Home Z STARE KATEGORIE Nauka PREFABRYKACJA BETONOWA
PREFABRYKACJA BETONOWA
0

PREFABRYKACJA BETONOWA

0

Transport i zasady montażu. Montaż konstrukcji prefabrykowanych to jeden z ciekawszych elementów procesu budowlanego, którego postęp i efekty widać niemalże natychmiast, a transport prefabrykowanych elementów, szczególnie tych o znacznych wymiarach, jest często bardzo widowiskowy.

Transport i składowanie Na pierwszym etapie życia elementów są one transportowane i składowane, co najmniej do czasu osiągnięcia pełnych właściwości eksploatacyjnych, w obrębie wytwórni prefabrykatów. Następnie w większości przypadków prefabrykaty przewożone są do miejsca wbudowania transportem drogowym, rzadziej koleją lub transportem wodnym.
W zależności od masy i wymiarów elementy prefabrykowane dowożone są na plac budowy samochodami skrzyniowymi, naczepami albo przyczepami niskopodłogowymi sprzężonymi z odpowiedniego rodzaju ciągnikiem. Zalecane jest, aby elementy takie, jak płyty stropowe, belki i dźwigary oraz elementy ścianowe były przewożone w pozycji, w jakiej będą wbudowane w konstrukcji. Na ogół zasada ta jest przestrzegana. Elementy przewożone na płask powinny być starannie i równo ułożone na powierzchni ładunkowej środka transportowego, na przekładkach wykonanych z drewna lub twardej gumy. Środki transportowe przeznaczone do przewożenia elementów w pozycji pionowej są zaopatrzone w specjalne stojaki, zapewniające stabilność ładunku w czasie transportu.

CZYTAJ DALEJ >>

open