1. Home
  2. Bez kategorii
  3. STEROWANIE DOMEM PRZEZ TELEFON – CZY TO BEZPIECZNE?
STEROWANIE DOMEM PRZEZ TELEFON – CZY TO BEZPIECZNE?
0

STEROWANIE DOMEM PRZEZ TELEFON – CZY TO BEZPIECZNE?

0

Według prognoz w ciągu najbliższych 10 lat inteligentne domy będą stawały się powszechne podobnie jak smartfony. Do 2020 roku na świecie ma pojawić się ponad 20 miliardów urządzeń wpisujących się w kategorię Internetu Rzeczy.

Czy sterowanie domem za pomocą Internetu jest bezpieczne?

Internet Rzeczy (IoT, czyli Internet Of Things) to jeden z najszybciej rozwijających się trendów technologicznych. Zaliczają się do niego elementy inteligentnych domów, które stają się coraz bardziej popularne. Wraz ze wzrostem zainteresowania nowymi technologiami stosowanymi w domach rośne również obawa o bezpieczeństwo.

Drzwi bez kluczy
Bardzo popularne jest już sterowanie oświetleniem oraz ogrzewaniem. Z roku na rok możliwości jest jednak coraz więcej. Zauważalnie rozwija się branża okienna i drzwiowa – Po zainstalowaniu innowacyjnych rozwiązań, takich jak zamki automatyczne, wkładki elektroniczne, czy specjalne elektroniczne przepusty kablowe, możemy  w każdej chwili sprawdzić, czy drzwi i okna są zamknięte. Wystarczy do tego telefon ze specjalną aplikacją i dostęp do Internetu – tłumaczy Tomasz Bartol z firmy GU Polska, producenta z branży techniki okiennej i drzwiowej. Okazuje się, że w inteligentnym domu tradycyjne klucze przestają być nam potrzebne. Można całkowicie zastąpić je również czytnikami linii papilarnych, czy systemami działającymi poprzez bluetooth.

Bezpieczeństwo bez kluczy
Zarządzanie domem za pomocą telefonu przedstawiane jest jako rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo. Rzeczywiście, możliwość sprawdzenia czy drzwi i okna w naszym domu są zamknięte, nawet jeśli jesteśmy akurat na drugim końcu świata, może zapewnić duże poczucie bezpieczeństwa. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzają się również w przypadku dzieci, które nie muszą używać kluczy, a otwarcie drzwi może odbywać się praktycznie bez ich udziału.

Wirtualne włamania
Jedną z największych wątpliwości dotyczących technologii inteligentnego domu jest bezpieczeństwo systemu. Istnieje zagrożenie cyberprzestępstwami – przechwycenie danych i przejęcie kontroli nad urządzeniami, drzwiami i oknami może nieść bardzo złe skutki – Mimo szybkiego rozwoju branży nie istnieje żadna prawna standaryzacja np. wykorzystywanych protokołów, a źle skonfigurowane protokoły SSL mogą doprowadzić do przekazywania informacji w niezaszyfrowany sposób – mówi Tomasz Bartol. Firm oferujących rozwiązania dla inteligentnych domów jest bardzo dużo, ale warto wybrać te proponowane przez duże marki specjalizujące się w tego typu technologiach – Tworząc nasze rozwiązania dla drzwi i okien opieramy się na systemach Somfy, w których stosowane są indywidualne protokoły. Serwery firmy znajdują się w Genewie, co znacznie poprawia poczucie zaufania. Dzięki temu mamy pewność, że ryzyko wirtualnego włamania jest minimalne – tłumaczy Tomasz Bartol. Inteligentny dom i najnowocześniejsze rozwiązania stają się częścią naszej rzeczywistości. Warto jednak dokładnie sprawdzić, czy urządzenie na które się decydujemy nie stanie się wirtualną pułapką.

Źródło: G-U