1. Home
  2. YOUNG ARCHITECTS
  3. YA RYNEK
  4. CZY PRACE MUROWE MOŻNA PROWADZIĆ W NISKICH TEMPERATURACH?
CZY PRACE MUROWE MOŻNA PROWADZIĆ W NISKICH TEMPERATURACH?
0

CZY PRACE MUROWE MOŻNA PROWADZIĆ W NISKICH TEMPERATURACH?

0

Niskie temperatury na zewnątrz nie muszą oznaczać całkowitego zawieszenia prac budowlanych. Jeśli wykorzysta się specjalne produkty, zachowa odpowiedni reżim na budowie i uważnie śledzi prognozy pogody, można nawet zimą wznosić mury. Jakiej zaprawy użyć i jakich zasad należy przestrzegać murując w niskich temperaturach wyjaśnia Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska.

Największym utrudnieniem w czasie zimy na budowie jest mróz. Dotyczy to zwłaszcza produktów zawierających w sobie znaczny procent wody. Z tego właśnie względu w temperaturze poniżej +5oC nie można używać tradycyjnych zapraw do murowania. Jeśli woda uległaby zamrożeniu w trakcie wiązania zaprawy, kryształki lodu rozsadziłyby wiązanie. Mur nie uzyskałby pożądanej wytrzymałości i, co ważne, nie byłaby ona jednorodna w całej jego strukturze. A to mogłoby doprowadzić nawet do znacznego obniżenia trwałości konstrukcji.

Zaprawa na trudne warunki pogodowe

Na rynku dostępne są nowoczesne produkty, które umożliwiają kontunuowanie prac budowlanych w niekorzystnych temperaturach. W ofercie H+H Polska znaleźć można specjalną zaprawę klejową, którą można stosować w czasie lekkich warunków zimowych. Zimowa biała zaprawa cienkowarstwowa H+H przeznaczona jest do łączenia bloczków z betonu komórkowego i silikatów. Pozwala murować nawet wówczas, gdy temperatura okresowo spada do -6oC. Sprzedawana jest w workach 25 kg. Z uwagi na zalecaną grubość spoiny, elementy murowe powinny charakteryzować się wysoką jakością wykonania i dokładnością wymiarową +/- 1,0 mm. Tworzy więc doskonały duet z bloczkami dostępnymi w ramach Systemu Budowy H+H. Co więcej, w ofercie producenta znaleźć można też prefabrykowane elementy, które ograniczą konieczność mokrych prac betonowych na budowie, takie jak gotowe belki nadprożowe.

Przygotowanie do budowy

Wznoszenie murów zimą jest możliwe, jednak wymaga bardzo ścisłego przestrzegania zasad. Używanie nawet najlepszej zaprawy będzie na nic, jeśli nie dochowamy odpowiedniej staranności. Beton komórkowy i silikaty charakteryzują się mrozoodpornością, nie tracą swoich właściwości, jeśli gotowa przegroda nawet wielokrotnie poddana zostanie procesowi zamarzania i odmrażania. Nie zmienia to jednak faktu, że w momencie murowania bloczki nie mogą być przemarznięte, pokryte śniegiem ani lodem. Przed ich użyciem trzeba je więc odpowiednio przechowywać. Zaleca się składowanie ich w dodatniej temperaturze przez co najmniej dobę wcześniej – wyjaśnia ekspert firmy H+H Polska. Miejsce, w którym będziemy murowali, należy osłonić od wiatru i opadów, a także zabezpieczyć przed tymi czynnikami świeżo wzniesioną przegrodę. Prace trzeba przerwać, jeśli temperatura spadnie poniżej -6oC i można je wznowić dopiero po dwóch dobach o temperaturze co najmniej +2oC. Każdego dnia, przed rozpoczęciem murowania, należy sprawdzić, czy wykonany poprzednio mur nie stracił swojej wytrzymałości. Kontroli dokonuje się, uderzając poziomo gumowym młotkiem w bloczek wierzchniej warstwy. Jeśli nie spowoduje to odspojenia elementu, można murować dalej.

Więcej praktycznych informacji na temat produktów H+H Polska znajdą Państwo na kanale firmowy na YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCWqdwEokNShSb3APsL9Hjhw