1. Home
  2. DWA OBLICZA
  3. QUIZY SPB
  4. WYNIKI QUIZU 14 #EDUKACJAZBRANŻĄ
WYNIKI QUIZU 14 #EDUKACJAZBRANŻĄ
0

WYNIKI QUIZU 14 #EDUKACJAZBRANŻĄ

0

Dziękujemy za liczne zgłoszenia w czternastym quizie w ramach cyklu #EdukacjazBranżą pod hasłem DWA OBLICZA, JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ. Poniżej prezentujemy prawidłowe odpowiedzi. Ze zwycięzcami skontaktujemy się w wiadomości prywatnej w celu ustalenia sposobu przekazania nagród. Gratulacje!

QUIZ XIV #EdukacjazBranżą #EdukacjazSPB

Stowarzyszenie Producentów Betonów to organizacja powstała w 1994 r, która grupuje producentów autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK) oraz prefabrykacji betonowej. Do Stowarzyszenia należą wszyscy krajowi producenci ABK, natomiast prefabrykację betonową reprezentują największe i średnie firmy.

Odpowiedzi:

PREFABRYKACJA BETONOWA
1. Który rodzaj cementu przy produkcji prefabrykowanych sprężonych belek mostowych należy zastosować aby po ok. 20 godzinach od zaformowania uzyskać gwarantowaną wytrzymałość betonu (ok.70-80% wytrzymałości końcowej), tak aby bezpiecznie sprężyć element (odciąć liny): a) CEM I 52,5N SR3/NA ? czy b) CEM III/B 42,5L-LH/SR/NA?ODPOWIEDŹ: a) CEM I 52,5N SR3/NA – gdyż zastosowanie tego cementu (zawartość klinkieru portlandzkiego 95%) pozwala w tak krótkim czasie na bezpieczne osiągnięcie wytrzymałości wczesnej po ok. 20 godzinach, natomiast użycie cementu CEM III/B 42,5L-LH/SR/NA nie gwarantuje uzyskanie tej wytrzymałości z uwagi na wysoką zwartość żużla wielkopiecowego (66-80%) w składzie cementu w stosunku do klinkieru (20-34%).

BETON KOMÓRKOWY
2. Dlaczego beton komórkowy jest materiałem o jednej z najniższych zawartości promieniowania naturalnego wśród materiałów budowlanych?
ODPOWIEDŹ: Dlatego, że do jego produkcji używa się surowców naturalnych o niskiej zawartości pierwiastków promieniotwórczych oraz sam proces produkcyjny nie zawiera etapów wpływających na podwyższanie zawartości promieniowania naturalnego.