1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. ENGINNERS
  4. LA CASA DEL DESIERTO” – PROJEKT GUARDIAN® GLASS
LA CASA DEL DESIERTO” – PROJEKT GUARDIAN® GLASS
0

LA CASA DEL DESIERTO” – PROJEKT GUARDIAN® GLASS

0

Perfekcyjne wnętrza w doskonałej harmonii z naturą. Pustynia. Dom. Różne rodzaje szkła i zespół wykwalifikowanych specjalistów. To „La Casa del Desierto” (Dom na Pustyni).

Jeden z najbardziej wymagających, ryzykownych i kreatywnych projektów związanych ze szkłem Guardian, który ukończono niedawno w Hiszpanii o jasnym celu: przedstawić bezpośrednio i na miejscu, na przestrzeni czterech pór roku, znaczenie szkła w codziennym życiu w jednym z najtrudniejszych środowisk, jakie możemy sobie wyobrazić!

Będący wyzwaniem wobec trudnych warunków przyrody i zaprojektowany tak, aby wytrzymać ekstremalne warunki na pustyni Gorafe (położonej w hiszpańskiej prowincji Granada), znanej z najbardziej niesprzyjających warunków do życia w Europie, dom La Casa del Desierto stoi na drewnianej konstrukcji i jest w pełni przeszklony energooszczędnym szkłem o doskonałych parametrach Guardian Glass. Zajmuje on powierzchnię jedynie 20 m2 i podzielony jest na trzy części: sypialnię, łazienkę i salon. Wszystkie pomieszczenia zapewniją widok bezpośrednio na otaczający go krajobraz. La Casa posiada również system filtracji wody, system generowania energii i zestaw paneli fotowoltaicznych.

Projekt jest rezultatem wspólnej pracy dużego i doświadczonego zespołu architektów prowadzonego przez Spelę Videcnik z OFIS Architects – wraz ze specjalistami i inżynierami szkła Guardian Glass oraz konsultantami ds. energii i z AKT II i Transsolar.  Celem projektu jest sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym z architekturą i budownictwem, a także promowanie przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych budowli. Jest to projekt, w którym typ szyby zastosowany w danym pomieszczeniu ma na nią bezpośredni wpływ i udowadnia, że wnętrze każdego domu można udoskonalić poprzez dobór najbardziej odpowiedniego szkła do każdej sytuacji.

Odpowiednie oszklenie w domu pomaga oszczędzić energię, poprawia izolacyjność cieplną i akustyczną wnętrza, a nawet może zwiększyć poziom bezpieczeństwa przed uszkodzeniem mechanicznym lub próbą włamania. Jeśli dobierzemy szyby do specyficznych potrzeb danego miejsca, oszklenie sprawi, że budynek będzie użytecznym i komfortowym domem niezależnie od tego, gdzie się znajduje. Guardian Glass, oprócz właściwych produktów dysponuje także narzędziami do łatwego przygotowywania specyfikacji produktów i doradzania klientom na różnych etapach współpracy. Dzięki doskonałym parametrom szkła Guardian Glass architekci i projektanci wnętrz z całego świata mogą zaprojektować wspaniałe wnętrza.

Lokalizacja: Pustynia Gorafe

Położona w północnej części regionu Guadix w prowincji Granada w Andaluzji pustynia Coloraos de Gorafe zawdzięcza swoją nazwę odcieniom jej czerwonego piaskowca i różnorodności formacji skalnych w obszarze ukształtowanym przez osobliwy system erozji i przy braku roślinności.

Tysiące lat erozji stworzyły tzw. „badlandy”, nazywane tak z powodu ich wyjątkowej jałowości i wyglądu zbliżonego do wąwozów. Kaniony, żleby, wąwozy, kanały i inne podobne formacje geologiczne tworzą niezwykły krajobraz tej pustyni, uważanej za jedno z najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi miejsc w Europie.

