1. Home
  2. WSPIERAMY
  3. Rozmowa o projektowaniu dostępnym
Rozmowa o projektowaniu dostępnym
0

Rozmowa o projektowaniu dostępnym

0

Webinar na temat przystosowania przestrzeni miasta do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W imieniu organizatorów zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z profesor Ewą Kuryłowicz oraz panem Piotrem Todysem – prezesem fundacji TUS – na temat barier architektonicznych oraz architektury dostępnej.

Pretekstem do spotkania jest projekt udostępnienia jednego z domków fińskich w warszawskim Jazdowie autorstwa dwóch architektek – Anny Franczyk oraz Soni Kwiatkowskiej. Bariery architektoniczne oraz dostępność to temat, który pojawia się w świadomości, tylko gdy samodzielnie doświadczamy, że codzienna przestrzeń staje się barierą. Dla zdrowego, silnego człowieka ten temat zwykle nie istnieje. Dla projektantów to często kwestia, którą poruszają jedynie w kontekście spełniania odpowiednich przepisów. Jednak czy słusznie?

Czy w starzejącym się społeczeństwie, w jakim żyjemy, możemy nadal pomijać temat dostępności? Czy zdajemy sobie sprawę jak wiele osób jest każdego dnia wykluczonych ze względu braku dostępności przestrzeni publicznej? Osoby poruszające się na wózkach, te które opiekują się chorymi, ale też rodzice małych dzieci czy osoby starsze – wszyscy oni są wykluczani z przestrzeni publicznej ze względu na bariery architektoniczne. Jak temu zaradzić? Opowie pani profesor Ewa Kuryłowicz podczas spotkania w Jazdowie.

Wydarzenie będzie składać się z dwóch części – wykładu pani Profesor oraz dyskusji z Piotrem Todysem o dostosowaniu przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością i o ograniczonej możliwości poruszania się.

Zachęcamy do udziału architektów, architektki, a także każdego, kto jest zainteresowany projektowaniem dostępnym, likwidowaniem barier architektonicznych oraz przeciwdziałaniem wykluczeniu osób z niepełnosprawnością tak, żeby mogły bez przeszkód poruszać się w przestrzeni publicznej.

  • Webinar o projektowaniu dostępnym
  • Transmisja online
  • Możliwość zadawania pytań!
  • Czas: 19 października, 19:00
  • Zapisy, by wziąć udział w wykładzie osobiście: wkrótce!

Profesor Ewa Kuryłowicz: Generalny projektant oraz wiceprezes w pracowni Kuryłowicz & Associates. Kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Autorka książki „Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym”. Od lat zajmuje się tematyką dostosowywania przestrzeni do potrzeb osób niepełnosprawnych. Traktuje to jako kolejny etap w tworzeniu ogólnoświatowej bazy wiedzy dotyczącej nowego zagadnienia jakim jest kształtowanie otoczenia czytelnego i otwartego dla wszystkich.

Piotr Todys: Zarządza Fundacją TUS. Jest jej współzałożycielem i Prezesem Zarządu. Zależy mu na tym, by osoby z niepełnosprawnościami, na równi z innymi obywatelami, miały dostęp do wszystkich dziedzin życia. Zajmuje się dostępnością przestrzeni publicznej. Jest współzałożycielem wyszukiwarki www.niepelnosprawnik.pl

Projekt powstał w ramach rezydentury „Wytchnieniowni” w Otwartym Uniwersytecie Jazdów. „Wytchnieniownia – SPA dla mam. Wspieramy mamy” to inicjatywa na rzecz mam dzieci z niepełnosprawnością, ale też wszystkich innych osób, które na co dzień opiekują się swoimi bliskimi z ograniczoną sprawnością. Ma na celu zapewnienie wsparcia i opieki wytchnieniowej – rodzice i inni opiekunowie mogą odpocząć, zrelaksować się, mieć czas tylko dla siebie podczas, gdy ich bliscy z niepełnosprawnościami mają zapewniona profesjonalną opiekę.

——

Projekt współfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego m.st Warszawy w ramach Otwartego Uniwersytetu Jazdów.