1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. BLACHODACHÓWKA A JEJ SKŁADOWANIE
BLACHODACHÓWKA A JEJ SKŁADOWANIE
0

BLACHODACHÓWKA A JEJ SKŁADOWANIE

0

Plac budowy bywa nieprzewidywalny, a terminy prac często się przesuwają. Jeśli blachodachówka nie jest zamontowana na czas, pamiętajmy o odpowiednim jej składowaniu. Jeśli nie będzie ona odpowiednio zabezpieczona, istnieje możliwość, że gwarancja nie obejmie tego produktu w przypadku ewentualnego uszkodzenia.

 

Pokrycie dachowe powinno być położone w dniu dostawy na budowę. Wtedy nie musimy przejmować się specjalnymi zabezpieczeniami – blachodachówka jest stopniowo montowana, a arkusze nie leżą zbyt długo niewykorzystane. Jeśli jednak prace na wysokościach się opóźniają, skupmy swoją uwagę na tym, aby zabezpieczyć wszystkie elementy przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Rozładunek arkuszy

Sposób rozładunku w dużej mierze zależy od tego czy zamówiliśmy blachodachówkę panelową czy ciętą na wymiar. Do przenoszenia panelówek wystarczą dwie osoby, ponieważ wymiary i waga jednego elementu są niewielkie. Blachodachówka cięta na wymiar, w zależności od długości, prawdopodobnie będzie angażować więcej osób do transportu poszczególnych arkuszy.  Jeśli długość jednego elementu będzie wynosić 4 metry to potrzebujemy czterech osób (po dwie z każdej strony). Należy ją chwytać w najsztywniejszych miejscach, a więc tam gdzie występują przetłoczenia. Rozkład sił powinien być równomierny, a arkuszy nie powinniśmy przeciągać po sobie – mogą się one porysować. Starajmy się też nie odginać blachy, ponieważ w takim stanie pokrycie może okazać się nieszczelne.

 

Krótkotrwałe składowanie

Na budowie blachodachówka powinna być przetrzymywana w oryginalnym opakowaniu pod zadaszeniem. W ten sposób będzie ona zabezpieczona przed wilgocią. Miejsce przechowywania powinno być przewiewne oraz suche, a blachodachówka powinna leżeć z dala od środków, które mogłyby wejść w reakcję z blachą.  Paczki z arkuszami najlepiej będzie ułożyć na podporach, które będą je separować od podłoża. Dobrze sprawdzą się w tym przypadku europalety. Możemy również skorzystać z 20-centymetrowych podpór, które będą rozstawione między sobą przynajmniej co 1 metr. Możemy układać paczki jedna na drugiej, jeśli musimy oszczędzić miejsce, ale pamiętajmy, że ich maksymalna liczba to 3. Jeśli ułożymy ich więcej, ryzykujemy odkształceniami, które mogą sprawić problemy podczas późniejszego montażu. Tak składowane paczki powinny być oddzielone między sobą listwami. Magazynowanie w taki sposób może odbywać się maksymalnie przez 3 tygodnie. Jako zadaszenie, w zupełności powinna wystarczyć plandeka na stelażu (tak aby nie leżała ona bezpośrednio na blachodachówce). Jeśli dojdzie do zamoczenia paczek, należy je jak najszybciej osuszyć.

 

Długotrwałe składowanie

Po trzech tygodniach spędzonych pod plandeką blachodachówka powinna odetchnąć. Rozetnijmy więc folię produkcyjną oraz przełóżmy poszczególne arkusze cienkimi listwami. Możemy być wtedy pewni, że wentylacja zachodzi bez przeszkód. Nie powinno wtedy dojść do kondensacji pary wodnej, która mogłaby doprowadzić do odbarwienia i pojawienia się odparzeń. Przypominamy, że źle składowanej blachodachówki gwarancja może nie objąć.