1. Home
  2. Bez kategorii
  3. TOMASZ BARANOWSKI – BUDUJEMY RAZEM
TOMASZ BARANOWSKI – BUDUJEMY RAZEM
0

TOMASZ BARANOWSKI – BUDUJEMY RAZEM

0

Sukces to ciężka praca, wytrwałość, dostrzeganie i wykorzystywanie szans oraz dobry i aktywny zespół. Cieszę się bardzo, że marka Balex Metal jest doceniana poprzez otrzymywane licznie nagrody, ale przede wszystkim dlatego, że istnieje bardzo liczne grono nabywców, którzy nam zaufali i realizują swoje inwestycje budowlane przy udziale wytwarzanych przez nas materiałów. 

z Tomaszem Baranowskim, Prezesem Grupy Balex Metal rozmawia Grzegorz Przepiórka.

Grzegorz Przepiórka: Balex Metal ma za sobą blisko 25-letnią historię szybkiego wzrostu. Należycie Państwo do grona tych firm, które wyróżniają się dynamicznym rozwojem na dużą skalę. Z czego bierze się ten sukces?

Tomasz Baranowski: Bardzo dziękuję za te miłe słowa. Właśnie ta dynamika nie pozwala nam spocząć na laurach, a jej pozytywne skutki wyzwalają w nas potrzebę ciągłego doskonalenia się i rozwoju. Główna siedziba firmy w Bolszewie koło Trójmiasta z niewielkiego zakładu produkcyjnego wyrosła na fabrykę o powierzchni kilkunastu hektarów. W międzyczasie na terenie Środkowej Europy powstało jeszcze kilka innych zakładów produkcyjnych. Od początku istnienia firmy cały jej kapitał był reinwestowany i w dużej mierze tak jest do dziś. Zaczynaliśmy od produkcji blachodachówki i blach profilowanych. Później przyszedł czas na zakończone biznesowym sukcesem rozpoczęcie produkcji płyt warstwowych, gdzie od wielu lat jesteśmy aktualnym i największym producentem w kilkunastu krajach Europy Środkowej. Dziś mogę już powiedzieć, że na tych wszystkich rynkach z powodzeniem pracujemy nad wprowadzaniem nowoczesnego materiału do izolacji budynków – Thermano. Sukces to ciężka praca, wytrwałość, dostrzeganie i wykorzystywanie szans oraz dobry i aktywny zespół. Cieszę się bardzo, że marka Balex Metal jest doceniana poprzez otrzymywane licznie nagrody, ale przede wszystkim dlatego, że istnieje bardzo liczne grono nabywców, którzy nam zaufali i realizują swoje inwestycje budowlane przy udziale wytwarzanych przez nas materiałów. Zadowolony klient to dla nas największy sukces.

G.P.: Czy to właśnie dlatego Balex Metal podpisuje się słowami „BUDUJEMY RAZEM”?

T.B.: Zdecydowanie tak. Dla nas to nie jest marketingowo brzmiące hasło. Chcemy proponować wyłącznie takie produkty, które będą spełniać oczekiwania inwestorów. Utrzymywanie właściwych relacji z klientami to fundament naszego biznesu. Ponad dwadzieścia lat temu mój ojciec, Lech Baranowski – dzisiejszy Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Balex Metal – rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą na rynku lokalnym, której zasięg stopniowo potem rozszerzał. Duża liczba naszych pierwszych klientów po tych dwóch dekadach jest dalej z nami, a my z nimi. Pół roku temu dostarczyliśmy materiały na ogromną inwestycję innego bardzo dużego producenta materiałów budowlanych, firmy Drutex. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ to inwestor z „branży”, który jest świadomy i niezwykle wymagający. Właśnie w takich momentach hasło „Budujemy Razem” ze słów przeradza się w działania. Oczywiście odnosi się ono również do tego, jak te działania realizujemy wewnętrznie. W naszej całej organizacji jedna czwarta personelu to osoby z ponad dziesięcio czy dwudziestoletnim doświadczeniem. Wśród nich są najlepsi specjaliści w swoich obszarach, którzy współpracują ze sobą w celu osiągania satysfakcjonujących wyników. Lubimy, gdy nasza praca daje klientowi realną wartość.

G.P.: Porozmawiajmy o planach. Jaki będzie rok 2016?

