1. Home
  2. Bez kategorii
  3. PROJEKT .KTW JEST ZIMOODPORNY
PROJEKT .KTW JEST ZIMOODPORNY
0

PROJEKT .KTW JEST ZIMOODPORNY

0

Mamy receptę na budowanie w czasie zimy, zmieniające się warunki nie wpłyną na przebieg prac – zapewnia dyrektor projektu .KTW z ramienia inwestora, firmy TDJ Estate. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, do wiosny 2017 r. wykonane zostaną wszystkie prace związane z konstrukcją fundamentów i garaży podziemnych powstającego kompleksu biurowego w Katowicach. 

Pomimo zmieniających się warunków pogodowych i obniżenia temperatury powietrza, budowa .KTW I, pierwszego z dwóch biurowców kompleksu powstającego przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, przebiega zgodnie z harmonogramem. Według zapewnień inwestora, zima nie wpłynie negatywnie na realizację projektu.

Podczas prowadzenia robót betonowych przy niskich temperaturach należy dopilnować, aby beton nie zamarzł, zanim uzyska odpowiednią wytrzymałość – tłumaczy Marian Garczarczyk, dyrektor projektu z ramienia TDJ Estate. – Mamy gotową receptę na budowanie w czasie zimy, zmieniające się warunki atmosferyczne nie wpłyną na przebieg prac – dodaje.

Obecnie na terenie inwestycji wykorzystywane są specjalne, przeciwmrozowe domieszki do betonu, nadmuchy pod osłoną namiotową oraz tzw. elektronagrzewy, czyli urządzenia służące do ogrzewania konstrukcji, zamontowane m.in. w stropach, słupach i ścianach przed ich zabetonowaniem. Zastosowanie tych metod umożliwia prace w temperaturach do – 15°C.

Z końcem listopada br. na placu budowy .KTW pojawiły się dwa nowe urządzenia dźwigowe o wysokościach 26 i 24 m. Żuraw nr 3 jest posadowiony bezpośrednio na płycie fundamentowej, a żuraw nr 4 na poziomie 0, poza obrysem budynku .KTW I. Oba dźwigi będą pracować na terenie inwestycji przez ok. trzy miesiące – do zakończenia prac nad fundamentami i kondygnacjami podziemnymi w obrębie budynku KTW II. Wykorzystanie łącznie czterech, a nie trzech jak początkowo planowano, żurawi związane jest z prowadzeniem ostatnich prac przy wykopie, wymagających transportu ciężkich elementów konstrukcyjnych.

Do tej pory wywieźliśmy około 108 tysięcy m3 urobku z wykopu, roboty są blisko ukończenia – wyjaśnia Marian Garczarczyk. – W tej chwili intensywnie pracujemy również nad płytą fundamentową; trwa montaż, zbrojenie i zalewanie poszczególnych sekcji, zarówno pod budynkiem .KTW I, który jest realizowany w pierwszej kolejności, jak i pod budynkiem .KTW II. – dodaje.

Prace wykonywane w ramach sekcji płyty fundamentowej budynku .KTW II wymagają wdrożenia kolejnych rozwiązań.

Dodatkowym wzmocnieniem posadowienia .KTW II są pale wykonane w formie baret, czyli elementów konstrukcyjnych posadowienia pośredniego pod płytę fundamentową, które dochodzą do głębokości 35 metrów – dodaje dyrektor projektu TDJ Estate.

Generalny Wykonawca planuje jeszcze w tym miesiącu zakończyć całość wykopu oraz płytę fundamentową pod .KTW II, a także rozpocząć szalunki stropowe i prace przy kondygnacjach parkingowych – 3 i – 2.

