1. Home
  2. WSPÓLNE
  3. 4 FUTURE DAY
  4. 4 FUTURE DAY 2019
4 FUTURE DAY 2019
0

4 FUTURE DAY 2019

0

Startujemy! VII edycja Builder for the Young Architects i II edycja Builder for the Young  Engineers – programów skierowanych do młodych architektów i inżynierów – miała swoje otwarcie 21 października.

Podczas zorganizowanych w warszawskim Multikinie Złote Tarasy warsztatów głównym tematem był rynek pracy oraz budowanie kariery. W wydarzeniu wzięło udział pół tysiąca młodych architektów i inżynierów.

Wiele aktywności, wiele propozycji. Wiedza teoretyczna i praktyczna. Najlepsi specjaliści w roli tutorów i mentorów. Uczelnie techniczne oraz wiodące firmy z branży, stanowiące wsparcie merytoryczne oraz zaplecze techniczne w postaci najnowszych rozwiązań. Uczestnicy z całej Polski. W ten sposób, w największym skrócie, można scharakteryzować Builder for the Future – ogólnopolski, otwarty, realizowany od wielu lat program, stanowiący dopełnienie procesu edukacyjnego, a zarazem pomost pomiędzy ośrodkami akademickimi a rynkiem budowlanym. Inicjatywa miesięcznika „Builder” realizowana wespół ze środowiskiem naukowym oraz biznesem ma pomóc młodym ludziom nabyć kompetencje niezbędne do skutecznego zbudowania fundamentów kariery zawodowej.

Dla uczestników edycji 2019/2020 zaplanowano m.in. cykl warsztatów, które odbędą się na większości uczelni technicznych w kraju, szereg case studies w firmach oraz na budowach, a także  – VII edycję Konkursu dla Młodych Architektów oraz III edycję Konkursu dla Młodych Inżynierów Budownictwa. Zróżnicowane zadania w ramach obu tych przedsięwzięć umożliwią rywalizację osobom o różnych predyspozycjach oraz na różnym stopniu zaawansowania, począwszy od studentów I roku po absolwentów (do 35. roku życia). Jest to okazja do konfrontacji własnego przygotowania do zawodu z realiami, szansa na poznanie ciekawych rozwiązań technologicznych, a w zadaniu wspólnym (dla architektów i inżynierów) również sposobność do rozwijania umiejętności pracy w zespole, jednej z najbardziej niezbędnych w dzisiejszym świecie architektoniczno-budowlanym. Zapraszamy do śledzenia na Facebooku informacji o wydarzeniach realizowanych w ramach programów BFYA i BFYE oraz do udziału w nich przez cały rok.

 Jak zbudować karierę?
Pomimo, że trudno przewidzieć przyszłość, jedno jest więcej niż pewne – prawie wszyscy młodzi architekci i inżynierowie będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami rynku pracy. Owszem, aktualnie sytuacja sprzyja poszukującym zatrudnienia, niemniej jednak, aby wykorzystać w pełni szanse i od początku skutecznie budować karierę trzeba mieć rozeznanie, jak wygląda rynek pracy i czego oczekują pracodawcy. Temu właśnie służył 4 Future Day, podczas którego na zaproszenie „Buildera” w panelu dyskusyjnym pt. „Zaprojektuj przyszłość” wzięli udział przedstawiciele wiodących firm producenckich, wykonawczych oraz biur projektowych – to była dawka wiedzy wprost ze źródła. Swoimi doświadczeniami, oczekiwaniami i poradami dzielili się: Piotr Dauksza, Prezes Zarządu H+H Polska; Aneta Łuba, Dyrektor ds. Personalnych F.B.I. TASBUD; Wojciech Grodź, Kierownik Projektu Budownictwo Mostowe Strabag; Monika Kupska-Kupis, Koordynator Projektów Velux Polska; Szymon Wojciechowski, Współwłaściciel i Prezes Zarządu pracowni APA Wojciechowski; Marta Sękulska-Wrońska, Współwłaścicielka pracowni WXCA; Sandra Zalewska, Senior Consultant, Hays Poland Sp. z o.o.; a dyskusję moderowała Luiza Mądrowska, Coach i trener wewnętrzny Strabag.

Jak wynikało z wypowiedzi, możliwości rysujące się przed młodymi osobami są ogromne, a brak doświadczenia wcale nie musi być przeszkodą. Liczy się przede wszystkim otwarta głowa, pasja i chęć uczenia się. Ważne jest też, aby zacząć, próbować i nie ustawać w poszukiwaniach – do tego inspirowali paneliści. Warto też wykorzystać w pełni staże i praktyki, które mają pomóc nie tylko w zdobywaniu doświadczenia, wykonaniu pierwszych kroków, ale także w poznaniu własnych preferencji zawodowych, dookreśleniu kierunku.

Liczne pytania – dotyczące m.in. niezbędnych uprawnień, ścieżek kariery czy trendów takich jak digitalizacja – na które odpowiadali paneliści, zostały sformułowane na podstawie sugestii zgłoszonych przez studentów za pomocą platformy „Buildera” – brawo za zaangażowanie. Oprócz odpowiedzi udzielonych na forum, informacji można było szukać w ramach konsultacji branżowych prowadzonych przez przedstawicieli firm. Ponadto panel dyskusyjny poprzedziły dwa wystąpienia. Aneta Bejm, Kierownik działu rekrutacji i budowania wizerunku pracodawcy w pionie zarządzania zasobami ludzkimi Budimex przybliżyła panujące dzisiaj (i dla porównania niegdyś) realia na rynku, dostarczając przy tym wskazówek, jak znaleźć oczekiwane miejsce pracy. Sandra Zalewska, Senior Consultant w Hays Poland przekazała zaś szczegółowe porady na temat tego gdzie szukać pracy, jak uczynić się widocznym dla potencjalnego pracodawcy oraz na co zwrócić uwagę, by uniknąć błędów.

BIM for the Future
Drugą część 4 Future Day wypełniły warsztaty BIM, które poprowadzili inżynierowie z WSC Witold Szymanik (Paweł Przybyłowicz), AEC Desing (Jarosław Szepietowski) oraz BIMobject Poland (Maciej Olczyk). Obszerny był to blok szkoleniowy – trudno bowiem wyobrazić sobie przyszłość bez dobrego przygotowania w zakresie BIM. Ponadto okoliczności sprzyjały ogłoszeniu laureatów i wręczeniu statuetek w II edycji konkursu Dyplom z Programem ARCHICAD, który został zorganizowany przez firmę WSC Witold Szymanik.