Eksperci o La Casa del Desierto:

Spela Videcnik, architekt z OFIS Architects: „Dla nas najbardziej ekscytujący jest fakt stworzenia wygodnego domu w tak trudnych, pustynnych, warunkach. Z drugiej strony ten krajobraz jest naprawdę piękny i jest doskonałym miejscem na ucieczkę od życia w mieście Chcieliśmy stworzyć wygodne środowisko dla kogoś, kto chce być sam (…) Mam nadzieję, że pracując razem pokażemy, że można stworzyć szklany dom na pustyni, który zapewni w pełni komfortowe warunki”.

Markus Krauss, inżynier HVAC w firmie Transsolar: „Jaka była moja pierwsza myśl? Coś w stylu… O Boże! Tam będzie potwornie gorąco. A potem… Cóż, to będzie ciekawe wyzwanie”.

Tomás Kovács, szef Działu Doradztwa Technicznego w Guardian Glass: „To będzie całkowicie samowystarczalny dom. Nie ma zewnętrznych źródeł energii, energii elektrycznej ani gazu. (…) Celem tego projektu jest wykazanie, że z odpowiednim szkłem można stworzyć wspaniałe wnętrza w każdym miejscu. (…) Będzie to bardzo trudny test dla naszego szkła”.

Miguel Pérez Navarro, Prezydent miasta Gorafe: „Moją pierwszą reakcją na wiadomość o tym projekcie było zdumienie. Początkowo może on wydawać się szalony, ponieważ chodzi o budowę czegoś przypominającego szklarnię na pustyni, gdzie tradycyjnie domy buduje się w grotach, które zostały pierwotnie wydrążone przez miejscową ludność, aby przystosować się do tego skrajnie niekorzystnego klimatu”.

„La Casa del Desierto” – projekt Guardian® Glass, perfekcyjne wnętrza w doskonałej harmonii z naturą. (Foto Guardian Glass LLC, © Gonzalo Botet, GRDPR 149)

 


Guardian Glass
Guardian Glass, główny filar działalności biznesowej Guardian Industries, jest jednym z wiodących światowych producentów szkła float, szkła powlekanego oraz szkła przetworzonego. W dwudziestu pięciu fabrykach na całym świecie Guardian Glass produkuje szkło float o wysokich parametrach zarówno do zastosowań zewnętrznych (w budynkach komercyjnych i mieszkaniowych), do stosowania wewnątrz pomieszczeń, a także do celów transportowych i produktów technicznych. Szkło Guardian możemy znaleźć w domach, biurach, samochodach, ale również w najbardziej charakterystycznych obiektach architektonicznych na świecie. Centrum Nauki i Technologii Guardian Glass (The Guardian Glass Science & Technology Center) nieustannie pracuje nad nowymi produktami oraz rozwiązaniami korzystającymi z najbardziej zaawansowanych technologii – wszystko po to, aby nasi klienci przekonali się o możliwosciach jakie daje nasze szkło (see what’s possible™). Odwiedź guardianglass.com.

Guardian Industries
Guardian Industries, międzynarodowa firma z siedzibą główną w Auburn Hills w stanie Michigan, USA, zatrudnia 17 tys. osób, a swoje oddziały posiada w Ameryce Północnej, Europie, Ameryce Południowej, Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Firmy należące do grupy Guardian są zaangażowane w produkcję wyrobów o najwyższych parametrach ze szkła float, szkła powlekanego i przetworzonego, w produkcję wysokojakościowych komponentów chromowanych i malowanych z tworzywa sztucznego dla sektora samochodów osobowych i ciężarowych oraz w dystrybucję specjalistycznych produktów budowlanych. Wizją Guardiana jest tworzenie wartości dla klientów i społeczeństwa poprzez nieustanne innowacje przy jednoczesnym zmniejszaniu zużycia zasobów. Guardian jest firmą zależną, należącą w całości do Koch Industries, Inc. Odwiedź guardian.com.

