1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Builder 4Young Architects
  4. DWUDZIESTKA Z SZANSĄ NA WYGRANĄ!
DWUDZIESTKA Z SZANSĄ NA WYGRANĄ!

DWUDZIESTKA Z SZANSĄ NA WYGRANĄ!

0

W dniach 13-14 października 2016 odbyło się posiedzenie Kapituły Konkursu Buildera dla Młodych Architektów oraz obrady, w wyniku których spośród ponad 150 nadesłanych prac w trzech kategoriach wyłoniono 20 nominowanych do kolejnego etapu. Spotkanie odbyło się w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Nieprzypadkowo wybrane zostało właśnie to miasto – szczególnie ważne dla artystów i architektów, w którym zlokalizowany jest dom własny Stefana i Ewy Kuryłowiczów, niewątpliwa inspiracja do jednego z tematów naszego konkursu, jest to już bowiem dom własny-ikona.

Do drugiego etapu nominowano 10 domów własnych architekta i po 5 w pozostałych zadaniach, czyli „Wypełnij lukę funkcją kultury” i „Współczesne miejsce pracy”. Oznacza to, że już w listopadzie w siedzibie SARP w Warszawie spotkamy się z dwudziestoma zespołami autorskimi nominowanych prac, które będą miały możliwość obrony projektów przed Kapitułą konkursu. Z wybranej dwudziestki wyłonieni zostaną laureaci. Wręczenie nagród nastąpi 25 stycznia 2017 roku!

Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok – w tegorocznej edycji poziom prac był bardzo wyrównany, w związku z czym wyłonienie laureatów nie było proste i było powodem wielogodzinnej zaognionej dyskusji jurorów. Liczne prace prezentowały inspirację zrealizowanymi już, znanymi ikonami architektury światowej z różnych epok, choć szczególnie wysoko oceniane były prace o świeżym spojrzeniu na problem, czerpiące inspirację z kontekstu związanego z miejscem.

Wszyscy architekci jednak byli zgodni co do tego, że po czterech edycjach konkursu Buildera, w których niektóre tematy były abstrakcyjne, poziom uczestników jest na tyle wysoki, że czas na trudniejsze zadania, które byłyby konkretną odpowiedzią na potrzeby polskich miast, małych miejscowości i wsi, z uwzględnieniem tożsamości regionalnej miejsca. I niech to będzie zapowiedzią kolejnej, piątej edycji Konkursu Buildera dla Młodych Architektów do której już dziś serdecznie zapraszamy!