Home Bez kategorii NAJWIĘKSZE PROJEKTY MIESZKANIOWE
NAJWIĘKSZE PROJEKTY MIESZKANIOWE
0

NAJWIĘKSZE PROJEKTY MIESZKANIOWE

0

Deweloperzy nie mają powodów do narzekań. Popyt na mieszkania nie słabnie, buduje i planuje się z rozmachem. Co może dziwić? Największy projekt mieszkaniowy, czyli warte 10 mld zł warszawskie Nowe Odolany, zbudują kolejarze.

Przygotowaliśmy zestawienie największych i najciekawszych inwestycji mieszkaniowych przeznaczonych do realizacji od 2014 roku. Powstało ono w oparciu o bazę serwisu KompasInwestycji. pl, zawierającą średnie i duże inwestycje realizowane na terenie całej Polski. Uwzględniamy zarówno projekty planowane, będące w realizacji, jak i wstrzymane. W zestawieniu wskazujemy miasta według liczby inwestycji o największej wartości.

Największe projekty

dane mieszkaniaNa największą i najbardziej kosztowną inwestycję mieszkaniową zapowiada się bezsprzecznie warszawski projekt PKP w południowo- zachodniej części Woli. Za przedsięwzięcie Nowe Odolany będzie odpowiedzialna działająca w ramach PKP spółka Xcity Investment. W rejonie ul. Połczyńskiej, na ponad 160 ha, ma powstać kompleks osiedli na ok. 25 tys. mieszkań o łącznej powierzchni 1,4 mln m2. Przewiduje się jedynie zabudowę mieszkaniową i usługową, a 31 ha mają stanowić parki i tereny zielone. W ramach projektu powstanie również centrum sportoworekreacyjne oraz pełna infrastruktura drogowa. PKP chce przeznaczyć na inwestycję 10 mld zł. W pierwszej kolejności powstanie plan zagospodarowania przestrzeni, następnym krokiem będzie stworzenie kilku projektów architektonicznych. Prace mają ruszyć po uzgodnieniu z władzami miasta oraz mieszkańcami Warszawy ostatecznego planu inwestycji. Pierwsze budynki mogą powstać już w 2020 r.

Kolejny duży warszawski projekt należy do Echo Investment. W ubiegłym roku spółka kupiła od hiszpańskiego Banco Financiero y de Ahorros działkę o powierzchni ok. 4,4 ha znajdującą się w centrum Warszawy, między ulicami Grzybowską, Wronią, Chłodną i Krochmalną. Wartość transakcji to 42 mln euro. W okresie 5-7 lat na terenie dawnych Browarów Warszawskich Echo Investment planuje realizację projektów deweloperskich o szacunkowej łącznej powierzchni 100 tys. m2. Zgodnie z obowiązującym dla tego terenu Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego spółka wybuduje tam zespół biurowy uzupełniony funkcją mieszkaniową. Wstępny, szacunkowy koszt realizacji tego projektu wynosi ok. 1 mld zł. Wewnętrzny zespół projektowy firmy Echo Investment przygotowuje aktualnie projekt koncepcyjny, który powinien być gotowy na przełomie roku.

We Wrocławiu już powstaje duży, wieloetapowy projekt. U zbiegu ulic Ślężnej oraz Armii Krajowej budowane jest osiedle Centauris. Kompleks jest realizowany w 5 etapach. Projekt inwestycji przygotowało biuro projektowe TH Architekci. Inwestor – Vantage Development – w 2011 r. oddał do użytku pierwszy etap złożony z trzech budynków, w których znalazło się 105 mieszkań, 8 apartamentów i 2 penthouse’y. W drugim etapie wykonano obiekt mieszczący 110 mieszkań, natomiast w trzecim etapie zaprojektowano 109 lokali, które pierwsi lokatorzy odbiorą jeszcze w tym roku. Do sprzedaży trafiły już także budynki IV i V etapu z terminem realizacji przewidzianym na III kwartał 2016 roku.

W przyszłym roku w Poznaniu wystartuje kilkuetapowy projekt Vastint Polska. W ramach Osiedla Portowo spółka zrealizuje ok. 1700 mieszkań. Inwestycja powstanie na 15-hektarowej działce przy ul. Starołęckiej i jest pilotażowym projektem prowadzonym w ramach Strategii Rozwoju Rzeki Warty 2030. Projekt architektoniczny Osiedla Portowo powstał na deskach pracowni ELD Poland. Na terenie inwestycji przewidziano punkty gastronomiczne i handlowe, przedszkole oraz żłobek. W planach jest również budowa przystani rzecznej dla jachtów motorowych i kajaków, układu ścieżek pieszych i rowerowych połączonych z Wartostradą i przeprawy mostowej łączącej osiedle z rekreacyjnymi terenami zielonymi Łęgów Dębińskich. W pierwszym etapie na obszarze 3,4 ha powstanie 12 budynków wielorodzinnych o łącznej powierzchni zabudowy 15 tys. m2. W obiektach o wysokości od 2 do 8 kondygnacji znajdzie się 380 mieszkań. Prace budowlane mają ruszyć w połowie 2016 roku.

