Drugie spotkanie cyklu warsztatów BIM z ARKANCE Poland na SGGW

27 marca 2026 roku odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu warsztatów BIM, organizowanych wspólnie przez miesięcznik Builder oraz firmę ARKANCE Poland – partnera programu Builder for the Future – dla studentów Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW / Warsaw University of Life Sciences.

Cykl warsztatów poświęcony jest nowoczesnym narzędziom cyfrowym oraz metodom pracy w środowisku BIM, które odgrywają coraz większą rolę w procesie projektowania i realizacji inwestycji budowlanych.

Tematyka drugich zajęć

Zajęcia poprowadził ponownie mgr inż. arch. Radosław Mazgaj, Specjalista ds. BIM w ARKANCE, który tym razem skupił się na zagadnieniach związanych ze współpracą zespołową w projektowaniu.

Drugie warsztaty odbyły się pod hasłem:
„Praca współdzielona tradycyjna w Revit vs współdziałanie w chmurze”

Podczas spotkania omówiono m.in.:

  • tradycyjny model pracy współdzielonej w środowisku Revit,
  • proces tworzenia modelu centralnego oraz podziału zadań projektowych,
  • zasady współpracy zespołowej w modelu lokalnym,
  • możliwości współdziałania projektowego w środowisku chmurowym przy wykorzystaniu platformy ACC (Autodesk Construction Cloud).

Szczególną uwagę poświęcono różnicom pomiędzy klasycznym podejściem do pracy zespołowej a nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi na chmurze, które usprawniają komunikację, koordynację oraz dostęp do danych projektowych.

Praktyczna wiedza i nowe kompetencje

Warsztaty miały charakter praktyczny i pozwoliły uczestnikom lepiej zrozumieć, jak organizować pracę projektową w zespołach oraz jak efektywnie wykorzystywać narzędzia BIM w codziennej pracy inżynierskiej.

Dzięki bezpośredniemu kontaktowi z ekspertem studenci mogli skonfrontować wiedzę teoretyczną z realiami pracy projektowej oraz poznać rozwiązania stosowane w praktyce branżowej.

Cykl rozwijający kompetencje przyszłych inżynierów

Cykl warsztatów BIM obejmuje pięć spotkań, a jego ukończenie umożliwia uzyskanie imiennego certyfikatu (mikropoświadczenia) potwierdzającego zdobyte kompetencje w zakresie nowoczesnych technologii projektowych.

Dodatkową motywacją dla uczestników jest nagroda ufundowana przez firmę ARKANCE Poland – udział w certyfikowanym szkoleniu buildingSMART, przygotowującym do międzynarodowego egzaminu z zakresu openBIM.

Warsztaty stanowią istotny element programu Builder for the Future, wspierającego rozwój młodych architektów i inżynierów poprzez połączenie edukacji akademickiej z praktyką branżową.

Kolejne spotkania w ramach cyklu będą kontynuować tematykę pracy w środowisku BIM oraz wykorzystania narzędzi cyfrowych w projektowaniu i zarządzaniu inwestycjami.

Szczegółowy harmonogram warsztatów dostępny jest na stronie:
https://builder4future.pl/2026/03/17/cykl-warsztatow-bim-z-arkance-poland-systems/