1. Home
  2. DWA OBLICZA
  3. KONKURS DWA OBLICZA
  4. FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE
FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE

FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE

0

Prezentujemy projekt SHS STUDENT HOUSE SZCZECIN, który znalazł się w finale Konkursu „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ BETONU KOMÓRKOWEGO I PREFABRYKACJI BETONOWEJ, w zadaniu „Projekt koncepcyjny architektoniczno-inżynierski współczesnego akademika marzeń w wybranej lokalizacji”, uwzględniający zastosowanie dwóch podstawowych technologii: prefabrykacji betonowej oraz autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK).

FINALIŚCI – 3 TYS. ZŁ DLA ZESPOŁU

ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY W SZCZECINIE
WYDZIAŁ BUDOWNICTWA I INŻYNIERII ŚRODOWISKA, WYDZIAŁ ARCHITEKTURY

SHS STUDENT HOUSE SZCZECIN

Zespół: Konrad Biliński, Wydział Architektury, Paulina Schmelter, Wydział Architektury, Monika Głowacka, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Dominika Kot, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Opiekunowie: dr inż. arch. Wojciech Pawłowski, Wydział Architektury, dr inż. Szymon Skibicki, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Obiekt domu studenckiego zlokalizowane w bliskiej odległości istniejącego Wydziału Elektrycznego z wykorzystaniem walorów „zielonego otoczenia”, które otacza cały kompleks. Zachowano naturalne otwarcia widokowe co dało możliwość stworzenia naturalnych enklaw wypoczynkowych dla studentów w otoczeniu istniejącego drzewostanu. 

Bryłę budynku ukształtowano jako trzy kubiczne formy z których dwie ( jedna pięciokondygnacyjna, druga sześciokondygnacyjna) stanowią funkcję mieszkalną ze zlokalizowanymi w parterze funkcjami rekreacyjna – sportowymi, natomiast trzecia , dwukondygnacyjna, pełni funkcję wypoczynkową z cichymi miejscami do nauki. Dodatkowo dach części dwukondygnacyjnej  zrealizowano jako „zielony” i przeznaczony dla rekreacji.  Cały obiekt został zaprojektowany jako zamknięty bez możliwości dostępu osób trzecich ( wszystkie funkcje dostępne tylko dla mieszkańców domu studenckiego ). 

W części mieszkalnej zaprojektowano trzy rodzaje mieszkań, jedno i dwuosobowe z aneksem kuchennym i wyodrębnionym pionem sanitarnym ( w zależności od aranżacji pokoje jednoosobowe można przekształcić w dwuosobowe) oraz mieszkania rodzinne z dwoma sypialniami, jadalnia z aneksem kuchennym oraz łazienką. Maksymalna  liczba miejsc mieszkalnych  – 270. 

Konstrukcja budynków została zaprojektowana w taki sposób, żeby było możliwe wykorzystanie jak największej ilości prefabrykatów przy jego budowie. Główna konstrukcja nośna części mieszkalnej budynku to podłużny ustrój ścianowy z sprężonymi stropami prefabrykowanymi kanałowymi Pekabex HC.  Konstrukcja ścian budynku została zoptymalizowana w zależności od kondygnacji: na kondygnacjach dolnych ściany zaprojektowano jako żelbetowe monolityczne ze względu na duże obciążenia, w ścianach wyższych kondygnacji w zależności od wymaganej nośności i izolacyjności akustycznej zastosowano ściany murowane z drobnowymiarowych pustaków silikatowych lub z betonu komórkowego.  

O autorach

Konrad Biliński 
Student pierwszego roku studiów magisterskich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Fascynat muzyki, grafiki i motoryzacji. 

Paulina Schmelter  
Studentka pierwszego roku studiów magisterskich Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Pasjonatka rysunku i podróży kulinarnych. 

Monika Głowacka  
Studentka drugiego roku kierunku Budownictwo – Inżynier Europejski na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Dominika Kot  
Studentka drugiego roku kierunku Budownictwo – Inżynier Europejski na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecin.

Opiekunowie

Dr inż. arch. Wojciech Pawłowski 
Od 1998 roku jest pracownikiem naukowym w Katedrze Architektury Współczesnej Teorii i Metodologii Projektowania. Główną tematyką jaką się zajmuje jest komputerowe wspomaganie projektowania. Jest twórcą Centrum Symulacji BIM i VR na Wydziale Architektury w którym zajmuje się najnowszymi cyfrowymi technologiami wspomagania projektowania w tym zastosowania technologii VR i AR w projektowaniu. Jest również certyfikowanym BIM Manager. Jako czynny architekt prowadzi autorska pracownię projektowa KWADRAT od 1987 roku. 

Dr inż. Szymon Skibicki 
Zajmuje się obecnie wytwarzaniem przyrostowym (drukiem 3D) kompozytów cementowych. Posiada w sumie 35 publikacji w wydawnictwach recenzowanych (czasopisma, konferencję międzynarodowe, monografie) i 5 patentów związanych z drukiem 3D. W ramach działalności badawczej brał udział w  zakończonym sukcesem projekcie RPO dotyczącym wdrożenia energochłonnej stalowej bariery tymczasowej. Obecnie jestem kierownikiem projektu wdrożeniowego na temat druku 3D kompozytów cementowych z jedną z szczecińskich firm. W ramach współpracy ze studentami jest opiekunem koła naukowe z którym w 2021 wygrał dwie nagrody podczas ogólnopolskiego konkursu POWER TOWER 2021 (dotyczącego budowy wieży z drewna). Ponadto w pracy zawodowej jest w zespole eksperckim zajmującym się wykonywaniem opinii dotyczących stanów technicznych obiektów budowlanych. 


ORGANIZATORZY KONKURSU:
miesięcznik Builder, Stowarzyszenie Producentów Betonów

PARTNER TECHNOLOGICZNY: WSC Witold Szymanik i S-ka

Fundatorem nagród w Konkursie „DWA OBLICZA JEDNA PRZYSZŁOŚĆ JEST STOWARZYSZENIE PRODUCENTÓW BETONÓW”

WYNIKI KONKURSU

SKŁAD KAPITUŁY