W Warszawie

W grupie inwestycji mieszkaniowych o wartości z przedziału 100-500 mln zł przeznaczonych do realizacji od I kwartału 2014 roku najlepszy wynik osiągnęła Warszawa. W stolicy odnotowaliśmy aż 23 takie projekty, wstrzymany jest jeden – 160-metrowy apartamentowiec Chopin Tower, który w bliżej nieokreślonej przyszłości ma zostać wybudowany przez Ghelamco w rejonie ul. Grzybowskiej. W październiku br. zakończono realizację pierwszego etapu Central Park Ursynów. Generalnym wykonawcą etapu 1a, w ramach którego powstało 450 głównie dwu – i trzypokojowych mieszkań, była firma Warbud. Central Park Ursynów to największa inwestycja mieszkaniowa w historii Grupy Marvipol. Docelowo w ramach całego przedsięwzięcia powstanie ponad 2 tys. mieszkań. Projekt inwestycji przygotowała warszawska pracownia Archiplan Studio Projektowe Ewa Widera.

Przy ul. Jana Kazimierza na warszawskiej Woli Grupa Waryński i spółka Polnord realizują osiedle z 650 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej ok. 44 tys. m2. Projekt inwestycji przygotowała pracownia S.A.M.I. Architekci. Na działce o powierzchni 30 602 m2 powstaną budynki o wysokości od sześciu do dziewięciu kondygnacji. W pierwszym – będącym obecnie na ukończeniu – etapie osiedla Stacja Kazimierz przewidziano 179 mieszkań, pięć lokali usługowych oraz 183 miejsca parkingowe. Generalnym wykonawcą jest Budimex. Grupa Waryński i Polnord uzyskały już pozwolenie na budowę drugiego etapu kompleksu. Rozpoczęcie prac budowlanych zaplanowano na IV kwartał 2015 r. Drugi etap projektu, w którym powstanie 111 lokali, obejmuje realizację kameralnego kaskadowego budynku, składającego się z dwóch integralnych brył oraz charakterystycznego parterowego łącznika. W drugiej fazie inwestycji zaplanowano również 5 lokali usługowych oraz 117 miejsc parkingowych. Wartość projektu szacuje się na ok. 600 mln zł. Grupa Waryński realizuje w Warszawie również drugi projekt mieszkaniowy. Wspólnie z firmą Dantex prowadzi budowę osiedla Miasto Wola. Projekt architektoniczny inwestycji przygotowała pracownia 4AM Architekci. Docelowo na działce o powierzchni 34 355 m2 powstanie nowoczesny kompleks, składający się z budynków mieszkalnych liczących od sześciu do dziewięciu kondygnacji, w których znajdzie się ok. 850 mieszkań. Na terenie osiedla powstanie 977 miejsc parkingowych. Łączna powierzchnia użytkowa inwestycji wyniesie 50 310 m2. Pierwszy etap osiedla, którego budowa jest na finiszu, obejmuje realizację 112 mieszkań o powierzchni od 27 do 144 m2 oraz 119 miejsc parkingowych. W marcu br. ruszyła budowa drugiego etapu. Do końca przyszłego roku powstanie 113 mieszkań o powierzchni od 29 do 118 m2. Wykonawcą obu etapów osiedla jest Unibep.

W gronie planowanych warszawskich inwestycji jest m.in. Bohema, projekt OKAM Capital przy ulicy Szwedzkiej. Przedsięwzięcie zakłada rewitalizację XIX-wiecznej fabryki kosmetyków Pollena. Na działce o powierzchni 4,3 ha, w industrialnych budynkach, powstaną lokale handlowo-usługowe, restauracje, food market o powierzchni 2 tys. m2, oraz około 900 mieszkań. Za projekt odpowiada konsorcjum dwóch firm architektonicznych – SUD Architekci w zakresie części komercyjnej oraz Grupa 5 w zakresie części mieszkaniowej. Pierwszy etap inwestycji ma zostać oddany do użytkowania na początku 2018 roku.

