1. Home
  2. Bez kategorii
  3. SOLETANCHE FREYSSINET – ROZWIĄZANIA DLA HYDROTECHNIKI
SOLETANCHE FREYSSINET  – ROZWIĄZANIA DLA HYDROTECHNIKI
0

SOLETANCHE FREYSSINET – ROZWIĄZANIA DLA HYDROTECHNIKI

0

14 lutego w Szczecińskim hotelu Atrium miało miejsce spotkanie pod hasłem Razem dla hydrotechniki, które w ramach grupy Soletanche Frayssinet zrealizowały trzy firmy: Soletanche Polska, Menard Polska oraz Freyssinet Polska.

Była to okazja do dyskusji na temat potrzeb rynku, poznania się wzajemnie i zainspirowania do zastosowania innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

W odpowiedzi na rosnące potrzeby branży hydrotechnicznej powstała idea spotkania, którego celem była wymiana doświadczeń i potrzeb w zakresie realizacji obiektów hydrotechnicznych.

Spotkanie przebiegało w 3 blokach.

Jako pierwszy o doświadczeniach w zakresie budowy obiektów inżynierskich na styku lodu i wody opowiedział Tomasz Tomczak, Kierownik Projektu w Soletanche Polska. Wystąpienie opierało się na prezentacji technologii Soletanche Bachy w kontekście konkretnych realizacji hydrotechnicznych na całym świecie. Tomczak w swym wystąpieniu skupił się na przedstawieniu realizacji nabrzeży portowych wykonywanych przez Soletanche na całym świecie. Na przykładzie portu w Kotonu – (BENIN- Afryka) wyjaśnił w jakiś sposób firma dokonuje optymalizacji na projekcie zamawiającego. Przedstawił także technologię ścian szczelinowych zastosowanych w tym nabrzeżu. Następnie na przykładzie portu w Lomé (TOGO – Afryka) zaprezentował najczęstsze rozwiązanie konstrukcji nabrzeża na ściance szczelnej kombinowanej. Kolejnym przykładem były trudne warunki gruntowe w porcie w Seté (Francja – Europa), które zdeterminowały Soletanche do zastosowania innowacyjnego rozwiązania, połączenia technologii ścian szczelinowych z palami rurowymi. Wyciecze po nabrzeżach portowych zakończyliśmy w porcie Buenaventura (Kolumbia – Ameryka Południowa). W tym przypadku konstrukcja nabrzeża została wykonana z żelbetowych elementów prefabrykowanych posadowionych na palach rurowych. Wystąpienie zakończył flagowym projektem Soletanche Polska. Wykonaniem suchego wykopu pod Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Projekt oraz wykonanie zostało zrealizowane przez Soletanche Polska. Było to rekordowe betonowanie podwodne korka, które trwało nieprzerwalnie 7 dób. Do chwili obecnej jest to jedyna tego typu realizacja w Polsce na tak dużą skale oraz jedna z największych na świecie.

W kolejnym bloku w imieniu Menard o Polska wypowiedział się, Krystian Binder, Dyrektor Działu Północ. Przybliżył uczestnikom spotkania nowoczesne rozwiązania w zakresie prac geotechnicznych i hydrotechnicznych. Dostępne technologie wzmacniania podłoża przedstawiono na konkretnych przykładach. Ponadto opowiedział również o problemie zanieczyszczenia gruntu oraz konieczności jego remediacji w świetle obowiązujących przepisów.

Spotkanie zamknęła reprezentująca Freyssinet Polska Violetta Drukała-Ptak, Ekspert w zakresie realizacji konstrukcji mostowych oraz Manager ds. Komunikacji w jednym. Przedstawiła możliwości zastosowania konstrukcji oporowych z gruntu zbrojonego Terre Armee® w środowisku wodnym. Przedstawione przykłady zastosowań poparte zostały referencjami z realizacji jakie miały miejsce w wielu miejscach na świecie.

Seminarium to było nie tylko prezentacją możliwości projektowych i wykonawczych firm z grupy Soletanche – Freyssinet, ale również okazją do spotkania ludzi zaangażowanych w zagadnienia hydrotechniczne i geotechniczne w lokalnym środowisku branżowym oraz umożliwiło nawiązanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń.