Home YOUNG ARCHITECTS YA RYNEK KONFERENCJA NOWE OBLICZE BIM
KONFERENCJA NOWE OBLICZE BIM
0

KONFERENCJA NOWE OBLICZE BIM

0

Konferencja Nowe Oblicze BIM rokrocznie gromadzi wielu entuzjastów, pracowników i specjalistów związanych z technologią BIM – zarówno projektantów, wykonawców, zamawiających, konsultantów, jak i producentów oprogramowania.

Na fotelach Multikina w Złotych Tarasach w Warszawie zasiadło ok. 600 osób.

Konferencję otworzył Witold Szymanik, który błyskawicznie oddał głos prezesowi firmy Graphisoft – Huw Robertsowi – który poprowadził wykład inauguracyjny. Płynęła z niego ważna lekcja dla wszystkich, którzy zajmują się BIMem: słuchajmy i wyciągajmy wnioski bo tylko wtedy mamy szansę na bycie coraz lepszym i wytyczanie szlaków dla innych. To motto przyświeca firmie Graphisoft od 1984 roku. Od teraz być może powinno nam wszystkim.

Złote myśli i rady, jak przedstawiona przez Huw oraz cytaty z wielkich zdobywców, jak Napoleon Bonaparte czy Juliusz Cezar towarzyszyły słuchaczom przez całą konferencję, spinając wszystkie, tak różne tematycznie wystąpienia. I być może stanowiąc dodatkowy motywator do tego, aby w walce o lepsze, bo BIMowe jutro, nie ustawać w wysiłkach. I nasz Urząd Zamówień Publicznych w osobie Huberta Nowaka zapewnia, że mimo mało spektakularnych efektów, w Polsce cały czas podejmowane są kroki ku wdrożeniu BIM. Aby dodatkowo to podkreślić przedstawił również zarys planów na najbliższe lata obejmujący wydanie publikacji na temat dobrych praktyk i zacieśnianiu współpracy z jednostkami pozarządowymi. Wdrożeniu może pomóc przeprowadzana przez BSI certyfikacja ze stosowania powszechnie przyjętego standardu opisującego metodykę BIM, normy ISO 19650, której tajniki przedstawił w swoim wystąpieniu Tomas de Loo.

Ważne jest, abyśmy pamiętali, że – jak mówił Agron Deralla – „BIM to praca zespołowa” i stworzenie drużyny jest konieczne do tego, aby osiągnąć sukces. Współpraca i zaangażowanie są kluczem do tego, aby zmienić poziom na wykresie efektywności. Tym bardziej, że narzędzia ułatwiające nam pracę są już powszechnie dostępne i szeroko stosowane. To zdanie wydawali się podzielać również inni prelegenci, m.in. Karol Argasiński, Lex Ransijn czy Vitali Krestianchik przy okazji przedstawiania projektów, w których mieli okazję uczestniczyć. A było na co popatrzeć: kampus laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach – wynik jednego z polskich konkursów architektonicznych z wymogiem BIM; prefabrykowany, stojący jakby na wodzie budynek z najdroższymi apartamentami w Niderlandach (projekt Pontsteiger) oraz Centrum Gimnastyki Artystycznej w Moskwie im. Iriny Winer-Usmanowej – hala sportowa z niesamowitą, widoczną od wewnątrz konstrukcją dachu. Te, oraz wiele innych projektów zapewne by się nie udało, gdyby nie współpraca.

Ale BIM to nie tylko ludzie. To również technologia. Przemiana naszego środowiska pracy była głównym tematem wystąpienia Paula Surina. Transformacja napędzana przez BIM i umożliwiająca mu rozwój jest czymś, z czym trzeba się pogodzić i zaakceptować. Korzystać z tych możliwości. Tak, jak ostatni z prelegentów – Roberto Minnucci.

Jak powiedział kiedyś przytoczony przez Roberta Łatasia Henry Ford: „połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces” – ta maksyma wydaje się w przypadku technologii BIM bardzo aktualna. Niestety czasem mimo podjętego wysiłku wdrożenie się nie udaje. Jako jedną z przyczyn Dariusz Kasznia wymienia brak odpowiedniego, czyli „wierzącego i praktykującego” lidera, jakim w takim przedsięwzięciu powinien być Menedżer BIM. Innym razem z kolei poniesione niepowodzenia zniechęcają do dalszej pracy zapominając, że – jak słusznie zauważył Abelardo M. Tolentino Jr. – „błędy nie są porażką – są okazją do nauki”. A nauka to również poszukiwanie coraz lepszych rozwiązań i automatyzacja powtarzalnych procesów, dzięki czemu architekt będzie miał więcej czasu na to, czym naprawdę chce się zajmować – na projektowanie.

„Nauczycielem wszystkiego jest praktyka” – powiedział kiedyś Juliusz Cezar przytoczony przez Abelardo. To chyba dobre podsumowanie tegorocznej konferencji. „Róbmy BIM” i uczmy się dalej.

Karolina Wróbel


Drugiego dnia, 20 listopada 2019 r. odbyły się warsztaty dla 160 uczestników. W trakcie warsztatów uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z całym procesem projektowania w technologii BIM. W osobnych sesjach tematycznych zostały przedstawione wybrane narzędzia branżowe wspierające technologię OPEN BIM. Poruszone zostały zagadnienia od przygotowania planu realizacji BIM (BEP) – podstawowych założeń współpracy, poprzez modelowanie, analizy branżowe i koordynację do automatycznej kontroli jakości, kosztorysowania i wykorzystania modeli w planowaniu i realizacji inwestycji.

open