T.B.: Wiele z działań, które planujemy na ten rok, jest wynikiem projektów inwestycyjnych zrealizowanych przez nas w ostatnich pięciu latach. Niedawno uruchomiliśmy największą w Grupie fabrykę w Tomaszowie Mazowieckim, w którą zainwestowaliśmy przeszło sto milionów złotych. Na obszarze czternastu hektarów znajduje się tam najnowocześniejszy park maszynowy w Europie, obejmujący ciągi technologiczne do produkcji płyt warstwowych z rdzeniem poliuretanowym, produkcję blach profilowanych, profili zimnogiętych Z, C i Σ oraz, przede wszystkim, pierwszą w Polsce produkcję izolacji budynków bazującej na technologii poliuretanowej pianki PIR – Thermano. W międzyczasie dokonaliśmy także nabycia udziałów największego producenta rynien na Słowacji – firmy Element, która w znaczący sposób zwiększyła nasz potencjał produkcyjny. Jest to już nasza piąta fabryka w Grupie. Jednocześnie przez cały ten czas rozwijaliśmy nasze kompetencje wewnętrzne. Skutkiem tych inwestycji jest zwiększenie liczby zatrudnionych osób o blisko 30%. Wiele z nich to wysokiej klasy specjaliści z różnych obszarów: produkcji, technologii, finansów, handlu i marketingu. Przed nami komercjalizacja wszystkich tych projektów. Będziemy starać się utrzymywać stabilne tempo wzrostu sprzedaży naszych tradycyjnych produktów: blach profilowanych oraz płyt warstwowych. Oczywiście podobnie jak w minionych latach, przewidujemy dalsze inwestycje związane z wprowadzaniem nowych produktów na rynek. W tym roku planujemy szeroko rozwinąć asortyment we wszystkich trzech kategoriach produktowych: blach, płyt i izolacji. Przełomowym projektem, z punktu widzenia rozwoju strategicznego, jest również wielomilionowa inwestycja w Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Grupy Balex Metal. Będziemy w nim systemowo opracowywać kolejne rozwiązania dla budownictwa przy współpracy z praktykami oraz naukowcami związanymi z innowacjami w tej dziedzinie. Rok 2016 to jednak przede wszystkim koncentracja na izolacji Thermano.

G.P.: Przyzna Pan, że na polskim rynku od lat królują styropian i wełna. Czy w tym gronie powitamy również płyty z poliuretanu? Z uwagi na pewne przyzwyczajenia może to nie być łatwe.

T.B.: Tak, jest to dość duża zmiana w postrzeganiu izolacji budynków na rynku. Jakiś czas temu ta zmiana z sukcesem dokonała się jednak na Zachodzie, a teraz, dzięki Thermano, dociera do Polski. Poliuretan nie jest najtańszym izolatorem na rynku, ale inwestycja w termoizolację szybko się zwraca. Thermano od początku zostało bardzo dobrze przyjęte przez rynek. Myślę, że w niedalekiej przyszłości płyty z poliuretanu staną się równie popularne jak wełna czy styropian. Przemawia za tym praktyczne podejście. Dobra termoizolacja to duże oszczędności, a także kierunek, w jakim podąża Europa, związany z energooszczędnością i ochroną klimatu. Wystarczy spojrzeć, jak ogromnym zainteresowaniem cieszą się obecnie tzw. „zielone domy”. W ślad za tymi ideami idą konkretne przepisy. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej zaczęły już obowiązywać w budownictwie nowe normy. Zgodnie z nimi współczynnik przenikania ciepła dla ścian i dachów budynków musi być coraz niższy, co dla wykonawców oznacza konieczność montażu coraz to grubszej warstwy styropianu lub wełny. Izolacja Thermano ten problem omija, cechuje ją bowiem bardzo niska lambda λ = 0,023 (W/m·k), dlatego z łatwością można montować materiał na krokwiach, pod lub między nimi, na ścianach zewnętrznych i na posadzkach. Grubość przegrody ma znaczenie, a Thermano to najcieńszy materiał izolacyjny. Osobiście bardzo się cieszę, że żyjemy w czasach, w których istnieje świadomość, że korzyści materialne wynikające ze stosowania nowoczesnych materiałów budowlanych idą w parze z ekologią. Przy wdrażaniu Thermano na rynek zależy nam, aby przekonać do stosowania świetnego termoizolatora, który będzie mógł służyć nawet kilku pokoleniom. W tym miejscu warto również wspomnieć, że płyty poliuretanowe idealnie nadają się do recyklingu.

G.P.: Jakie jeszcze inne zalety posiada ten produkt?

