1. Home
  2. WSPIERAMY
  3. Saint-Gobain Architecture Student Contest 2024– znamy temat 19. edycji konkursu!
Saint-Gobain Architecture Student Contest 2024– znamy temat 19. edycji konkursu!
0

Saint-Gobain Architecture Student Contest 2024– znamy temat 19. edycji konkursu!

0

Nadchodzi kolejna odsłona Architecture Student Contest – międzynarodowego konkursu kierowanego do studentów architektury, których zadaniem jest projektowanie i ożywianie zdegradowanej przestrzeni miejskiej z uwzględnieniem komfortu użytkowników i wymagań środowiskowych. Po słonecznej Lizbonie przyszedł czas na przeciwną destynację. Gdzie odbędzie się najbliższa edycja konkursu? Jakie wyzwanie zostanie postawione przed uczestnikami?

Budowanie przyszłości miast w dwuetapowych zmaganiach

Architecture Student Contest to konkurs dwuetapowy, kierowany do aktywnych studentów kierunków architektonicznych i pokrewnych z całego świata. Udział może być indywidualny, choć zazwyczaj uczelnie reprezentowane są przez dwuosobowe zespoły, nad którymi czuwa opiekun (pracownik naukowy).

Pierwszy etap konkursu realizowany jest na poziomie krajowym pod czujnym okiem lidera Saint-Gobain, działającego na terenie danego państwa. Zwycięski zespół wyłoniony w ramach kwalifikacji rodzimych przechodzi następnie do etapu międzynarodowego. Laureaci etapów krajowych prezentują swoje prace przed jury podczas pięciominutowych wystąpień. Należy również zaznaczyć, że na każdym z etapów konkursu w kapitule zasiadają znamienite osobistości architektury i cenieni w branży projektanci, co dodatkowo podnosi rangę tego wydarzenia.

Rejestracja do konkursu Architecture Student Contest 2024 potrwa do 29 marca 2024 roku. Jednocześnie jest to ostateczny termin nadsyłania prac do pierwszego etapu, który w poszczególnych krajach zostanie rozstrzygnięty w kwietniu 2024 roku.

Zaprojektuj osiedle mieszkaniowe w Helsinkach

Przekształcanie tkanki miejskiej różnych miejsc świata to prawdziwa szkoła architektury dla każdego z uczestników konkursu. Tegoroczne Architecture Student Contest jest organizowane w Finlandii przy ścisłej współpracy z Uniwersytetem Helsińskim i miastem Helsinki. Uczestnicy edycji 2024 muszą zaprojektować osiedle mieszkaniowe ulokowane w okolicy Viikki Research Farm i Veterinary Teaching Hospital – na obszarze należącym do Uniwersytetu Helsińskiego, dla którego przygotowywany jest obecnie plan rozwoju na najbliższe lata.

Studenci muszą skupić się na dostosowaniu projektu pod względem jego lokalizacji i dopasowaniu do sąsiadujących budynków czy okolicznej zieleni. Nie można zapomnieć także o oczekiwaniach osób przebywających na terenie uniwersytetu (studentów, wykładowców czy mieszkańców odwiedzających tę przestrzeń). Projekty powinny uwzględniać połączenie z budynkiem Gardenia (gdzie obecnie znajduje się browar rzemieślniczy CooHead Brew) oraz jego ogrodem japońskim, jak również planowane w nieodległej przyszłości zewnętrzne działania na otaczających terenach, m.in. wyburzenie starego muzeum rolniczego.

Każda edycja konkursu dotyczy innego miejsca i kraju. Poprzednia związana była z rewitalizacją działki wchodzącej w skład obszaru urbanistycznego Składowiska Odpadów Boavista w Lizbonie. Tutaj etap międzynarodowy nie obył się bez sukcesu Polski – reprezentantki Politechniki Wrocławskiej, Magdalena Kazulak i Konstancja Staniecka prowadzone przez dr hab. inż. arch. Annę Bać, otrzymały nagrodę Student Prize za projekt „Yellow”. Z kolei zadaniem edycji 2022 była renowacja obiektu starej warszawskiej fabryki oraz zaprojektowanie komercyjnego akademika w jej okolicy – w tej odsłonie konkursu trzecie miejsce w etapie światowym zajęli reprezentanci Politechniki Śląskiej, Grzegorz Staroń i Grzegorz Środa, a opiekunem ich pracy był dr inż. Andrzej Duda.

Nowe kryteria oceny projektów konkursowych

Jak każdego roku, projekty studentów muszą wyróżniać się innowacyjnym, zrównoważonym podejściem do tematu, a także zgodnością z wytycznymi technicznymi Grupy Saint-Gobain. Oznacza to, że na wszystkich poziomach oceny pod szczególną uwagę brane są aspekty ekonomiczne, ekologiczne i społeczne. W zależności od charakteru obiektu kryteria będą lekko zróżnicowane. W przypadku nowego budynku, waga oceny wynosi 60%, z czego 30% oceny jury będzie stanowiła kategoria „architektura” (funkcjonalność, aspekty terenowe, układ, doskonałość koncepcji), zaś 30% „zrównoważone budownictwo” (redukcja śladu węglowego, cyrkularność, zdrowie i samopoczucie użytkowników, zagadnienia fizyki budowli, detale konstrukcji, odpowiednie zastosowanie produktów Saint-Gobain). W przypadku renowacji istniejącej budowli, waga oceny wynosi 40% (zarówno architektura, jak i zrównoważone budownictwo zostaną ocenione na poziomie 20%). Nowe kryteria oceny to niejedyne zmiany w konkursie ASC 2024 – modyfikacji poddano także nagrody.

Oprócz pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca, jury rok rocznie przyznawało także Special Prize dla pracy wyróżniającej się na tle pozostałych. W najnowszej edycji ASC nagroda zostaje przemianowana na Teacher Prize, a decyzja o jej przyznaniu będzie oddana w ręce opiekunów projektów (profesorów, promotorów prac, wykładowców), którzy w drodze głosowania wybiorą najlepszą pracę poza podium.

Niezapomniane wrażenia, możliwość nawiązania bezcennych kontaktów branżowych czy nagrody pieniężne to tylko jedne z niezliczonych zalet tego prestiżowego konkursu. Saint-Gobain Architecture Student Contest umożliwia młodym projektantom przede wszystkim wymianę doświadczeń na arenie międzynarodowej oraz poznawanie znaczenia zrównoważonego rozwoju dla branży architektonicznej. To także doskonała okazja do pogłębionej dyskusji na temat roli współczesnego budownictwa w zapewnianiu komfortu użytkownikom i dbaniu o lepszą przyszłość Ziemi i jej mieszkańców. A wszystkiemu przyświeca nieodłącznie cel nadrzędny Grupy „Making The World a Better Home”.