1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. Liczysz na niższe rachunki? Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”.
Liczysz na niższe rachunki? Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”.
0

Liczysz na niższe rachunki? Zaprojektuj ciepłe ściany z wirtualnym „Asystentem projektanta H+H”.

0

Coraz ostrzejsze wymagania pod względem termoizolacyjności i ciągle rosnące ceny nośników energii sprawiają, że do zagadnienia odpowiedniego ocieplenia budynków z roku na rok przykładamy większą wagę. Ciepła ściana jest naszym sprzymierzeńcem zarówno pod względem rachunków za ogrzewanie, jak i zmniejszenia naszego wpływu na środowisko.

Bez względu na to, z jakich materiałów i jakiej grubości planujemy ocieplenie, nie zapominajmy, że również warstwa konstrukcyjna przegrody jest w stanie pomóc nam w osiągnięciu wysokiego stopnia ochrony termicznej. Wirtualny „Asystent projektanta H+H” to narzędzie, które szybko i sprawnie przeprowadzi skomplikowane obliczenia akustyczne i cieplne, dając nam odpowiedź, które pozwala na wznoszenie nawet kilkukondygnacyjnych budynków bez dodatkowych wzmocnień.

Beton komórkowy to jeden z najcieplejszych materiałów. Jednocześnie posiada odpowiednią wytrzymałość co pozwala na wznoszenie nawet kilkukondygnacyjnych budynków bez dodatkowych wzmocnień. Fot. H+H Polska Sp. z o.o.

Z czego budować ciepłe ściany?

To, jak skuteczną ochroną przed stratami ciepła jest nasza ściana, wyraża współczynnik przenikania ciepła (U). Opisuje on, jak dużo ciepła w takich samych warunkach jest w stanie wydostać się na zewnątrz przez różne materiały. Im niższy, tym więcej energii zostaje w naszym domu, a tym samym mniej musimy jej zużyć. Najnowsze zmiany prawne, które weszły w życie na początku 2021 roku, regulują, że dla zewnętrznych ścian współczynnik U nie może wynosić więcej niż 0,20 [W/(m2⋅K)]. Wbrew pozorom nie jest to wynik łatwy do osiągnięcia i przy tradycyjnych rozwiązaniach konstrukcyjnych może wymagać nawet kilkudziesięciu centymetrów ocieplenia.

Dzięki nowoczesnym kalkulatorom budowlanym możemy wyliczyć, jak skuteczną ochronę zapewnią różne rozwiązania i wybrać optymalne dla naszej budowy. Wykorzystując wirtualnego „Asystenta projektanta H+H” (https://www.hplush.pl/kalkulator2), który pomaga obliczyć współczynnik przenikania ciepła i wiele innych parametrów przegród, możemy sprawdzić, jak zmieni się U dla ścian o tych samych grubościach i z takimi samymi warstwami tynku i ocieplenia, ale wykonanych z różnych materiałów konstrukcyjnych. Na przykładzie ściany o grubości 25 cm dla warstwy nośnej z ociepleniem w postaci styropianu EPS o λ = 0,040 W/m⋅K o grubości 15 cm, wykończonej od środka jednocentymetrowym tynkiem gipsowym i od zewnątrz półcentymetrowym tynkiem silikatowym ETICS. Jeśli zdecydowalibyśmy się ją wykonać z żelbetu, wirtualny „Asystent projektanta” wyliczy nam współczynnik U na poziomie 0,247. Przy użyciu pustaków ceramicznych zmniejszymy go do wartości U = 0,205. W jednym i drugim przypadku nie spełnimy minimalnych wymagań. Ściana z betonu komórkowego pozwoli nam na osiągnięcie wymaganych wartości. Jeśli zdecydowalibyśmy się np. na H+H Gold+ bloczki 4,0-500 i ścianę grubości 24 cm, nasza przegroda osiągnie współczynnik równy 0,173 [W/(m2⋅K)], mówi Robert Janiak – Product Manager firmy H+H Polska. Dzięki wirtualnemu „Asystentowi projektanta H+H” możemy dowolnie modelować naszą przegrodę i porównywać wyniki dla różnych materiałów i grubości warstw. Wybierając z oferty bloczków komórkowych produkowanych przez H+H, możemy też zdecydować się na bloczki o podwyższonej termoizolacyjności. Z bloczkami H+H Gold+ 2,5-400, przy wyżej przytoczonych parametrach warstw, obniżymy współczynnik U aż do 0,160 [W/(m2⋅K)].

Beton komórkowy, dzięki zawartym w nim komórkom wypełnionych powietrzem, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła. Fot H+H Polska

Ile zaoszczędzę?

Mniejszy współczynnik przenikania ciepła to lepsza ochrona przed zimnem i redukcja kosztów ogrzewania. Oczywiście to, ile zaoszczędzimy, zależy od wielu kwestii: liczby otworów okiennych, czym ogrzewamy dom, kształtu budynku i wielu innych czynników. Można założyć jednak, że dobrze zaizolowany budynek wymaga mniej więcej połowy energii w stosunku do budynku nieocieplonego, a dom pasywny nawet 20 razy mniej energii. Doskonale więc widać, że różnice w kosztach ogrzania domu mogą być kolosalne.