1. Home
  2. KONKURSY
  3. KDMI
  4. Elewacje VETURE jako rozwiązanie ocieplenia na istniejącej warstwie ocieplenia
Elewacje VETURE jako rozwiązanie ocieplenia na istniejącej warstwie ocieplenia
0

Elewacje VETURE jako rozwiązanie ocieplenia na istniejącej warstwie ocieplenia

0

LAUREACI NAGRODY DOM CONSTRUCTION

Jakub Kotliński, Karolina Imiołek
Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej

Mentor: dr inż. Aleksander Byrdy

Tematem pracy konkursowej jest analiza możliwości zastosowania prefabrykatów Veture do dociepleń istniejących ścian dwuwarstwowych. Elewacje Veture to prefabrykowane systemy ociepleń ścian zewnętrznych, mocowanych za pomocą kleju lub łączników mechanicznych do dodatkowej warstwy termoizolacji lub bezpośrednio do lica ściany. W celu weryfikacji możliwości zastosowania w polskich warunkach klimatycznych zamodelowano pracę statyczną przyjętego koncepcyjnego kształtu bloku Veture.  W obliczeniach zostały rozpatrzone dwie kombinacje obciążenia: ciężarem własnym wraz z ssaniem lub parciem wiatru. Do celów analizy statycznej przedmiotowego zagadnienia wykonano trójwymiarowy model MES. Modelowanie oraz obliczenia przeprowadzono w programie RFEM. Aby poprawnie odzwierciedlić rzeczywiste zachowanie płyty elewacyjnej, zamodelowano płytę elewacyjną wraz z okładziną, podłoże płyty elewacyjnej, otoczenie płyty elewacyjnej i elementy kotwiące (kołki). Dodatkowo model płyty został wygenerowany przy użyciu modułu RF-LAMINATE. Moduł służy do przeprowadzania analizy termicznej (przemieszczeń/odkształceń globalnych) oraz rozkładu naprężeń w przekroju laminatu.

O autorach

Jakub Kotliński

Absolwent Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku budownictwo o specjalizacji konstrukcje budowlane i inżynierskie. Współautor artykułu w miesięczniku IZOLACJE 2/2022 o tytule „Elewacje Veture jako rozwiązanie ocieplenia na istniejącej warstwie ocieplenia – symulacje obliczeniowe”. Obecnie pracuje w firmie specjalizującej się w opracowywaniu zagadnień systemowych oraz niesystemowych konstrukcji aluminiowych dla budownictwa. Zawodowo zajmuje się wykonywaniem projektów wykonawczych i warsztatowych elewacji wentylowanych oraz fasad aluminiowo-szklanych. Interesują go zagadnienia budownictwa energooszczędnego oraz analiz statycznych konstrukcji.

Karolina Imiołek

Absolwentka Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej. Ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie na kierunku budownictwo o specjalizacji konstrukcje budowlane i inżynierskie. Współautorka artykułu w miesięczniku IZOLACJE 2/2022 o tytule „Elewacje Veture jako rozwiązanie ocieplenia na istniejącej warstwie ocieplenia – symulacje obliczeniowe”. Pracuje w firmie specjalizującej się w opracowywaniu zagadnień branży konstrukcyjno- budowlanej na każdym etapie realizacji inwestycji. Zawodowo zajmuje się wykonywaniem projektów budowlanych, wykonawczych i warsztatowych. Interesują ją zagadnienia budownictwa energooszczędnego, konstrukcji drewnianych i stalowych.