1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. JAKI RODZAJ POKRYCIA DACHOWEGO WYBRAĆ?
JAKI RODZAJ POKRYCIA DACHOWEGO WYBRAĆ?
0

JAKI RODZAJ POKRYCIA DACHOWEGO WYBRAĆ?

0

Pytanie brzmi znajomo? Z pewnością, bo zadają je sobie wszyscy planujący budowę własnego domu. Uważne przyglądanie się dachom mijanych domów i częste wizyty w składach budowlanych oraz uważniejsza lektura portali i magazynów o tematyce budowlanej zwykle rodzą jeszcze więcej pytań. Tymczasem inwestor powinien zacząć od sprawdzenia miejscowego planu zabudowy, w którym znajdzie wiele przydatnych wytycznych dla budujących, w tym tych dotyczących m.in. rodzaju pokrycia dachowego, koloru czy minimalnego kąta nachylenia połaci. Co trzeba wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję o wyborze jednego z najpopularniejszych pokryć dachowych – blachodachówki, dachówki ceramicznej lub cementowej?

Kupujesz gotowy projekt domu? Doczytaj szczegóły.

Zanim zdecydujesz się na zakup projektu domu i jego dalszą adaptację, sprawdź, czy jego założenia odpowiadają miejscowemu planowi zabudowy, a następnie na zaproponowane przez projektanta pokrycie dachowe – rodzaj, stopień nachylenia połaci wraz z dopuszczalnymi odchyleniami i stopień skomplikowania dachu. Jeśli zaplanowano lekkie pokrycie dachowe, szacowany koszt budowy będzie zbliżony do realnego, a zmiana, np. na cięższą dachówkę, będzie wymagała zmian w projekcie, wzmocnienia więźby i zwiększenia czasu oraz budżetu na budowę. Jeśli projekt zakłada prosty dwuspadowy dach, brak lukarn, wolego oka czy okien dachowych – najbardziej opłacalny jest wybór blachodachówki ciętej na wymiarlub nowocześnie prezentujących się paneli dachowych na rąbek. Jeśli dach zawiera więcej załamań, bardziej praktycznym rozwiązaniem jest blachodachówka panelowa, ale spodziewaj się nieco większych kosztów związanych z pracą ekipy dekarskiej i obróbek dekarskich czy zakupem akcesoriów.

Porozmawiaj z doświadczonym dekarzem

Umów się na konsultacje z firmą dekarską, aby pokazać projekt domu, porozmawiać o twoich potrzebach, oczekiwaniach dotyczących estetyki dachu i funkcjonalności poddasza. Firmy działające na rynku od wielu lat podzielą się z tobą doświadczeniem na temat różnych pokryć dachowych, ekonomicznych aspektach ich kładzenia i eksploatacji czy zalecanych akcesoriach wpływających na walory termoizolacyjne i akustyczne dachu. Profesjonalista powinien wyjaśnić ci, jak dany rodzaj pokrycia wpływa na wymagania związane z budową więźby, jakie dopuszcza metody wstępnego krycia, jakie ma wymagania dotyczące wiatroizolacji i termoizolacji. Jeśli rozważasz zakup blachodachówki, warto opowiedzieć dekarzowi, w jakiej okolicy będzie stał dom i jakie warunki środowiskowe na niego oddziałują. Zwiększenie ekspozycji na słońce lub wilgoć, bliskość lasu czy ruchliwej drogi mogą być wskazówką, jaki kształt i rodzaj powłoki powinny się najbardziej sprawdzić.

Przeanalizuj budżet przeznaczony na budowę

Inwestycja w dobrze działający, czyli wentylowany i szczelny dach, jest kluczowa dla całego ekosystemu, jakim jest gospodarstwo domowe. Każdy z rodzajów materiału na dach ma określoną żywotność, stąd najdroższym rozwiązaniem jest dachówka ceramiczna, a w tej kategorii małoformatowa dachówka karpiówka. Jeśli twoim celem jest budowa domu ekonomicznego, najbardziej uniwersalna jest blachodachówka – można ją położyć na dachu remontowanego domu oraz nowym budynku mieszkalnym, biurowym czy gospodarczym. Dostępne na rynku modele doskonale imitują dachówki profilowane i płaskiegont drewniany a nawet tworzą zupełnie nowe wzory. Przeglądając ofertę interesujących cię modeli zwróć uwagę na rodzaj powłoki ochronnej, ponieważ to ona decyduje o trwałości dachu i jego odporności na rdzewienie, uszkodzenia mechaniczne i skutki promieniowania UV. Najlepsze parametry posiadają powłoki poliuretanowe (np. PURLAK i PURMAT, Blachy Pruszyński), na które gwarancja sięga nawet do 50 lat. Dużą popularnością cieszą się powłoki poliuretanowo-poliestrowe (tzw. hybrydowe) mające dobry stosunek jakości do ceny (np. PURMAX, Blachy Pruszyński) z gwarancją do 40 lat.

Na koniec, wybór rodzaju pokrycia to bardzo indywidualna sprawa, ale nie można zapominać, że drugą stroną medalu jest rzetelna praca firmy dekarskiej. Dlatego warto szukać dla siebie firmy doświadczonej w kładzeniu danego rodzaju pokryć dachowych i mająca dobre rekomendacji od innych budujących.