1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMA
  4. Architektura jako czuły narrator. Przywracanie zapomnianej historii
Architektura jako czuły narrator. Przywracanie zapomnianej historii
0

Architektura jako czuły narrator. Przywracanie zapomnianej historii

0

II NAGRODA

Michał Kołodziej
Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

„Budowla, jak wielka literatura, poezja czy muzyka, może opowiedzieć niejedną historię…”
D. Libeskind

Architektura jako czuły narrator jest podróżą do świata, który wraz z końcem II wojny światowej przestał istnieć. Wraz z upadkiem komunizmu pojawił się podstawowy problem przywracania pamięci o wielokulturowej przeszłości Polski. Przez większość naszej historii na terytorium Rzeczypospolitej przenikały się różne wpływy, ludzie mówili odmiennymi językami, pielęgnowano liczne tradycje. Dziś jednak znikają ślady tej barwnej przeszłości. Znaczącym elementem tego jest dziedzictwo polskich Żydów, którzy tak mocno wpisali się w tożsamość naszego kraju. Symbolem świata, który utraciliśmy są drewniane bożnice rozsiane po miasteczkach całej Rzeczpospolitej, doszczętnie zniszczone w trakcie wojny.

Projekt zlokalizowany jest w miejscu nieistniejącej dziś synagogi drewnianej w Przedborzu.  W ramach projektu zakłada się odtworzenie przestrzeni modlitwy oraz dodanie funkcji o charakterze użyteczności publicznej, mających na celu przybliżyć zapomnianą historię, kulturę i tradycję żydowską.

Architektura bogata w symbole staje się czułym narratorem, bierze czynny udział w procesie snucia opowieści przekazywanej z pokolenia na pokolenie i przywracania do przestrzeni miasta pamięci o wielokulturowej przeszłości. Rola architekta i architektury w działaniu na rzecz świadomości kulturowej i historycznej następnych pokoleń jest bardzo ważna. Istotne jest by powstawały miejsca i przestrzenie dialogu międzykulturowego, miejsca ochrony dziedzictwa i pamięci. Należy dołożyć starań, aby ocalić i utrzymać w pejzażu Polski podupadające, unikatowe dziedzictwo wielokulturowości.

O autorze

arch. Michał Kołodziej
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Architekt i urbanista, pochodzi z Tarnobrzega na podkarpaciu. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, dyplom magisterski z wyróżnieniem obronił we wrześniu 2020. Studiował także na uczelni Politecnico di Milano, Włochy.

Jest autorem i współautorem nagradzanych projektów w  konkursach krajowych i międzynarodowych. Laureat Wyróżnienia I st. w konkursie o Stypendium Twórcze SARP Kraków im. prof. Bohdana Lisowskiego (2019). We współpracy z Cavu Architekci laureat Wyróżnienia honorowego w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na Muzeum Wyspiańskiego w Krakowie (2019).  Laureat II Nagrody w ogólnopolskim konkursie architektonicznym realizacyjnym na formę upamiętnienia 700-lecia lokacji Kamienia (2019). Laureat I Nagrody w studenckim konkursie na projekt Domu Miejskiego dla miasta Dębica (2018). Finalista w Międzynarodowym konkursie Nonarchitecture Competitions Thinking Alternative Designs for Offices, praca zespołowa (2018).  Laureat Wyróżnienia honorowego w międzynarodowym konkursie 2019 CAAJ Student Competition – The Modern Police Station, praca zespołowa (2019). Laureat II Nagrody w XII Ogólnopolskich Warsztatach Plenerowych Studentów Architektury w Chełmnie (2016).

Poza studiami angażował się w działalność kół naukowych oraz uczestniczył  w warsztatach studenckich, był współorganizatorem XXV Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA 2020 Eksperyment w Krakowie, gdzie miał okazję współpracować z grupą tutorską Gaja Bieniasz + Marcin Kwietowicz jako opiekun grupy. Uczestnik VIII Ogólnopolskich Warsztatów Studentów Architektury Architektour 2017 Partycypacja w Bytomiu oraz XXII Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury OSSA 2018 Widzenie w Łodzi. Uczestnik  International Workshop in Architecture and Urban Design, Wallers Arenberg 2018 we Francji. Brał udział w Ogólnopolskich Warsztatach Studentów Architektury Architektura Betonowa 2016 w Krakowie.

Uczestnik konferencji oraz autor artykułów naukowych.  Uczestnik VI oraz VII Studenckiej Konferencji Arch-Eco w Krakowie oraz uczestnik konkursu manifestów architektonicznych podczas Międzynarodowego Biennale Architektury Kraków 2019.

Doświadczenie zdobywał w  krakowskich biurach architektonicznych UCEES, Cavu Architekci oraz Studio4space, pracując przy projektach w różnych skalach i funkcjach. W październiku 2020 roku podjął pracę w renomowanej warszawskiej pracowni BBGK Architekci, gdzie rozwija się zawodowo. Poza architekturą interesuje się historią, filmem oraz sztukami plastycznymi.