Agata Florek

Studentka III roku I stopnia Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Łączę pracę z nauką od pierwszego roku studiów. Obecnie pracuję w jednym z krakowskich biur projektowych jako Asystentka Architekta. Dzięki zaangażowaniu uzyskałam Stypendium Rektora Politechniki Krakowskiej dla najlepszych studentów, wyróżnienie w konkursach pt. „Elektromobilność – Dom albo gra z sześcianem” oraz „ARCHITEKTURA BETONOWA – GRA BRYŁ – DOM W KRAJOBRAZIE”. Rozwijam swoje zainteresowania i umiejętności w technologii BIM oraz grafice komputerowej.

open