1. Home
  2. Z STARE KATEGORIE
  3. Nauka
  4. GĘSTOŻEBROWE PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ KONSTRUKCYJNYCH STROPÓW. CZĘŚĆ 1
GĘSTOŻEBROWE PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ KONSTRUKCYJNYCH STROPÓW. CZĘŚĆ 1
0

GĘSTOŻEBROWE PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ KONSTRUKCYJNYCH STROPÓW. CZĘŚĆ 1

0

Są obecnie jednym z najczęściej stosowanych konstrukcyjnych rozwiązań w budownictwie ogólnym i mieszkaniowym, zwłaszcza jednorodzinnym. Szczególną uwagę poświęcono w przeglądzie rozwiązaniom stropów wprowadzonym na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz nadal stosowanym w kraju. 

Największą grupę wśród nich stanowią stropy o rozpiętościach do 6,0 m. Przedstawiony przegląd pokazuje, że stosowanie stropów gęstożebrowych o większych rozpiętościach nie nastręcza problemów. Istnieją typowe rozwiązania dla rozpiętości do 8,0 m przy wyższych wysokościach konstrukcyjnych stropów lub przy zastosowaniu belek sprężonych. Indywidualne rozwiązania z stropami monolitycznymi pozwalają uzyskać rozpiętości do 18 m (np. Swedeck). Prace badawcze w zakresie stropów o większych rozpiętościach są ciągle podejmowane – np. stropy z częściowo sprężonymi beleczkami kratownicowymi Teriva o łącznej wysokości 35 cm i rozpiętości 9,6 m.

Podział
Omawiane konstrukcje stropów gęstożebrowych podzielono na trzy zasadnicze grupy w zależności od sposobu wykonania żebra nośnego:
• stropy monolityczne z wypełnieniem l ub bez wypełnienia,
• prefabrykowano-monolityczne,
• prefabrykowane.
Najchętniej stosowanymi obecnie stropami są konstrukcje na belkach kratownicowych.

CZYTAJ DALEJ >>