1. Home
  2. YOUNG ENGINEERS
  3. YE RYNEK
  4. ZAKOŃCZYŁ SIĘ KOLEJNY, WAŻNY ETAP BUDOWY KOMPLEKSU STOS POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
ZAKOŃCZYŁ SIĘ KOLEJNY, WAŻNY ETAP BUDOWY KOMPLEKSU STOS POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ
0

ZAKOŃCZYŁ SIĘ KOLEJNY, WAŻNY ETAP BUDOWY KOMPLEKSU STOS POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ

0

Na kampusie Politechniki Gdańskiej powstaje jedna z najważniejszych i największych inwestycji infrastrukturalnych na Pomorzu: Centrum Kompetencji STOS. Supernowoczesny ośrodek informatyczny będzie wyróżnikiem Gdańska w tej części Europy, a prace budowlane postępują zgodnie z harmonogramem pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Budynek osiągnął właśnie tzw. „stan zamknięty”.

Centrum Kompetencji STOS (Smart and Transdisciplinary knOwledge Services) Politechniki Gdańskiej, które powstaje na kampusie uczelni przy ul. Traugutta, ma być siedzibą Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej PG. Jego najważniejsza przestrzeń to tzw. „bunkier”, gdzie znajdzie się jeden z najszybszych superkomputerów w Polsce, który umożliwi gromadzenie, przetwarzanie i archiwizowanie ogromnych zbiorów danych oraz wykonywanie skomplikowanych symulacji w badaniach naukowych. Obiekt ma być gotowy do użytku jeszcze w tym roku, dlatego prace – pomimo zimy – idą pełną parą.

– Budynek udało się „zamknąć” i zabezpieczyć przed warunkami zimowymi. W części garażowej praktycznie wykończono go w zakresie izolacji, malowania oraz wykonania żywic na posadzkach – wylicza Michał Sadowski, dyrektor projektu z firmy NDI, która jest wykonawcą prac. – Na poziomie „0”, czyli w sercu tej inwestycji, zamontowano już całą stolarkę i wykonano podłogę podniesioną. Na ukończeniu są też sufity podwieszane. Poza tym poszczególne pomieszczenia techniczne są już wyposażane w najważniejsze urządzenia.

– Bardzo nas cieszy, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych prace na budowie kompleksu sukcesywnie postępują – mówi Mariusz Miler, kanclerz Politechniki Gdańskiej. – Tego obiektu nie może doczekać się nie tylko nasza społeczność akademicka, ale również inne uczelnie i firmy, które będą korzystać z zasobów i możliwości CK STOS. Jesteśmy przekonani, że centrum będzie przez wiele lat technologicznym wyróżnikiem nie tylko naszej uczelni, ale też Gdańska i całego regionu Pomorza – dodaje.

Pięć agregatów wody lodowej

CK STOS PG będzie posiadać najnowszej generacji infrastrukturę techniczną i sieciową. Serwerownia ma spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa danych – m.in. chronić je przed ogniem, wodą i polem elektromagnetycznym. Również superkomputer będzie wymagał specjalnych warunków, takich jak ciągłego chłodzenia oraz utrzymania stałej temperatury i wilgotności powietrza.

– Źródłem chłodu technologicznego dla całego budynku będzie pięć zewnętrznych agregatów wody lodowej: cztery pracujące i jeden rezerwowy, chłodzone powietrzem o wydajności chłodniczej ok. 601,5 kW każdy – tłumaczy Michał Sadowski, dyrektor projektu z NDI. – Aby zmniejszyć zużycie energii, ale jednocześnie zwiększyć wydajność, wszystkie agregaty będą wyposażone w możliwość pracy w trybie tzw. „freecooling”.

Monitoring wizyjny i mgła wodna

Gmach CK STOS docelowo zyska certyfikat niezawodności wydany przez Uptime Institute na poziomie Tier III. Budynek będzie wyposażony w system inteligentnego sterowania. Centrum powstaje w oparciu o założenia Green Computing – tak, aby maksymalnie ograniczyć wpływ działań na środowisko, ale jednocześnie podnieść wydajność energetyczną sprzętu i laboratoriów.

Obiekt posiada w pełni zintegrowany system bezpieczeństwa oparty o systemy kontroli dostępu, monitoringu wizyjnego, jak również system włamania i napadu. Wszystkie systemy integruje i zarządza nimi specjalny serwer.

Budynek wyposażono również w systemy bezpieczeństwa pożarowego, w skład którego wchodzi m.in. system sygnalizacji pożaru (SSP). W części serwerowej SSP współpracuje z systemem gaszenia mgłą wodną HI FOG, natomiast w części podziemnej zainstalowano system oddymiania garażu.

Oś widokowa na gmach Politechniki Gdańskiej

W pozostałych obszarach budynku prace są również mocno zaawansowane. Zbudowano wszystkie ściany gipsowo-kartonowe, wykonano jastrychy, zamontowano większość stolarki wewnętrznej. W trakcie realizacji są m.in. podniesione podłogi pozostałych kondygnacji, prace glazurnicze i malarskie oraz sufity podwieszane. 

Obiekt, zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Arch-Deco, jest osadzony na jednym fundamencie, ale jednocześnie przedzielony osią widokową skierowaną na Gmach Główny uczelni.

Realizacja inwestycji Politechniki Gdańskiej, ze względu na wyjątkową geometrię budynku, ale także z uwagi na konieczność wykonania szeregu instalacji, wymaga od wykonawcy szczególnie precyzyjnego planowania i koordynacji wszelkich prac oraz dostaw. NDI jest odpowiedzialna za budowę głównego obiektu o powierzchni ok. 12 tys. m kw. oraz za zagospodarowanie terenu wokół niego. Zakres zadań obejmuje także wykonanie i wyposażenie pomieszczeń, a także jednej z serwerowni. Za zakup „superkomputera”, oraz wyposażenie pozostałych serwerowni odpowiedzialny jest natomiast inwestor, czyli Politechnika Gdańska.

Koszt budowy inteligentnego centrum to blisko 156 milionów złotych., z czego 90,1 mln zł pochodzi z unijnej dotacji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, uzyskanej dzięki zaangażowaniu się w projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza (ARP). Całkowity koszt inwestycji przewyższy jednak 200 mln zł – różnica wynika z potrzeby uzupełnienia obiektu przez uczelnię właśnie o dodatkowe, specjalistyczne wyposażenie.

(materiały prasowe NDI)