W Krakowie

W stolicy Małopolski znajduje się 10 inwestycji mieszkaniowych o wartości z przedziału 100-500 mln zł. Wstrzymano dwie: Osiedle Atrium Residence z ponad 700 mieszkaniami w 8 budynkach oraz kompleks mieszkaniowy Orco City. W realizacji są dwa etapy Bagry Park, jednej z największych inwestycji Atal w Krakowie. Za projekt osiedla odpowiedzialna jest pracownia Ar-De Studio. Bagry Park zostanie zrealizowane w trzech spójnych architektonicznie etapach. Docelowo w ramach inwestycji w 28 budynkach powstanie 551 mieszkań. Pierwszy etap Bagry Park, w którym są 222 mieszkania, zostanie zakończony w I kwartale 2016 r. W drugim etapie w 11 budynkach powstaną 233 lokale. Do sprzedaży trafiło także 195 miejsc garażowych oraz 97 zewnętrznych miejsc postojowych. Prace budowlane drugiego etapu inwestycji ruszyły w sierpniu 2014 r., a zakończą się w drugim kwartale 2017 r.

Jednym z największych projektów deweloperskich buostatnich lat w Krakowie są Nowe Czyżyny, w ramach których powstają sąsiadujące ze sobą dwa zespoły: osiedle Avia i osiedle Orlińskiego. Całe przedsięwzięcie spółki Budimex Nieruchomości obejmuje 1374 mieszkania, miejsca parkingowe, lokale usługowe, tereny zielone i rekreacyjne. Projekt osiedla przygotowało Biuro Architektoniczne B2 Studio. Należący do Budimeksu Nieruchomości grunt w Czyżynach w Krakowie umożliwia wybudowanie łącznie 3500 mieszkań. Jak podała spółka, rynkowa wartość inwestycji wynosi około 300 mln zł. netto. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex. W pierwszym etapie, przy ul. Orlińskiego 4, w 7-piętrowym budynku przewidziano 139 mieszkań o metrażach od 28 do 83 m2. Zakończenie budowy planowane jest na IV kwartał 2015 roku. II etap osiedla Avia obejmuje 183 mieszkania w budynku, który składał się będzie z 3 części: dwóch 15-piętrowych oraz 7-piętrowej. Realizacja zakończy się w II kwartale 2016 r. Jesienią br. inwestor wprowadził do oferty kolejny, III etap osiedla Avia. Przy ul. Orlińskiego do III kwartału 2017 r. wyrosną dwa budynki: 7- i 15-piętrowy. Znajdzie się w nich 178 mieszkań.

W Łodzi

Odnotowaliśmy tu 5 inwestycji mieszkaniowych o wartości z przedziału 100-500 mln zł. W budowie jest pierwszy etap osiedla Narutowicza Residence. Inwestycja Tree Development Group powstaje przy ul. Pomorskiej, na obszarze o powierzchni blisko 25 tys. m2, a jej łączna wartość to około 115 mln zł. Za projekt architektoniczny osiedla odpowiada pracownia Pomianowska Wójcik Architektura. W pierwszym etapie, na który składają się trzy ośmiopiętrowe budynki mieszkalne, wybudowanych zostanie łącznie 207 apartamentów w metrażach od 30 do 77 m2. Na ostatnich kondygnacjach znajdą się penthouse’y o powierzchni 91 i 106 m2. W ramach inwestycji generalny wykonawca – Przedsiębiorstwo Budowlane Artom – wykona również drogi i parkingi, tereny rekreacyjno- sportowe oraz sieci i przyłącza mediów. Budowa ruszyła w październiku 2014 r. Planowany termin ukończenia realizacji pierwszego etapu osiedla to pierwsza połowa 2016 r.

Prawdopodobnie w przyszłym roku w Łodzi rozpocznie się realizacja kolejnej inwestycji mieszkaniowej. Przy ul. Wydawniczej należąca do grupy kapitałowej „Kartuska” firma Top- Bud planuje budowę 13-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego z usługami na parterze i garażem w podziemiu. Inwestycja została zaprojektowana przez pracownię projektowo- inwestycyjną Piotr Bliński Architekt. Projekt liczy 12 pięter od strony północnej i opada kaskadowo do 11 i 9 kondygnacji po stronie południowej. Składa się z 3 etapów o łącznej powierzchni użytkowej 54 tys. m2. W obiekcie znajdzie się 356 lokali, w tym 104 mieszkania 1-pokojowe, 170 mieszkań 2-pokojowych i 82 mieszkania 3-pokojowe. Na parterze budynku zostało przewidzianych 9 lokali usługowych o łącznej powierzchni blisko 900 m2. Pierwsi właściciele będą mogli zamieszkać w swoich mieszkaniach w IV kwartale 2017 r. Całość zostanie oddana do użytku do końca 2019 r. Wartość inwestycji szacowana jest na 110 mln zł.

Michał Oksiński
redaktor portalu
Kompasinwestycji.pl

open