T.B.: Jest to materiał uniwersalny, o szerokiej skali zastosowań. Płyty Thermano doskonale sprawdzają się zarówno w budownictwie mieszkaniowym czy przemysłowym, jak i podczas termoizolacji budynków rolnych. Dla każdego z tych zastosowań istotne będą różne właściwości. W przypadku dachów domów mieszkalnych, główną zaletą jest możliwość montażu termoizolacji na krokwiach, co eliminuje problem mostków cieplnych przy jednoczesnym zachowaniu estetyki poddasza. Thermano, dzięki bardzo wysokiej odporności na ściskanie oraz dwóm warstwom folii gazoszczelnej, to także idealny materiał do termoizolacji posadzek, również tych z układem ogrzewania podłogowego. Właśnie ze względu na szereg zastosowań, oszczędności i właściwości użytkowych, Thermano zdobywa coraz większe uznanie swoich użytkowników. Dla obiektów przemysłowych ważne będą inne zalety, m.in.: niewielki ciężar izolacji ułatwiający operowanie tym materiałem na dużych powierzchniach, twardość, umożliwiająca swobodne chodzenie po materiale podczas montażu, oraz łatwy i szybki system montażu, pozwalający zredukować koszty robocizny. Thermano świetnie nadaje się również do budynków rolniczych, zapewniając zrównoważone warunki termiczne do hodowli zwierząt. Poza tym jest całkowicie odporne na działanie lotnych związków organicznych, a także uszkodzenia powodowane przez zwierzęta i owady.

G.P.: Produkowane przez Balex Metal płyty warstwowe, blachy konstrukcyjne i izolacja Thermano wykorzystane zostały już do realizacji wielu prestiżowych i nowoczesnych budowli. Jednak oprócz nowego budownictwa warto pamiętać też o renowacjach. Uchwalona w minionym roku ustawa o rewitalizacji będzie zapewne generować nowe szanse. Jak ocenia Pan potencjał tego segmentu w kontekście firmy Balex Metal

T.B.: Przede wszystkim bardzo się cieszę, że taką ustawę podpisano. To bardzo dobrze wróży polskiemu krajobrazowi, który przez lata był zaniedbywany. Dotacje dla stref rewitalizacji na pewno pomogą przyspieszyć zmiany w tym zakresie. Oczywiście widzę też tutaj duży potencjał dla produktów Balex Metal, które świetnie nadają się do renowacji starych kamienic, budynków przemysłowych czy gospodarstw rolnych. Szeroki asortyment naszych wyrobów pozwala nam być obecnymi przy każdej takiej renowacji. Wspomniane Thermano sprawdzi się zarówno jako nowa warstwa izolacji w budynkach rolnych czy biurowcach, jak i w starych kamienicach. Panel na rąbek jest rozwiązaniem dla domów mieszkalnych. Płyty warstwowe nadają się do montażu na elewacjach starych fabryk i magazynów, bez konieczności ingerowania w materię konstrukcji.

G.P.: Balex Metal konsekwentnie staje się marką międzynarodową. Jakie produkty eksportujecie i gdzie one trafiają?

T.B.: W zależności od uwarunkowań danego rynku jesteśmy na nim obecni w zakresie takich produktów jak blachy profilowane czy płyty warstwowe. Ostatnie lata to także intensywny wzrost sprzedaży izolacji Thermano. Dostarczamy te produkty do wielu krajów, ale nasze główne rynki zbytu to Czechy, Słowacja, Niemcy, Kraje Bałtyckie i Skandynawskie oraz rynki wschodnie, jak Rosja, Białoruś, Ukraina, czy Mołdawia. Z ciekawostek mogę zdradzić, że produkty Balex Metal trafiają również do stałych odbiorców w Emiratach Arabskich i Stanach Zjednoczonych.

G.P.: Wspominał Pan wcześniej o planach związanych z wdrożeniem nowych produktów. Jakich nowości możemy się spodziewać od firmy Balex Metal w 2016 roku?

T.B.: Moim oczkiem w głowie jest wspomniane wcześniej Centrum Badawcze Balex Metal. Chcemy stworzyć doskonałe warunki do rozwoju innowacji. To będzie paliwo, które pozwoli nam na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój, a tego oczekuje się od liderów branży, którzy mierzą wysoko. Nasze udziały, w zależności od produktu i rynku, wynoszą od 10% do 35%. Wiem, że inwestując w nowe technologie, możemy te wyniki znacznie poprawiać. Jest to ważny powód, ale nie jedyny, dla którego z niecierpliwością czekam na pierwsze efekty badań. Bardzo chciałbym, żeby Balex Metal był jeszcze bardziej rozpoznawalny jako firma kojarzona nie tylko z najwyższą jakością, lecz także z innowacjami.

G.P.: Dziękuję za rozmowę.