DMA – 12 MAJ 2016
0

DMA – 12 MAJ 2016

0

Teoretycznie, praktycznie, inspirująco, nowocześnie i otwarcie. Tak było podczas drugich w tym roku warsztatów Dzień Młodego Architekta, zorganizowanych 12 maja przez miesięcznik „Builder” i partnerów branżowych. 

Przyjeżdżają z różnych stron Polski. Niektórzy z tak daleka, że aby dotrzeć i wrócić muszą spędzić łącznie kilkanaście godzin w podróży. Ale to oznacza, że warsztaty edukacyjne Dzień Młodego Architekta mają swoją jakość i zasięg. To również sygnał, że młodzi architekci w inicjatywach „Buildera” realizowanych w ramach ogólnopolskiego programu „Promujemy Polską Architekturę” aktywnie poszukują możliwości rozwoju. Z przygotowanej w tym roku już po raz drugi propozycji edukacyjnej skorzystało blisko 450 osób. W komfortowej sali premierowej warszawskiego Multikina Złote Tarasy uczestnicy mogli wysłuchać wykładu, wziąć udział w ćwiczeniach i warsztatach praktycznych, a także skorzystać z konsultacji z ekspertami we foyer. W organizację tego bogatego merytorycznie i atrakcyjnego formalnie wydarzenia, oprócz miesięcznika „Builder”, zaangażowane są wiodące na polskim rynku firmy takie jak ABB, Budimex, CEMEX Polska, Saint-Gobain Glassolutions, HAURATON Polska, iSpot, Klinkier Przysucha, Libet, Oknoplast, PERI Polska, PONZIO Polska, quick-mix, Rigips, SOUDAL, Velux Polska, Graphisoft Archicad. Partnerami warsztatów są Stowarzyszenie Architektów Polskich i Fundacja im. Stefan Kuryłowicza, a patronat honorowy objęły Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Fenomen architektury

Mistrzowie architektury – uczą, inspirują, przyciągają. Spotkanie z nimi to jeden ze stałych  punktów Dnia Młodego Architekta, mocny ze względu na dorobek twórczy prelegentów, ale i na niebanalność podejmowanych przez nich tematów. „Fenomenologia w ujęciu Maksa Schelera jako narzędzie oceny architektury” – okazja do wysłuchania takiego wykładu nie zdarza się często, a właśnie takie zagadnienie postanowił przybliżyć uczestnikom warsztatów architekt Andrzej M. Chołdzyński. Autor projektów m.in. stacji Plac Wilsona, przystanków odcinka centralnego II linii warszawskiego metra czy oddanego w tym roku do użytku budynku Nowy Świat 2.0. starał się zwrócić uwagę młodych architektów na kwestię wartościowania w projektowaniu. Podążając za koncepcją niemieckiego filozofa i odwołując się do otaczającej rzeczywistości podkreślał istnienie zagrożenia, które dotyczy również architektury, a jest nim prymitywizacja świata. – Architektura może być wyrażeniem dążenia człowieka od wartości niższych do wartości wyższych – przekonywał Andrzej Chołdzyński. Aby do tego doszło w praktyce fundamentalne jest nadanie pierwszeństwa pytaniu „co?” nad dominującym dzisiaj pytaniem „jak?”. W szerszej perspektywie wykład Andrzeja M. Chołdzyńskiego pokazał, że filozoficzne peregrynacje nie są dla architektów bynajmniej bezcelowe, a wręcz wskazane.

Nowoczesne narzędzia w praktyce

Organizatorzy warsztatów zadbali o równowagę pomiędzy teorią i praktyką. W programie nie zabrakło warsztatów praktycznych. Pokaz jak projektować bez granic za pomocą oprogramowania ARCHICAD dał mgr inż. arch. Paweł Przybyłowicz, wykładowca z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, przy współudziale arch. Rafała Ślęka z firmy WSC Szymanik, dystrybutora oprogramowania. Zalety projektowania z wykorzystaniem cyfrowego modelu budynku przy użyciu wspomnianego programu są ogromne, poczynając od tego, że ograniczeniu ulega czasochłonne i żmudne przygotowanie dokumentacji, która generowana jest w tym przypadku automatycznie. Dzięki temu więcej czasu można poświęcić na projektowanie. Młodzi architekci przeszli mini kurs nawigacji w programie, mogli dowiedzieć, jak może wyglądać nowoczesna prezentacja w BIMx, uczyli się również, jak edytować model i dokumentację w ARCHICADzie. Jako ilustrację w ostatnim przypadku wykorzystano model domu na Saskiej Kępie w Warszawie zaprojektowanego przez Bohdana Lacherta i Józefa Szanajcę. W trakcie zajęć prowadzący odpowiedzieli na szereg pytań uczestników, zachęcając ich jednocześnie do zdobywania umiejętności w zakresie nowoczesnych narzędzi. Wiedza w tym zakresie będzie bowiem jednym z ważnych czynników decydujących o ich zawodowej przyszłości.

