Home YOUNG ENGINEERS YE INSPIRACJE ANTYCYKLICZNE BUDOWNICTWO
ANTYCYKLICZNE BUDOWNICTWO
0

ANTYCYKLICZNE BUDOWNICTWO

0

,,Brakuje spójnej i przejrzystej strategii rozwoju budownictwa, a to nie zachęca banków do zmiany dotychczasowej polityki kredytowej.” – prof. dr hab. Leszek Pawłowicz, Koordynator Europejskiego Kongresu Finansowego.

Grzegorz Przepiórka: Panie Profesorze, jak podsumowałby Pan zakończoną niedawno edycję Europejskiego Kongresu Finansowego?

Leszek Pawłowicz: Europejski Kongres Finansowy jeszcze się nie zakończył. W dniach 15–17 czerwca odbyła się jedynie jego odsłona w formule on-line. Cały czas trwa aktywność Kongresu w sieci w ramach cotygodniowych dyskusji i debat na żywo podczas „Kwadransa z EKF” czy „Klubu Odpowiedzialnych Finansów przy EKF”. A finałem tegorocznego Kongresu będzie stacjonarny EKF w Sopocie w dniach 12–14 października.

Podczas EKF online przedstawiliśmy prognozy makroekonomiczne EKF wraz z zagrożeniami dla instytucji finansowych oraz całej gospodarki, poruszyliśmy wspólnie z zaproszonymi gośćmi i uczestnikami różne aspekty odpowiedzialności w finansach. Zajmowaliśmy się zarówno odpowiedzialnością instytucji finansowych wobec klientów, jak i odpowiedzialnością za stabilność sektora finansowego, skupiając się przy tym na przeciwdziałaniu skutkom kryzysu oraz na odbudowie wartości gospodarki po kryzysie. Pełną i aktualną informację o wszystkich przedsięwzięciach związanych z projektem Europejski Kongres Finansowy znajdziecie Państwo na www.efcongress.com. Tak więc podsumować X EKF będę mógł dopiero po 14 października, tzn. po jego zakończeniu.

G.P.: Hasło wydarzenia brzmiało: „Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu”. Co oznacza odpowiedzialność w zakresie finansów w obecnym kontekście?

L.P.: Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu rozumiemy jako całokształt decyzji finansowych, które w racjonalny sposób wspomagają działania antykryzysowe oraz odbudowę wartości gospodarki. Są zatem nie tylko proekologiczne i prospołeczne, ale również antycykliczne. Odpowiedzialne finanse w obliczu kryzysu to w szczególności takie, które hamują mechanizm kryzysu i umożliwiają odbudowę wartości gospodarki. W mechanizmie kryzysu podażowo-popytowego, a z takim mamy obecnie do czynienia, najważniejsze jest po pierwsze przeciwdziałanie zatorom płatniczym poprzez ratowanie płynności finansowej przedsiębiorstw, po drugie walka z bezrobociem, które ograniczając popyt, pogłębia kryzys, i po trzecie stymulowanie inwestycji, które mogą być instrumentem wspomagającym wychodzenie z kryzysu. Te trzy priorytety należy realizować tak, aby nie doprowadzić do kryzysu bankowego i kryzysu finansów publicznych, które mogą być następstwem nieodpowiedzialnych działań…

Fot. arch. Europejski Kongres Finansowy


UWAGA

Całość dostępna za darmo w wersji cyfrowej!

Aktualny numer magazynu Builder, numery archiwalne oraz pozostałe publikacje z Biblioteki Buildera do pobrania bezpłatnie w wersji cyfrowej: na urządzenia mobilne (tablet, smartfon) w bezpłatnej aplikacji Builder Polska dostępnej w App StoreGoogle Play; do przeglądania na komputerach w dowolnej przeglądarce na stronie e.buildercorp.pl.

open