Home YOUNG ENGINEERS YE DZIAŁANIA DMI ONLINE Z FIRMĄ PRUSZYŃSKI
DMI ONLINE Z FIRMĄ PRUSZYŃSKI
0

DMI ONLINE Z FIRMĄ PRUSZYŃSKI

0

Ochrona przed hałasem i bezpieczeństwo pożarowe w obiektach halowych z lekką obudową. Dlaczego powinniśmy pamiętać o wentylacji dachu, oraz co warto wiedzieć o składowaniu blachodachówki? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

 

  1. Ochrona przed hałasem i bezpieczeństwo pożarowe w obiektach halowych z lekką obudową.

 

 

 

2. Wentylacja dachu – dlaczego powinniśmy o niej pamiętać?

Dach to nie tylko pokrycie. To również wiele innych produktów, dzięki którym będzie on funkcjonował bezawaryjnie przez wiele lat. Część z nich odpowiada za wentylację pokrycia. 

Dla konstrukcji domu groźna jest wilgoć. Jej nadmiar powoduje zawilgocenie elementów i ich niszczenie. Dotyczy to także dachu, którego więźba jest zwykle wykonana z drewna. Dlatego tak ważne jest przewietrzanie jego warstw, które mają układ umożliwiający przepływ powietrza. Ważne, aby przemieszczało się ono sprawnie i bez przeszkód. Wraz z nim usuwany jest bowiem nadmiar wilgoci, która może zagrozić drewnianej konstrukcji dachu i jego izolacji termicznej.

Aby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia warstw dachowych, konieczne jest wykonanie szczelin wentylacyjnych z wlotem w okapie i wylotem w kalenicy i narożach dachu. Nie powinny być one zupełnie otwarte, stąd konieczne jest stosowanie rozwiązań pozwalających na odprowadzanie wilgoci, ale jednocześnie zachowujące szczelność pokrycia. W tym celu stosuje się różne akcesoria dachowe, które powinno się zakupić wraz z pokryciem dachowym.

W okapie niezbędny jest grzebień okapowy zwany także wróblówką. Zabezpiecza on wlot do szczeliny wentylacyjnej przed owadami, gryzoniami i ptakami.

W kalenicy i w narożach montuje się taśmy wentylacyjne. Pełnią one dwie funkcje: zapewniają wentylację (dzięki perforacji lub szczotkom) i uszczelniają styk połaci. Taśmy te osłania się gąsiorami, czyli specjalnie uformowanymi elementami dopasowanymi do pokrycia dachowego.

Niektóre dachy wymagają dodatkowo wspomagania wentylacji na połaci. Wówczas w określonych miejscach montuje się dachówki wentylacyjne (koniecznie z kratką). Wspomagają cyrkulację powietrza pod pokryciem, zapewniając dodatkowe miejsce wlotu powietrza. Kolejnym sposobem na usprawnienie wentylacji to kominki wentylacyjne i odpowietrzające. Należy je jednak rozróżnić, ponieważ spełniają inne funkcje. Kominki wentylacyjne służą wymianie powietrza w pomieszczeniu. Z kolei kominki odpowietrzające utrzymują odpowiednie ciśnienie w rurach.

Liczba i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki kształt ma dach i jak bardzo jest skomplikowany. Im więcej połaci, tym więcej akcesoriów będzie koniecznych. Wszystkie te elementy najlepiej jest zamawiać w komplecie razem z pokryciem w tej samej kolorystyce. Doradcy firmy Blachy Pruszyński pomogą podczas składania zamówienia i zoptymalizują rozwiązania nawet przy skomplikowanych połaciach. Odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany system akcesoriów dachowych zapewni nie tylko estetykę dachu, ale także jego trwałość i szczelność.

 

3.  Blachodachówka a jej składowanie

Plac budowy bywa nieprzewidywalny, a terminy prac często się przesuwają. Jeśli blachodachówka nie jest zamontowana na czas, pamiętajmy o odpowiednim jej składowaniu. Jeśli nie będzie ona odpowiednio zabezpieczona, istnieje możliwość, że gwarancja nie obejmie tego produktu w przypadku ewentualnego uszkodzenia.

 

Pokrycie dachowe powinno być położone w dniu dostawy na budowę. Wtedy nie musimy przejmować się specjalnymi zabezpieczeniami – blachodachówka jest stopniowo montowana, a arkusze nie leżą zbyt długo niewykorzystane. Jeśli jednak prace na wysokościach się opóźniają, skupmy swoją uwagę na tym, aby zabezpieczyć wszystkie elementy przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Rozładunek arkuszy

Sposób rozładunku w dużej mierze zależy od tego czy zamówiliśmy blachodachówkę panelową czy ciętą na wymiar. Do przenoszenia panelówek wystarczą dwie osoby, ponieważ wymiary i waga jednego elementu są niewielkie. Blachodachówka cięta na wymiar, w zależności od długości, prawdopodobnie będzie angażować więcej osób do transportu poszczególnych arkuszy.  Jeśli długość jednego elementu będzie wynosić 4 metry to potrzebujemy czterech osób (po dwie z każdej strony). Należy ją chwytać w najsztywniejszych miejscach, a więc tam gdzie występują przetłoczenia. Rozkład sił powinien być równomierny, a arkuszy nie powinniśmy przeciągać po sobie – mogą się one porysować. Starajmy się też nie odginać blachy, ponieważ w takim stanie pokrycie może okazać się nieszczelne.

 

Krótkotrwałe składowanie

Na budowie blachodachówka powinna być przetrzymywana w oryginalnym opakowaniu pod zadaszeniem. W ten sposób będzie ona zabezpieczona przed wilgocią. Miejsce przechowywania powinno być przewiewne oraz suche, a blachodachówka powinna leżeć z dala od środków, które mogłyby wejść w reakcję z blachą.  Paczki z arkuszami najlepiej będzie ułożyć na podporach, które będą je separować od podłoża. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku europalety. Możemy również skorzystać z 20-centymetrowych podpór, które będą rozstawione między sobą przynajmniej co 1 metr. Możemy układać paczki jedna na drugiej, jeśli musimy oszczędzić miejsce, ale pamiętajmy, że ich maksymalna liczba to 3. Jeśli ułożymy ich więcej, ryzykujemy odkształceniami, które mogą sprawić problemy podczas późniejszego montażu. Tak składowane paczki powinny być oddzielone między sobą listwami. Magazynowanie w taki sposób może odbywać się maksymalnie przez 3 tygodnie. Jako zadaszenie, w zupełności powinna wystarczyć plandeka na stelażu (tak aby nie leżała ona bezpośrednio na blachodachówce). Jeśli dojdzie do zamoczenia paczek, należy je jak najszybciej osuszyć.

 

Długotrwałe składowanie

Po trzech tygodniach spędzonych pod plandeką blachodachówka powinna odetchnąć. Rozetnijmy więc folię produkcyjną oraz przełóżmy poszczególne arkusze cienkimi listwami. Możemy być wtedy pewni, że wentylacja zachodzi bez przeszkód. Nie powinno wtedy dojść do kondensacji pary wodnej, która mogłaby doprowadzić do odbarwienia i pojawienia się odparzeń. Przypominamy, że źle składowanej blachodachówki gwarancja może nie objąć.

 

4. Wywiad z Piotrem Olgierdem Koryckim, Pełnomocnikiem Zarządu ds. Wdrożeń w firmie Pruszyński Sp. z o.o. przeprowadzony podczas gali finalowej Builder for the Future

 

www.pruszyński.com.pl

open