Zrealizowaliśmy bardzo ważny dla nas etap robót, czyli wykonanie ściany szczelinowej wraz z jej odsłonięciem i wykopem. Faza ta została zakończona kotwami gruntowymi, które trzymają całość ściany i ją stabilizują – tłumaczy Robert Klaszczyk, kierownik projektu STRABAG. – W tej chwili skupiamy się na realizacji zadań związanych z budową najniższej położonych kondygnacji podziemnych. Wiosną przyszłego roku chcemy przystąpić do etapu robót związanych z poziomami nadziemnymi. Postęp prac na budowie oceniam bardzo pozytywnie.

KTW I zlokalizowany przy al. W. Roździeńskiego 1 w Katowicach, będzie miał 14 kondygnacji (13 pięter oraz parter) i 66 metrów wysokości. Powierzchnia pojedynczej kondygnacji wyniesie 1480 m2. Projekt będzie realizowany zgodnie z certyfikacją BREEAM, uwzględniającą takie czynniki jak m.in. optymalne wykorzystanie energii, innowacyjność, wpływ zastosowanych rozwiązań i materiałów na zdrowie oraz komfort pracy użytkowników, jak też zarządzanie budynkiem (BMS).

Generalnym wykonawcą obiektu .KTW I jest katowicki oddział firmy STRABAG. Zarządzanie inwestycją oraz sprawowanie nadzoru inwestorskiego nad .KTW I TDJ Estate powierzył firmie Tebodin Poland.


 

O generalnym wykonawcy
STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wykorzystanie wysokiej jakości materiałów budowlanych oraz najnowszej generacji parku maszynowego. Dzięki tym atutom możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji – terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich klientów. Dzięki zaangażowaniu 73 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości około 14 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach.
Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ok. 5 tys. pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 900 mln EUR. Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl

O Tebodin
Multidyscyplinarna firma konsultingowo-inżynieryjna, która oferuje niezależne rozwiązania dla podmiotów z całego świata, opierając się na wiedzy i doświadczeniu wysoko wykwalifikowanej kadry, specjalizująca się w kompleksowej obsłudze inżynieryjnej, polegającej na projektowaniu, uzyskaniu pozwoleń, organizowaniu przetargów na roboty wykonawcze oraz zarządzaniu projektami dla szeregu inwestycji realizowanych na rynku nieruchomości biurowych, komercyjnych, mieszkaniowych i usługowych oraz obiektów przemysłowych. Firma posiada blisko 45 biur na świecie, w tym 5 w Polsce, zrzeszając 4 200 konsultantów i inżynierów. Więcej informacji jest dostępnych na www.tebodin.bilfinger.com

O biurowcach .KTW
Zlokalizowana obok legendarnego katowickiego „Spodka” inwestycja będzie składała się z dwóch obiektów połączonych trzypoziomowym podziemnym garażem. Zdecydowana większość powierzchni budynków będzie pełniła funkcje biurowe, które zostaną uzupełnione o przestrzeń handlowo-usługową, gdzie znajdą się m.in.: kantyna, oddział banku, firmy sektora finansowego oraz centrum medyczne i kawiarnia. Przesądzone jest także, że projekt będzie fazowany.

Teren o powierzchni ponad 0,7 ha, na którym powstanie kompleks biurowy, został nabyty przez TDJ Estate za kwotę 29 mln zł. Na mocy decyzji wydanej przez Urząd Miasta Katowice 23 listopada 2015 r., która w skutek braku odwołań ze strony uprawnionych instytucji zyskała status ostatecznej, w grudniu 2015 r. inwestor uzyskał pozwolenie na budowę.

Zapraszamy do odwiedzenia: www.ktw.com.pl | Facebook Biurowce .KTW | Instagram biurowce.ktw

O inwestorze
Spółka TDJ Estate, stanowiąca jeden z pięciu filarów Grupy TDJ, została powołana do życia w 2011 r., natomiast od 2013 r. prowadzi aktywną działalność deweloperską. Specjalizuje się w realizacji projektów w obszarze nieruchomości mieszkaniowych, biurowych, a także gruntowych (land developing). Portfolio inwestora obejmuje obiekty budowlane i działki zlokalizowane w dużych polskich miastach.