Rola nowoczesnych narzędzi w kontekście projektowania architektury była także jednym z motywów kolejnych zajęć, ćwiczeń praktycznych, które poprowadził architekt Robert Konieczny – Szkic w architekturze. To jeden z najbardziej uznanych współczesnych architektów nie tylko w Polsce, ale i na świecie, autor koncepcji serii domów, z których Dom Aatrialny i Dom Ukryty zostały zaliczone do najlepszych budynków świata. Jednym z najnowszych oddanych do użytku obiektów zrealizowanych według jego projektu jest Muzeum Przełomy w Szczecinie, które również było jednym z wątków wystąpienia. Konieczny podobnie jak Przybyłowicz posłużył się w swojej prezentacji urządzeniem iPad Pro, którego dystrybutorem jest iSpot. Przekonywał o znaczącej pozytywnej zmianie w pracy architektów, jakiej może dokonać zarówno to, jak i inne nowoczesne narzędzia. Innym motywem w tej części było zjawisko ewolucji, do jakiego może dochodzić w pracy architektonicznej. Na portfolio swojej pracowni – KWK Promes – Robert Konieczny uwidocznił, jak kolejne prace i rozwiązania stawały się etapami w tworzeniu kolejnych projektów.

Próba umiejętności

Dodatkową atrakcją, a jednocześnie możliwością sprawdzenia się w akcji z użyciem nowych technologii były ogłoszone podczas warsztatów konkursy. Pierwszy ogłosiła firma WSC Szymanik. Zadaniem uczestników było przygotowanie projektu przy użyciu oprogramowania Archicad. Było o co walczyć: 3, 2, 1 tys. zł czeka na laureatów trzech pierwszych miejsc. Oprócz tego do wygrania jest rower Strida. Prace należy wysyłać do 16 maja br.

Podczas warsztatów odbył się również konkurs zorganizowany przez sieć salonów iSpot, w ramach którego uczestnicy mieli przygotować szkic przy użyciu najnowszego urządzenia firmy Apple – iPada Pro. Laureatów w tym konkursie spośród autorów 57  prac wyłonił architekt Robert Konieczny. Trzy wyróżnienia otrzymali Adriana Bartniczuk, Krzysztof Gorczakowski, Ada Kocieniewska. Przyznano jedno pierwsze miejsce – zwyciężczynią została Alicja Kubicka. Laureaci otrzymali bezprzewodowe słuchawki Beats by Dre oraz najnowsze iPod’y Shuffle.

Założyciel biura KWK Promes był też jurorem i pomysłodawcą zadania w drugim konkursie. Uczestnicy mieli 20 minut na tym razem odręczne przygotowanie szkicu wymarzonego domu wraz z pracownią. Liczba chętnych, którzy zgłosili się do prezentacji przygotowanych prac przerosła możliwości czasowe warsztatów. Oceny prac jurorzy z KWK Promes dokonają już po zakończeniu warsztatów, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni niebawem na Facebook/KDMA.

Nagrody można było ponadto wygrać w konkursie ogłoszonym przez Saint-Gobain Glassolutions.

Źródła technicznej wiedzy

Dzień Młodego Architekta oprócz swoistych walorów edukacyjnych, jest też okazją, by przygotować się do startu w Konkursie dla Młodych Architektów. Trwa IV jego edycja. Uczestnicy mogli skonsultować swoje koncepcji z ekspertami, jak również dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo dokonać implementacji materiałów i technologii w przygotowywanych pracach. Przypomnijmy, że jednym z warunków Konkursu dla Młodych Architektów jest zastosowanie w zgłaszanych pracach rozwiązań wiodących firm na rynku – Mecenasów programu Promujemy Polską Architekturę. Przez cały czas trwania warsztatów do dyspozycji uczestników byli doradcy techniczni.

Tegoroczne warsztaty już na półmetku. Dwie następne edycje Dnia Młodego Architekta odbędą się po wakacjach: 21 października i 23 listopada.

Przypominamy również, że to ostatni moment, aby zgłosić się do Konkursu dla Młodych Architektów, tylko do 20 maja br. przyjmujemy zgłoszenia. A termin nadsyłania prac upływa 31 sierpnia br.

Zachęcamy również do śledzenia kolejnych wydań „Buildera” z dużą porcją treści dla architektów.

 

open