OFIS  
OFIS arhitekti to biuro architektoniczne założone w 1996 r. przez Roka Omana i Špelę Videčnik, absolwentów Ljubljana School of Architecture i londyńskiej Architectural Association. Od momentu założenia biuro otrzymało wiele prestiżowych nagród, a jego prace można było zobaczyć na międzynarodowych wystawach, m.in. Architecture Biennial w Wenecji i Pekinie.

Do jego najbardziej znanych prac należą stadion piłkarski w Mariborze, Muzeum Lublany, 185 mieszkań studenckich w Paryżu i Stadion w Borysowie. Wiele projektów biura zostało nominowanych do międzynarodowych nagród, w tym Mies Van der Rohe, w 2009 roku zostało nagrodzone srebrnym medalem IOC / IAKS za stadion piłkarski na Białorusi, a w 2006 r. OFIS arhitekti otrzymał Europejską Nagrodę Główną w dziedzinie Innowacyjności.

Zdaniem założycieli reguły i ograniczenia nadając charakter architekturze próbują dostosować się do wymagań klienta, materiałów, uwarunkowań strukturalnych i miejsca. Dzięki temu ograniczenia stają się inspiracją do stworzenia nowej jakości i tożsamości – czegoś, co sprawia, że ich praca wyróżnia się na tle innych projektów.

Ich praca akademicka obejmuje nauczanie na Harvard GSD, gdzie prowadzą pracownię od 2012 r., a także w Paryżu w Val de Seine i na Wydziale Architektury w Lublanie.

W ramach swojej pracy badawczej dotyczącej budynków mieszkalnych w ekstremalnych środowiskach tworzą budynki i obiekty w odległych miejscach. W Alpach wybudowali schronisko Skuta wraz ze studentami uniwersytetu Harvarda, a także schroniska na szczytach gór Kanin i Ojstrica.

AKT II
AKT II to nowoczesna firma znana z ciekawych projektów inżynierii lądowej i wodnej. Posiada siedzibę w centrum Londynu, prowadzi projekty w 44 krajach na całym świecie i zdobyła ponad 300 nagród w kategorii design. Uważają, że design jest ze swej natury ciekawy, powtarzalny i powinien być udoskonalany i poprawiany, jeśli ma odnieść sukces. Wychodząc z takiego założenia AKT II z jednej strony czerpie głęboką wiedzę z każdego projektu, a z drugiej strony polega na bogactwie doświadczeń, które zebrała w celu tworzenia projektów, które przesuwają granice, oferują najbardziej odpowiednie rozwiązania i gwarantują długoterminową wartość.

Firma zawdzięcza swoją długą historię filozofii opartej na umiejętności słuchania, rozumienia, uczenia się i zastosowania nauki w praktyce: wszystkich kluczowych elementów skutecznej inżynierii.

TRANSSOLAR
Transsolar to międzynarodowa firma zajmująca się inżynierią HVAC , której zadaniem jest stworzenie wyjątkowych, wysoce komfortowych przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, mających pozytywny wpływ na środowisko. Uważamy, że te same działania mające na celu stworzenie wyjątkowej architektury mogą jednocześnie poprawić komfort użytkowania i zminimalizować wykorzystanie zasobów. Dla nas dbałość o środowisko jest ściśle powiązana z projektem, jest jego niezbędnym elementem, który poprawia komfort użytkowania stworzonego środowiska.

Jesteśmy animatorami wizualizacji, generatorami pomysłów i integratorami projektów.  Nasi inżynierowie to nie tylko eksperci od podstawowych praw fizyki; ich kreatywność umożliwia współpracę niezbędną do opracowania głęboko zintegrowanych rozwiązań poprawiających komfort użytkowania budynków i ich energooszczędność.  Od samego początku projektu pracujemy z klientem, architektem, zespołem projektantów oraz z najważniejszymi jego uczestnikami – mieszkańcami. Badamy sezonowe zachowanie słońca, wiatru, ciepła, światła i innych przepływów energii w budynku i wokół niego i tworzymy koncepcje oparte na złożonej współzależności lokalnego klimatu, potrzeb użytkownika, projektu architektonicznego i systemów inżynierii.