1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Builder 4Young Architects
  4. IV EDYCJA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW ROZSTRZYGNIĘTA
IV EDYCJA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW ROZSTRZYGNIĘTA

IV EDYCJA KONKURSU DLA MŁODYCH ARCHITEKTÓW ROZSTRZYGNIĘTA

0

25 stycznia br. podczas uroczystej Gali Builder Awards poznaliśmy laureatów IV edycji ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Architektów.

Konkurs dla Młodych Architektów to projekt realizowany w ramach projektu „Promujemy Polską Architekturę”. Wspiera on studentów wydziałów architektury oraz młodych architektów w ich twórczym, zawodowym rozwoju. Wyłania autorów najlepszych prac, cechujących się pomysłowością, otwartością, wysoką jakością projektowanej architektury, dbałością o detale oraz poprawnością zastosowanych rozwiązań materiałowych i technologicznych. O znaczeniu i roli Konkursu mówił w podsumowaniu Mariusz Ścisło, Prezes SARP, członek kapituły – „Dla młodych ludzi wchodzących w zawód, jeszcze studentów, ale już szukających swojego miejsca w pracowniach projektowych, pierwszy kontakt z liderami i pierwsze przybliżenie rzeczywistości, jaka ich czeka po studiach – są niezwykle ważne. Mam nadzieję, że w jakiejś części spełniamy ich oczekiwania.”

logo4Z roku na rok Konkurs cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Do IV edycji zgłosiło się ponad 1400 osób. Prace konkursowe można było składać do 5 września 2016 roku i spłynęło ich 129. Wśród nich było 45 prac zespołowych, pozostałe to samodzielne projekty.

Pierwszy konkursowy temat – Dom własny architekta cieszył się największym powodzeniem i wpłynęły aż 63 prace. Na drugi temat – Wypełnij lukę funkcją kultury – 48 prac. Natomiast na trzeci, jak się okazało najbardziej wymagający, bo projekt musiał dotyczyć istniejącej w Krakowie działki – Współczesne miejsce pracy – wpłynęło 18 prac.

Najwięcej prac spłynęło od studentów z Politechniki Poznańskiej, na drugim miejscu w ilości złożonych prac uplasowali się studenci z Politechniki Warszawskiej, a na trzecim miejscu z Politechniki Krakowskiej.

Prace IV edycji Konkursu były oceniane w dwóch etapach przez Kapitułę, którą tworzą najwybitniejsi polscy architekci oraz przedstawiciele wiodących firm branży, na czele Kapituły stoi prof. dr hab. inż. arch. Ewa Kuryłowicz. W tym roku podczas Konkursu dla Młodych Architektów był przeprowadzony przez firmę WSC Witold Szymanik dodatkowy konkurs na najlepszą pracę wykonaną w programie Archicad.

kapitułaPoniżej prezentujemy listę laureatów oraz ich prace.

Kategoria: DOM WŁASNY ARCHITEKTA
I miejsce – nagroda 7000 zł
– Panteon Architekta – autorzy: Joanna Wirkus (Politechnika Gdańska) i Łukasz Wacławek (Politechnika Wrocławska)
oraz
– Gravity House – autorka: Dagmara Piszcz (Politechnika Warszawska)
II miejsce – nagroda 5000 zł
– Szuflada Potrzeb – autorzy: Michał Wojciechowski i Elżbieta Szymańska (Politechnika Warszawska)
III miejsce – nagroda 3000 zł
– Konwergencja – autorki: Joanna Stanek i Agata Wyciślok (Politechnika Śląska)
Wyróżnienie – nagroda 1000 zł
– Przystań Architekta – autorzy: Kinga Grzybowska i Michał Hondo (Politechnika Poznańska)
– Dom Szczelinowy – autorki: Natalia Ploch i Aleksandra Sobania (Politechnika Śląska)

Kategoria: WYPEŁNIJ LUKĘ FUNKCJĄ KULTURY
I miejsce – nagroda 7000 zł
– Młyn Sztuk – autorki: Joanna Baranowska, Marcelina Sztukowska, Aleksandra Kozołub (Politechnika Wrocławska)
II miejsce – nagroda 5000 zł
– Teatr alternatywny w budynku dawnej synagogi – autorka Izabela Bieniaszewska (Politechnika Świętokrzyska)
III miejsce – nagroda 3000 zł
– Świetlica wiejska – autor: Łukasz Ptak (absolwent Politechniki Świętokrzyskiej)
Wyróżnienie – nagroda 1000 zł
– Polonia – autorzy: Wojciech Motyka, Mikołaj Twardowski (Politechnika Wrocławska)
Wyróżnienie dodatkowe – nagroda 1000 zł
– The Net – autorki: Katarzyna Krawczyk, Joanna Woźniak (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu)

Kategoria: WSPÓŁCZESNE MIEJSCE PRACY
Wyróżnienie – nagroda 1000 zł
– Green Works – autorka: Marta Żebrowska (Politechnika Krakowska)
oraz
– KontenAir – autorzy: Anna Mardyła, Mateusz Dąbek (Politechnika Śląska)

NAGRODY SPECJALNE ufundowane przez firmę WSC Witold Szymanik i S-ka – DYSTRYBUTORA ARCHICADA W POLSCE za najlepsze prace konkursowe, których zasadnicza część była wykonana w programie ARCHICAD:
I miejsce – nagroda 3000 zł
LCM – Lubońskie Centrum Młodzieżowe – autorzy: Marta Sowińska, Łukasz Gąska (Politechnika Poznańska)
II miejsce – nagroda 2000 zł
DOM + PRACOWNIA – autor: Mirosław Wojcieszak (Litoborski+Marciniak Biuro Architektoniczne)
III miejsce – nagroda 1000 zł
Heliotropy – autorzy: Ewa Gaczorek, Agnieszka Kępa, Artur Gibas (Politechnika Krakowska)

Zakończoną sukcesem edycję Konkursu dla Młodych Architektów zrealizowano dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich, Fundacją im. Stefana Kuryłowicza oraz mecenasom ogólnopolskiego programu „Promujemy Polską Architekturę”, w ramach którego organizowany jest konkurs. Mecenat nad IV edycją, udzielając wsparcia merytorycznego, organizacyjnego i finansowego, sprawowały firmy: ABB, Budimex, CEMEX Polska, Sainti-Gobain Glassolutions, HAURATON Polska, iSpot, Klinkier Przysucha, Libet, Oknoplast, PERI Polska, PONZIO Polska, quick-mix, Rigips, SOUDAL, VELUX Polska, Graphisoft Archicad. W ramach podziękowań przedstawiciele firm-mecenasów odebrali podczas gali pamiątkowe certyfikaty. Konkurs był częścią ogólnopolskiego programu „Promujemy Polską Architekturę” pod honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, najważniejszych organizacji branżowych i we współpracy z prawie wszystkimi uczelniami wyższymi, które kształcą przyszłych architektów w Polsce.partnerzymecenasi

partnerzy2

 

To jednak nie koniec. Podczas gali Builder Awards oficjalnie ogłoszono V edycję KDMA, która będzie realizowana w ramach szerszej inicjatywy pod nazwą „Builder For The Future”. Szczegóły na temat konkursu można będzie znaleźć na łamach kolejnych wydań „Buildera” oraz w serwisie buildercorp.pl.

Galeria prac laureatów:

Kategoria: DOM WŁASNY ARCHITEKTA

Kategoria: WYPEŁNIJ LUKĘ FUNKCJĄ KULTURY

Kategoria: WSPÓŁCZESNE MIEJSCE PRACY