1. Home
  2. Bez kategorii
  3. KAMPUS UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO ROŚNIE W SIŁĘ – NOWY BUDYNEK NEOFILOLOGII
KAMPUS UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO ROŚNIE W SIŁĘ – NOWY BUDYNEK NEOFILOLOGII
0

KAMPUS UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO ROŚNIE W SIŁĘ – NOWY BUDYNEK NEOFILOLOGII

0

Sale dydaktyczne z systemami ułatwiającymi udział w wykładach osobom niedosłyszącym, laboratorium językowe, aula koncertowa i teatralna. Wszystko to znaleźć można w nietuzinkowym budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pełen nowoczesnych rozwiązań obiekt robi ogromne wrażenie zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

Bryła inna niż wszystkie
To nowoczesna konstrukcja z siedmiopiętrowym budynkiem administracyjnym, do którego przeniósł się rektorat UG oraz trzypiętrowa przestrzeń dla studentów. Budynek Neofilologii i budynek administracji centralnej to dwa oddzielne gmachy stanowiące architektoniczną całość. – Obiekt wyróżnia zdecydowanie świeże podejście do architektury spośród budynków wchodzących w skład kampusu. Jednocześnie respektuje otoczenie, ponieważ kolorystyka użytych materiałów jest spójna z pozostałymi budynkami. Postawiliśmy tu na materiały szlachetne, takie jak szkło, okładziny aluminiowe czy wielkoformatowe płyty betonowe, w kolorze szarym i czerwonym. Zastosowaliśmy tu proste, modernistyczne i ponadczasowe formy architektoniczne, które z pewnością oprą się upływowi czasu – mówi jeden z projektantów obiektu arch. Jarosław Rawerski z pracowni Wolski Architekci.

Nowoczesne i minimalistyczne są także wnętrza. Skromne nie jest za to wyposażenie obiektu. Jest tu ponad 60 sal wykładowych z rzutnikami, dzięki którym wykładowcy mają możliwość prowadzenia zajęć multimedialnych. Znajdziemy tu także centrum e-learningowe UG, sale do tłumaczeń specjalistycznych wyposażone w systemy do tłumaczeń translatorycznych i kabiny symultaniczne, laboratorium językowe, sale komputerowe oraz wyjątkową aulę, pełniącą również rolę nowoczesnej sali teatralnej. W budynku odbywają się wystawy studentów ASP i koncerty znanych artystów, a także adeptów Akademii Muzycznej. Działają m.in. instytuty Anglistyki i Amerykanistyki, Skandynawistyki i Lingwistyki Stosowanej, Filologii Germańskiej, Romańskiej, Wschodniosłowiańskiej oraz Katedra Slawistyki.

Perfekcja w każdym calu
Wnętrza budynku wykonane są w większości z surowych materiałów np. beton, okładziny HPL, które słabo pochłaniają dźwięk, co mogłoby znacznie utrudnić pracę i naukę w obiekcie. – Aby wyciszyć zwłaszcza te otwarte, wielopoziomowe przestrzenie, postawiliśmy na sufity akustyczne Rockfon® Mono® Acoustic. Są to jednolite sufity, wizualnie zbliżone do sufitów monolitycznych z płyt g-k, charakteryzują się jednak wysokim współczynnikiem pochłaniania dźwięków, dzięki czemu znacznie poprawiają komfort akustyczny pomieszczeń. W tym projekcie sprawdziły się idealnie – mówi Jarosław Rawerski. – Wszystkie rozwiązania akustyczne konsultowaliśmy z dr hab. Andrzejem Kulowskim z Politechniki Gdańskiej – podkreśla architekt.

Koncertowe rozwiązanie
Sufit Rockfon Mono Acoustic zdał także egzamin w auli koncertowo-teatralnej. – W tym pomieszczeniu zaprojektowaliśmy wyspy sufitowe, które tworząc ciekawą „siatkę”, dają efekt nowoczesności i przestronności. Co więcej, pomiędzy płytami ukryte jest oświetlenie i cała instalacja audiowizualna. Duże znaczenie miał dla nas aspekt wizualny przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich parametrów akustycznych. Rockfon Mono Acoustic daje bowiem możliwość stworzenia gładkiego sufitu, który wpisuje się w architekturę tego obiektu – mówi Jarosław Rawerski.

Wszędzie ciszej
W korytarzach zaprojektowano dźwiękochłonne sufity modułowe z zastosowaniem płyt o wymiarach 120×120 cm i 120x60cm w połączeniu z sufitem z g-k. – Postawiliśmy na płyty Rockfon Sonar D o ukrytej krawędzi, ponieważ zależało nam nie tylko na dużych formatach, ale także na łatwym dostępie do instalacji – puentuje architekt.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

fot. blueocean.prowly.com